Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.19.2021.1.ASZ

Czy w związku z uznaniem dokonanej czynności prawnej za nieważną w części dotyczącej jednej wierzytelności, Bank może ubiegać się o częściowy zwrot podatku od czynności cywilnoprawnej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 stycznia 2021 r. (data wpływu – 20 stycznia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia możliwości zwrotu nadpłaconego podatku – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia możliwości zwrotu nadpłaconego podatku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 14 czerwca 2017 r. Bank (Wnioskodawca) zawarł umowę cesji wierzytelności, w ramach której zbył cztery wierzytelności kredytowe za cenę z odroczonym terminem płatności, który zapada 31 grudnia 2021 r. Z inicjatywy Banku na przestrzeni 2020 r., zostały podjęte rozmowy w kwestii zwrotnego przejęcia wierzytelności i w trakcie tych rozmów strony umowy stwierdziły, że czynność prawna, dotycząca objęcia jednej wierzytelności, którą stanowiła wierzytelność kredytowa niewymagalna, jest sprzeczna z przepisami prawa, co powoduje bezwzględną nieważność umowy cesji wierzytelności w tym zakresie z mocy prawa – art. 509 § 1 oraz art. 510 § 1 Kodeksu Cywilnego w związku z art. 5 ust. 4 ustawy Prawo bankowe; wierzytelność ta nie mogła być skutecznie zbyta przez Bank z uwagi na nieważność bezwzględną umowy w zakresie zgodnym z przepisami art. 58 Kodeksu cywilnego. Okoliczności, na podstawie których strony uzgodniły, że czynność dotycząca objęcia jednej wierzytelności, którą stanowi wierzytelność kredytowa niewymagalna wynika z braku wypowiedzenia umowy kredytu przez Bank.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00