Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 23-05-2024
Porada aktualna na dzień 23-05-2024
Data publikacji: 2021-09-07

Czy usługi szkoleń w zakresie BHP podlegają oznaczeniu kodem GTU

PROBLEM

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie kompleksowej obsługi BHP. Jestem podatnikiem VAT czynnym i rozliczam się w zakresie VAT miesięcznie. Swoje usługi świadczę dla kilku firm, ale organizuję także szkolenia wstępne i okresowe pracowników z innych firm, oprócz tych, z którymi współpracuję na stałe. Organizowane przez moją firmę szkolenia dotyczą również BHP. Mam wątpliwości, jak powinienem oznaczać świadczone przeze mnie usługi szkoleń w JPK_VAT, tj. jaki kod GTU stosować. I czy w ogóle jest taka konieczność?

RADA

Tak, wskazane usługi podlegają oznaczeniu GTU_12. Należą bowiem do usług niematerialnych klasyfikowanych w grupowaniu PKWIU 85.59.19.0 obejmującym usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych. Zatem świadczone przez Pana usługi szkoleń w zakresie BHP należą do podlegających oznaczeniu kodem GTU_12 usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji wymienionych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencji VAT.

UZASADNIENIE

Z rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie VAT wynika obowiązek wykazywania w ewidencji VAT oznaczeń od GTU_01 do GTU_13 dotyczących niektórych towarów i usług.

Wątpliwości Czytelnika są więc uzasadnione, ponieważ nie wszystkie towary i usługi wymagają oznaczania odpowiednim kodem GTU. Analogiczne oznaczenia powinny być wykazywane poprzez zaznaczanie wartości „1” w polach GTU_01-GTU_13 części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.

 

Usługi oznaczane kodem GTU_12 w JPK_VAT

Jak już wspomnieliśmy, obowiązek oznaczania kodem GTU dotyczy tylko niektórych towarów i usług, wymienionych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie VAT.

Do usług, które wymienia wskazane rozporządzenie, należą m.in. usługi niematerialne. Świadczenie tych usług powinno być oznaczane w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za pomocą kodu GTU_12 (§ 10 ust. 3 pkt 2 lit. b rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencji VAT). Natomiast wśród usług niematerialnych rozporządzenie wymienia usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji (PKWiU 85.5). To oznacza, że świadczenie tych usług powinno być oznaczane w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za pomocą kodu GTU_12.

 

Klasyfikacja usług szkoleniowych według PKWiU

Z pytania Czytelnika wynika, iż świadczy on jako podatnik VAT usługi w zakresie kompleksowej obsługi BHP, w tym organizuje także szkolenia wstępne i okresowe pracowników w zakresie BHP.

Aby stwierdzić, czy świadczone przez Czytelnika usługi szkoleniowe powinien on oznaczać GTU_12, należy skupić się na ich prawidłowej klasyfikacji według PKWiU. Dopiero taki tok postępowania doprowadzi nas do odpowiedzi, czy usługi te można zaliczyć do usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji, o których mowa w § 10 ust. 3 pkt 2 lit. b rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencji VAT.

 

WAŻNE!

Obowiązek oznaczania w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za pomocą kodu GTU_12 dotyczy usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji (PKWiU 85.5).

 

Obowiązek prawidłowego sklasyfikowania dokonywanych czynności spoczywa na podatnikach. Z wyszukiwarki na stronach internetowych Głównego Urzędu Statystycznego (https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/) wynika, że świadczone na zlecenie usługi szkoleń w zakresie BHP klasyfikowane są w grupowaniu PKWIU 85.59.19.0 obejmującym usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Podobne stanowisko można odnaleźć w wiążącej informacji stawkowej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2020 r. (sygn. 0112-KDSL2-1.450.784.2020.1.MK). Organ podatkowy przyznał w niej, że usługa polegająca na przeprowadzeniu wykładów i zajęć praktycznych na kursie dotyczącym obsługi wózków widłowych spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych symbolem PKWiU 85.5 „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji”. W interpretacji możemy przeczytać, że:

(…) dział 85 obejmuje „Usługi w zakresie edukacji”. Dział ten obejmuje m.in.: edukację dla dorosłych prowadzoną na poziomie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów ogólnokształcących i szkół policealnych oraz w formach pozaszkolnych (w tym: edukację dla dorosłych wchodzącą w skład publicznych i niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego, ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych).

W dziale tym zawarta jest m.in. grupa 85.5 „USŁUGI W ZAKRESIE POZASZKOLNYCH FORM EDUKACJI”, obejmująca kontynuację edukacji ogólnej oraz kształcenie zawodowe (kształcenie związane jest głównie z rozwijaniem własnych zainteresowań oraz doskonaleniem zawodowym).

Grupa ta nie obejmuje:

  • usług sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach grup 85.1-85.4, tj. edukacji na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym.

Uwzględniając powyższe, usługa (…) polegająca na przeprowadzeniu wykładów i zajęć praktycznych na kursie (…) (wózki widłowe), spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych symbolem PKWiU 85.5 „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji”. Klasyfikacja została dokonana zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), zwłaszcza z uwzględnieniem pkt 5.3.2 tych zasad.

 

Prowadzi to do wniosku, że świadczone przez Pana usługi szkoleń w zakresie BHP również należą do podlegających oznaczeniu kodem GTU_12 usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji.

Tytułem podsumowania należy raz jeszcze podkreślić, że obowiązek prawidłowego sklasyfikowania dokonywanych czynności spoczywa na podatnikach. Niemniej jednak, jeśli podatnicy mają wątpliwości, czy trudności z klasyfikacją świadczonych usług, mogą wystąpić o wydanie WIS.

 

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 3 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1179

 

Powołane pisma organów podatkowych:

  • wiążąca informacja stawkowa wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2020 r. (sygn. 0112-KDSL2-1.450.784.2020.1.MK)

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00