Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.314.2021.2.KK

Opodatkowanie świadczeń otrzymywanych z USA przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2021 r. (data wpływu 4 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 czerwca 2021 r. (data wpływu 15 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania emerytury inwalidzkiej otrzymywanej z USA – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania emerytury inwalidzkiej otrzymywanej z USA.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 25 maja 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.314.2021.1.KK, wezwano Wnioskodawczynię na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 28 maja 2021 r. (skutecznie doręczone w dniu 2 czerwca 2021 r.), zaś w dniu 15 czerwca 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 7 czerwca 2021 r. (data nadania 9 czerwca 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą obywatelstwo USA i zamieszkuje obecnie wraz z rodziną na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wnioskodawczyni dokonuje rozliczeń podatkowych z mężem. Właściwym dla Wnioskodawczyni w chwili obecnej jest amerykański organ podatkowy (...), bowiem w Stanie (…) podlega podwójnemu opodatkowaniu. W Stanach Zjednoczonych Wnioskodawczyni osiągała dochody z tytułu umowy o pracę i była zatrudniona w Biurze Szeryfa (…). W wyniku wielokrotnych wypadków w trakcie świadczenia pracy w Biurze Szeryfa (…), Wnioskodawczyni doznała urazów kręgosłupa, w wyniku czego poddana została czterem operacjom kręgosłupa. W rezultacie problemów zdrowotnych związanych z wypadkami w pracy, decyzją wydaną przez (…) w dniu 10 grudnia 2020 r., orzeczono całkowitą niepełnosprawność Wnioskodawczyni (total disability), w wyniku czego decyzją z dnia 23 stycznia 2021 r. przyznano Jej tzw. disability retirement (emeryturę inwalidzką). Wnioskodawczyni wyjaśnia, że ma przyznaną emeryturę inwalidzką, a nie rentę inwalidzką, gdyż przepracowała wymaganą do emerytury ilość lat. Świadczenie to przyznane zostało Jej przez (…) (Zarząd Dyrektorów Spółki Emerytalnej Pracowników Hrabstwa(…)). W Stanach Zjednoczonych Ameryki takie świadczenie przyznane przez Zarząd Spółki Emerytalnej na podstawie poważnego wypadku w pracy zwolnione jest całkowicie z opodatkowania, nie podlega zatem tak podatkom federalnym jak i stanowym. Wnioskodawczyni wskazuje, że w Stanach Zjednoczonych federalny podatek rozlicza się z podatkiem stanowym, więc jeśli regulacje federalne przewidują takie zwolnienie z opodatkowania, to i mają one zastosowanie do rozliczania podatku stanowego. Powyższe zwolnienie wynika z US Tax Code (amerykański kodeks podatkowy) Rozdział 104 (Compensations for injuries - kompensacja za wypadki), zgodnie z którym odszkodowania za obrażenia i chorobę nie podlegają opodatkowaniu i są wyłączone z dochodu. Wnioskodawczyni podkreśla, że przyznanie emerytury inwalidzkiej jest bardzo rzadkie. Proces jej przyznania jest długotrwały (minimum 12 miesięcy). Osoba ubiegająca się o emeryturę inwalidzką musi poddać się wielokrotnym badaniom lekarzy wybranym przez spółkę emerytalną. W oparciu o te badania i historię pracy, i doznanych wypadków Zarząd Spółki Emerytalnej decyduje o przyznaniu niepełnosprawności i związanego z nią świadczenia w postaci emerytury inwalidzkiej. Wnioskodawczyni całą powyższą procedurę przeszła, w efekcie czego ustalono Jej prawo do ww. świadczenia. Aktualnie Wnioskodawczyni rozważa wraz z mężem zmianę miejsca zamieszkania i rozpoczęcie procedury celem przeprowadzenia się na terytorium Polski. Małżonkowie chcielibyśmy się starać się o zieloną kartę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00