Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.73.2021.1.PS

brak prawa do odliczenia podatku VAT z związku z realizacją projektu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2021 r. (data wpływu 12 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT z związku z realizacją projektu pn. (…) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT z związku z realizacją projektu pn. „(…)”.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina realizuje projekt inwestycyjny pn. „(…)”. Projekt polega na budowie oczyszczalni ścieków. Na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji budowa nie została jeszcze rozpoczęta. Gmina uzyskała już pozwolenie na budowę i obecnie przygotowuje postępowanie przetargowe celem wyłonienia wykonawcy. Gmina będzie ubiegała się o dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zgodnie z oświadczeniem złożonym przez Gminę podatek VAT będzie stanowił koszt kwalifikowalny w projekcie (będzie objęty dofinansowaniem). Zakończenie realizacji projektu jest zaplanowane na 2022 rok.

Celem Projektu jest poprawa warunków życia ludności wiejskiej oraz rozwój jakości usług komunalnych poprzez budowę biologiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków w miejscowości (…). Realizacja Projektu stanowi wykonywanie zadań własnych gminy.

Gmina ma zawartą umowę z osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą - przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym. Przedmiotem tej umowy jest zlecenie przedsiębiorstwu przez Gminę zadania własnego z zakresu gospodarki komunalnej polegającego na świadczeniu usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków dla gospodarstw domowych, odbiorców przemysłowych i innych odbiorców na obszarze Gminy, na bazie majątku Gminy przekazanego nieodpłatnie do eksploatacji przedsiębiorstwu. Na podstawie tej umowy przedsiębiorstwo zobowiązane jest m.in. bieżąco utrzymywać i eksploatować na własny koszt mienie i urządzenia przekazane przez Gminę przedsiębiorstwu w celu jego utrzymania w dobrym stanie technicznym i zapewnienia odpowiedniej jakości i ciągłości dostaw wody, niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków, ochrony interesów odbiorców i usług z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów. Przedsiębiorstwo zawiera z odbiorcami na terenie Gminy umowy cywilnoprawne na świadczenie usług dostawy wody i odbioru ścieków, do świadczenia których wykorzystuje mienie udostępnione nieodpłatnie przez Gminę. Przychód z tytułu świadczonych usług jest przychodem przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00