Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 13-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 13-05-2024
Data publikacji: 2021-12-20

Trwała utrata zdolności do wykonywania pracy przez pracownika – obowiązki pracodawcy

Trwała utrata zdolności wykonywania dotychczasowej pracy na skutek pogorszenia się stanu zdrowia pracownika powoduje brak możliwości zatrudnienia go przy jej wykonywaniu, nawet chwilowego. Gdy utrata tej zdolności nastąpiła w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracodawca musi przenieść pracownika do innej pracy. W pozostałych przypadkach nie ma takiego obowiązku, a niemożność świadczenia dotychczasowej pracy przez pracownika może uzasadniać wypowiedzenie umowy.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). Pracę wykonywać może jedynie pracownik posiadający aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania danej pracy przez tę konkretną osobę.

Badania lekarskie pracowników

O zakresie i częstotliwości badań profilaktycznych pracowników decyduje lekarz przeprowadzający te badania. Opiera się on w tym przypadku na wskazówkach metodycznych, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie w sprawie badań lekarskich pracowników). Lekarz może, jeżeli uzna to za niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy czy pracownika, rozszerzyć zakres badań o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne. W zależności od wskazań lekarskich, mogą to być w szczególności badania: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne, oraz badania dodatkowe. Lekarz może także wyznaczyć krótszy termin następnego badania profilaktycznego, niż to określono we wskazówkach metodycznych zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie badań lekarskich pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00