Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.509.2021.2.AR

Czy zgodnie z przepisami ustawy o CIT, okresem właściwym dla rozpoznania przez Wnioskodawcę przychodu podatkowego albo odpowiednio kosztu uzyskania przychodu z tytułu dokonania rocznej korekty podatku naliczonego, jest rok podatkowy za który dokonuje się rocznej korekty podatku naliczonego

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia  27  grudnia 2021 r., Znak : 0111-KDIB2-1.4010.509.2021.1.AR wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 30 grudnia 2021 r. oraz 3  stycznia 2022 r.  

Treść  wniosku jest  następująca:

Opis stanu faktycznego

X S.A. (dalej: „Wnioskodawca”) jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa utworzoną na mocy upoważnienia udzielonego przez Sejm RP w  ustawie z dnia 14  grudnia 1990 r. o  zniesieniu i likwidacji niektórych funduszy. Działalność X S.A polega w  szczególności na wsparciu przedsiębiorstw w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a  także w realizacji procesów restrukturyzacji. X S.A. jest polskim rezydentem podatkowym o nieograniczonym obowiązku podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Rokiem podatkowym w X S.A. jest rok kalendarzowy.

Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje czynności, które na gruncie podatku od towarów i usług dają prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, jak i nie dają prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług. W wielu przypadkach Wnioskodawca, nabywając towary lub usługi służące do prowadzonej działalności nie ma możliwości przyporządkowania danego zakupu do konkretnego rodzaju sprzedaży, w tym opodatkowanej lub zwolnionej. W takiej sytuacji Wnioskodawca dokonuje odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabytych towarów i usług według współczynnika struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ust. 2-10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o  podatku od towarów i usług (dalej: „Ustawa o VAT”). Po zakończeniu roku podatkowego, za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty zgodnie z art. 91 ustawy o VAT, Wnioskodawca dokonuje korekty podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00