Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.767.2021.1.KP

określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku scedowanej wierzytelności

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 10 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku scedowanej wierzytelności.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni prowadząca jednoosobową działalność, wpisana do rejestru VAT czynnego i rozliczająca się „metodą kasową” wykonuje usługi transportu opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 23%. Wnioskodawczyni wystawia faktury sprzedażowe firmie X będącej również podatnikiem podatku VAT czynnym na zasadach ogólnych.

29 czerwca 2021 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę cesji wierzytelności. W umowie cesji wierzytelności Wnioskodawczyni jako cedent przelała wierzytelności na cesjonariusza wierzytelności z chwilą podpisania umowy. Przedmiotem wierzytelności są płatności za faktury wystawione przez cedenta z tytułu wykonanych usług transportowych opodatkowane stawką VAT w wysokości 23%. Cesjonariusz przyjął wierzytelność, z którego pobiera 2% uzyskanej kwoty wierzytelności, która zostanie przekazana cedentowi (Wnioskodawczyni). Cesjonariusz zobowiązał się do przekazania wynagrodzenia należnego cedentowi z tytułu przelewu wierzytelności do 10 września 2021 r.

Firma X będąca dłużnikiem wobec Wnioskodawczyni z tytułu wykonywania usług transportowych w piśmie z 30 czerwca 2021 r. zostaje poinformowana o przeniesieniu wierzytelności wynikające z faktur opisanych w załączniku (lista wyszczególnionych faktur). Firma X reguluje płatności z faktur dołączonych do zawiadomienia o cesji wierzytelności wpłacając na konto cesjonariusza. Firma X wykazuje w JPK VAT faktury, które uregulował w miesiącu dokonanej zapłaty na konto cesjonariusza. Cedent – Wnioskodawczyni rozliczająca się „metodą kasową”, rozliczyła te faktury wynikające z umowy cesji wierzytelności w miesiącu otrzymanych zapłat od cesjonariusza. Wnioskodawczyni ujęła w rozliczeniu JPK VAT faktury w dacie faktycznie otrzymanej zapłaty (przekazanej przez cesjonariusza).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00