Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.956.2021.4.DA

skutki podatkowe dokonania zniesienia współwłasności

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 grudnia 2021 r. (wpływ 9 grudnia 2021 r.). Treść wniosku wspólnego i jego uzupełnienia jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)    Zainteresowana będąca stroną postępowania: Pani …

2)    Zainteresowany niebędący stroną postępowania:  Pan ...

Opis zdarzenia przyszłego

Na podstawie umowy sprzedaży z 31 sierpnia 2016 r. … (dalej: „Zainteresowana”) nabyła wraz z … (dalej: „Zainteresowany”) na zasadzie współwłasności nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym, tj. domem jednorodzinnym w zabudowie szeregowej (dalej: „Nieruchomość”). W chwili nabycia Zainteresowani byli stanu wolnego, są osobami niespokrewnionymi, nie pozostają ze sobą w związku małżeńskim, co za tym idzie są zaliczani do tzw. III grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nabycie przedmiotowej Nieruchomości zostało sfinansowane ze środków pieniężnych pochodzących z kredytu hipotecznego udzielonego przez bank … z siedzibą w … … Oddział w …, zaciągniętego solidarnie przez Zainteresowanych na podstawie umowy z … sierpnia 2016 r. Kredyt został udzielony przez bank z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu Nieruchomości objętej umową sprzedaży. Kwota udzielonego kredytu wyniosła 299 000 zł. Kredyt został udzielony na 25 lat. Wartość zadłużenia z tytułu kredytu na dzień … września 2021 r. wynosi ..... gr. Na zabezpieczenie wierzytelności banku z tytułu udzielonego kredytu została ustanowiona hipoteka umowna do kwoty ..... zł, która została wpisana w dziale IV Księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości. Obecnie Zainteresowani będąc współwłaścicielami Nieruchomości w udziałach po 1/2, planują dokonać czynności polegającej na zniesieniu współwłasności Nieruchomości w taki sposób, że Zainteresowana nabędzie całą Nieruchomość na wyłączną własność bez jakichkolwiek spłat i dopłat na rzecz Zainteresowanego (dalej: „Umowa”). Powyższe oznacza, że Zainteresowany przeniesie na rzecz Zainteresowanej cały przysługujący Mu udział w Nieruchomości i nie otrzyma z tego tytułu żadnego pieniężnego wynagrodzenia. Jednocześnie w Umowie Zainteresowana w zamian za takie zniesienie współwłasności, zobowiąże się do przejęcia w całości zaciągniętego pierwotnie przez obie strony kredytu hipotecznego, oświadczając, że będzie spłacać cały kredyt sama i nie będzie z tego tytułu żądać od Zainteresowanego jako od dłużnika solidarnego żadnych spłat, zwalniając Go tym samym ze zobowiązania i z ewentualnego zwrotu na rzecz Zainteresowanej spłaconego przez Nią kredytu (Zainteresowana nigdy nie zażąda od Zainteresowanego zwrotu spłaconego kredytu w części jaka przypadałaby na Jego udział 1/2). Zniesienie współwłasności nastąpi w zamian za zwolnienie z długu, między stronami nie nastąpi żaden przepływ środków pieniężnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00