Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.857.2021.2.MK1

Dotyczy skutków podatkowych przekazania wspólnikowi przez spółkę komandytową zaległego udziału w zysku w postaci przeniesienia własności w odpowiednim udziale w Nieruchomości.

Stwierdzam, że stanowisko Spółki w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 października 2021 r. wpłynął wniosek Spółki o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych przekazania wspólnikowi przez spółkę komandytową zaległego udziału w zysku w postaci przeniesienia własności w odpowiednim udziale w Nieruchomości i związanych z tym obowiązków płatnika.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W 2019 roku spółka (…) sp. z o.o. sp. k. w (…) (dalej jako: Wnioskodawca albo Spółka) nabyła połowę udziału w nieruchomości zabudowanej w (…) (dalej jako Nieruchomość). Wnioskodawca i jego wspólnicy są rezydentami podatkowymi w Polsce. Wnioskodawca jest od początku działalności zarejestrowany jako podatnik VAT i jest czynnym podatnikiem VAT. Nabycie nastąpiło od osoby fizycznej i Spółce nie przysługiwało z tytułu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jedyne czynności, podejmowane w odniesieniu do nabytych działek, od których przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego to:

·         sporządzenie aktu notarialnego, jego wypisu oraz wniosku WK

·         sporządzenie operatu szacunkowego z wyceną nieruchomości

·         wydatki remontowe po dacie nabycia obejmujące - farbę i malowanie, ułożenie nowej instalacji elektrycznej z materiałem, zerwanie starej boazerii.

Na nieruchomość składają się budynki o charakterze mieszkalno-gospodarczym, ale z uwagi na brak dokumentacji w zakresie pozwolenia na użytkowanie, odbiorów technicznych itp., rozpoczęto procedurę legalizacyjną. Z powodu braku jasności co do stanu prawnego, a zatem i charakteru i możliwości użytkowania budynków, nieruchomość ta ewidencjonowana jest w spółce nie jako majątek trwały, a jako inwestycja w budowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00