Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.21.2017.11.IK

Czy faktura wystawiona przez członka konsorcjum (Wnioskodawcę) na lidera konsorcjum powinna zostać objęta procedurą odwrotnego obciążenia?

Szanowni Państwo:

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 6 marca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 30 listopada 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 994/17 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 maja 2021 r. sygn. akt I FSK 931/18,

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2017 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 marca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 maja 2021 r. (wpływ 19 maja 2017 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka działa jako wykonawca robót budowlanych. Prace wykonuje jako główny wykonawca na podstawie umów zawartych z inwestorami. W roku 2014 zawarła umowę na wykonanie inwestycji dla jednostki gminnej. Z uwagi na stopień skomplikowania inwestycji na etapie ofertowania zawarła umowę konsorcjum z inną firmą. W myśl tej umowy druga firma została liderem konsorcjum, a spółka M. – członkiem konsorcjum. W umowie zawartej z inwestorem wykonawcą jest konsorcjum firm wskazanych z nazwy, nr KRS, siedziby, Nr NIP i nr REGON.

Zgodnie z umową z inwestorem faktury za wykonanie prac wystawia lider konsorcjum i on otrzymuje na swój rachunek bankowy zapłatę za fakturę. Członek konsorcjum wystawia fakturę VAT za swoją część wykonanych prac na lidera konsorcjum i od niego otrzymuje wynagrodzenie (w terminie 3 dni po otrzymaniu przez lidera zapłaty od inwestora).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00