Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.607.2020.1.WH

w zakresie skutków podatkowych umożliwienia pracownikom korzystania z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, tzw. pakietu medycznego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2020 r. (data wpływu 30 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych umożliwienia pracownikom korzystania z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, tzw. pakietu medycznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2020 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych umożliwienia pracownikom korzystania z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, tzw. pakietu medycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

A. (dalej: „A.”) jest spółdzielnią działającą w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. 2020 poz. 1643) prowadzącą działalność w zakresie świadczenia usług finansowych na rzecz swoich członków. A. jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: podatku VAT). A. uzyskuje i będzie w przyszłości uzyskiwała przychody przede wszystkim ze świadczenia na rzecz swoich członków usług finansowych określonych w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Przedmiotowe usługi są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2020, poz. 106, dalej: u.p.t.u.). Poza usługami zwolnionymi od podatku VAT, A. świadczy i będzie świadczyła usługi opodatkowane podstawową stawką tego podatku. W związku z powyższym A. stosuje wskaźnik proporcji o którym mowa w art. 90 ust. 3 u.p.t.u. A. w celu pozyskiwania lub utrzymania wykwalifikowanych pracowników zaoferowała pracownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, tzw. pakietu medycznego (dalej: pakiet medyczny). W tym celu A. zawarła umowę grupowego ubezpieczenia zdrowotnego z B. (dalej. B.). Zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia, A. jako ubezpieczający zgłasza określone osoby do ubezpieczenia oraz pokrywa składkę ubezpieczeniową. Ubezpieczony uzyskuje natomiast możliwość korzystania z usług medycznych określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, realizowanych w placówkach medycznych, z którymi współpracuje B. Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia jest polisa. Ubezpieczonym może być wyłącznie pracownik A. lub członek jego rodziny. Pakiety medyczne nie obejmują medycyny pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00