Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-12-31
Artykuł aktualny
do 2023-12-31
Data publikacji: 2022-11-18

Choroba na przełomie roku – postępowanie płatnika zasiłków

W przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby na przełomie roku kalendarzowego, zasadniczo pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za czas choroby z nowego limitu (33 lub 14 dni w zależności od wieku). Jednak w tym przypadku należy ustalić, do jakiego rodzaju świadczenia chorobowego pracownik nabył prawo 31 grudnia 2022 r. Jeśli tego dnia pracownik jest uprawniony do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia 2023 nadal przysługuje mu zasiłek aż do końca trwania nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Przełom roku kalendarzowego dla płatników zasiłków to czas, w którym powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów związanych z ich obowiązkami w zakresie ustalania prawa do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa. Dotyczy to przede wszystkim ustalania podstawy wymiaru zasiłku, a także rodzaju przysługującego świadczenia, jeśli niezdolność do pracy przypada na przełomie lat. Ważna jest także obowiązująca w danym roku kalendarzowym kontrola limitu okresów, za które przysługują te zasiłki.

 

 

 

  1. Ustalenie płatnika zasiłków

Każdego roku, na 30 listopada, płatnik składek ma obowiązek zweryfikować liczbę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu, od której zależy, czy od 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego będzie zobowiązany do ustalania prawa i wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym (pracownikom i zleceniobiorcom) w czasie trwania m.in. umowy o pracę albo umowy zlecenia. Obowiązek ten realizują płatnicy składek, którzy na 30 listopada zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, tj. 21 osób lub więcej. Oznacza to zatem, że płatnik składek dokonujący wypłaty świadczeń w danym roku kalendarzowym z uwagi na zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego powyżej 20 ubezpieczonych, nadal pozostanie płatnikiem zasiłków od 1 stycznia następnego roku kalendarzowego. Stanie się tak, jeżeli nie ulegnie zmianie albo wzrośnie liczba ubezpieczonych, a przestanie być tym płatnikiem, w przypadku gdy liczba ubezpieczonych spadnie poniżej 21. Zmiana statusu z płatnika składek i zasiłków jedynie na płatnika składek lub odwrotnie, wiąże się z określonym postępowaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00