Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.193.2021.2.PB

w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przelewu (cesji) wierzytelności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 lipca 2021 r. (data wpływu 14 lipca 2021 r.), uzupełnionym 31 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przelewu (cesji) wierzytelności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przelewu (cesji) wierzytelności.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 16 sierpnia 2021 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4014.193.2021.1.PB, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 31 sierpnia 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

A Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej: „Fundusz”, lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną utworzoną zgodnie z treścią art. 196 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2021 r. poz. 605. z późn. zm., dalej jako: „UFI”). Fundusz zarządzany jest przez X S.A. (dalej: „X”), które z mocy prawa jest organem Funduszu. Fundusz działa zgodnie z przepisami UFI oraz statutu nadanego mu przez X (dalej: „Statut”). Przedmiotem działalności Funduszu jest zbieranie środków pieniężnych, w tym głównie w drodze proponowania nabycia certyfikatów inwestycyjnych i lokowanie ich w określone w statucie aktywa. Jednym z aktywów, w które Fundusz może inwestować pozyskane środki, są pakiety wierzytelności nieregularnych przelewane nań w drodze cesji przez pierwotnych wierzycieli masowych, w szczególności: firmy telekomunikacyjne, dostawców mediów czy firmy pożyczkowe. Na podstawie zawartych umów Fundusz będzie wstępował w prawa pierwotnego wierzyciela a w następstwie ich zawarcia wraz z wierzytelnościami na Fundusz przejdą również wszelkie związane z nimi prawa jak również wszelkie zabezpieczenia w tym hipoteki, zastawy rejestrowe, przewłaszczenia, weksle, w szczególności roszczenia o zaległe odsetki, koszty i naliczone kary. W wyniku powyższego, inwestorzy Funduszu uzyskują zbywalny papier wartościowy a wierzyciele pierwotni odzyskują zamrożone środki i mogą je przeznaczyć na dalsze prowadzenie działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00