Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.57.2022.1.JKA

umowa cash poolingu

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy cash poolingu. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę dla celów podatkowych na terytorium Polski (dalej jako: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca zamierza przystąpić do umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi w grupie rachunków dalej: „Umowa” (dalej: „Bank”) na podstawie której będzie świadczona na rzecz Wnioskodawcy usługa zarządzania płynnością finansową, tzw. usługa cash-pooling. Na dzień składania wniosku w Umowie uczestniczą następujące podmioty zagraniczne jako strony umowy cash poolingu. Pełne nazwy podmiotów i banku, numerów identyfikacyjnych podatników wydanych przez kraj jurysdykcji podatkowej oraz nazwy krajów, które wydały te numery (…).

Usługa objęta Umową świadczona będzie przez oddział Banku z siedzibą w D., zlokalizowany w N., przy czym w odniesieniu do strony Umowy mającej siedzibę w Polsce umowa ta może być częściowo obsługiwana przez oddział Banku z siedzibą w D., zlokalizowany w Polsce.

Celem usługi świadczonej przez Bank jest możliwie najefektywniejsze zarządzanie środkami pieniężnymi oraz efektywne finansowanie bieżących potrzeb wszystkich podmiotów, które zdecydowały się przystąpić do Umowy. Umowa cash-poolingu, do której przystąpić zamierza Wnioskodawca jest umową cash-poolingu typu rzeczywistego. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę lub podmioty z Grupy w wykonaniu Umowy cash poolingu nie stanowią pożyczki w rozumieniu art. 720 ustawy – Kodeks cywilny (dalej jako: „Kodeks cywilny”), a w ramach zawieranej umowy nie dochodzi do zawarcia umowy pożyczek pomiędzy uczestnikami systemu zarządzania płynnością finansową. Przedmiotowe czynności nie stanowią również umowy depozytu nieprawidłowego w rozumieniu art. 845 Kodeksu cywilnego ani umowy lokaty. W celu realizacji powyższych założeń Bank otworzył specjalny rachunek rozliczeniowy – Rachunek Główny („Rachunek Główny”) dla jednego z podmiotów będących członkiem Grupy kapitałowej (tzw. „Pool Leader”). Jednocześnie Bank otwiera szereg rachunków dodatkowych – Rachunków Szczegółowych („Rachunki Szczegółowe”), związanych funkcjonalnie z powyższym Rachunkiem Głównym dla podmiotów z Grupy kapitałowej, które przystępują do Umowy cash-poolingu, w tym dla Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00