Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.42.2021.1.AG

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących towar handlowy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2021 r. (data wpływu 29 stycznia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących towar handlowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących towar handlowy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT czynnym. W roku 2019 dokonała zakupu 3 lokali mieszkalnych (dalej: lokale lub nieruchomości), przy czym nabycie nastąpiło poza prowadzoną działalnością gospodarczą (w ramach licytacji komorniczej oraz od osób prywatnych). Jedna z nabytych nieruchomości, na skutek fizycznego podziału zwiększyła powierzchnię dwóch pozostałych. Nieruchomości nie zostały przez Wnioskodawczynię wprowadzone do ewidencji środków trwałych, jednak ich późniejsza odsprzedaż odbędzie się już w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Są więc one traktowane analogicznie do towarów handlowych. Z uwagi na stan w jakim znajdują się nieruchomości w momencie zakupu, konieczne może stać się poniesienie odpowiednich nakładów w celu doprowadzenia ich do stanu umożliwiającego odsprzedaż lub poprawienie ich funkcjonalności. W związku z tym może się zdarzyć, że nakłady poczynione na nieruchomość mogą być niewiele niższe od kosztów zakupu bądź nawet je przekroczyć. Nieruchomości nie były i nie będą wykorzystywane w działalności Wnioskodawczyni ani poza nią, nie będą też przedmiotem najmu, dzierżawy czy umów o podobnym charakterze. Jedynym ich przeznaczeniem jest późniejsza odsprzedaż. Wnioskodawczyni nie dokonuje odliczenia VAT w związku z nakładami czynionymi na nieruchomościach. Według wiedzy Wnioskodawczyni u sprzedawcy nastąpiło już pierwsze zasiedlenie, zaś od momentu jego wystąpienia do momentu nabycia nieruchomości przez Wnioskodawczynię upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00