Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.915.2022.2.RR

Obowiązki płatnika w związku z powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi wspólnika na rzecz Spółki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego wpodatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi wspólnika na rzecz Spółki. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lutego 2023 r. (wpływ 13 lutego 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej głównym przedmiotem działalności jest działalność ... (PKD 49.32.Z).

W najbliższym czasie Wnioskodawca ma zamiar powiększyć kapitał zakładowy Spółki poprzez utworzenie nowych, uprzywilejowanych udziałów, objęcie ich przez dotychczasowych wspólników a następnie sprzedaż ich na rzecz osób fizycznych.

Umowa spółki w trybie art. 176 Kodeksu spółek handlowych będzie zobowiązywała każdego wspólnika uprzywilejowanych udziałów do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki. Świadczenia te będą polegały na wykonywaniu przewozu osób taksówką. Wydatki ponoszone na wynagrodzenie dla wspólników, należne za powtarzające się świadczenia niepieniężne, będą ponoszone w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodów. Spółka będzie zobowiązana do wypłaty wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne niezależnie od tego czy będzie osiągała zyski czy też nie.

Ponadto, w piśmie z 10 lutego 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca doprecyzował opis sprawy udzielając odpowiedzi na następujące pytania:

W jaki sposób określono w umowie ustalanie wysokości wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia?

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, iż będzie to zdarzenie przyszłe. Zapis umowny będzie zgodny z art. 176 Kodeksu spółek handlowych tj. ; „1. Wspólnicy zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych są zobowiązani do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki w charakterze kierowcy w zakresie przewozu osób taksówką - w wymiarze od 10 do 200 godzin miesięcznie za wynagrodzeniem. 2. Powyższe postanowienie nie dotyczy wspólników pełniących jednocześnie funkcję członka zarządu lub prokurenta w Spółce. 3. Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz Spółki przez wspólników zostanie ustalone w drodze uchwały Zarządu biorąc pod uwagę aktualne stawki lub ceny za tożsame lub podobne świadczenia przyjęte w obrocie”.

Czy i ewentualnie jakie funkcje w Spółce pełni (będzie pełnił) wspólnik, który będzie zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki. Jeśli tak to na jakiej podstawie będzie pełnił tą funkcję (powołanie, zatrudnienie na umowę o pracę, działalność gospodarcza)?

Wspólnik zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki nie będzie pełnił innych funkcji w Spółce.

Czy wspólnik (wspólnicy) zobowiązani do powtarzających się świadczeń prowadzą działalność gospodarczą? Jeśli tak to czy świadczenia te będą pokrywały się z zakresem tej działalności?

Wspólnik zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki nie będzie prowadził działalności gospodarczej.

Czy powtarzające się świadczenia polegają na wykonywaniu określonej pracy i/lub świadczeniu usług, jeżeli tak należy również podać: Tak

Jakie konkretnie prace/czynności/usługi będą wykonywane przez wspólnika na rzecz Spółki?

We wniosku określono, iż wspólnicy zobowiązani będą do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki w charakterze kierowcy w zakresie przewozu osób taksówką. Konkretnie wykonanie takich świadczeń polega na przyjęciu informacji o zleconym kursie, potwierdzeniu przyjęcia realizacji kursu, uruchomieniu pojazdu, dojechaniu nim pod wskazany w zleceniu adres, przewiezieniu za opłatą osoby/osób do miejsca wskazanego przez pasażera będącego zleceniodawcą usługi, zaewidencjonowania wykonanej usługi, rozliczenia zapłaty z pasażerem.

Czy będą to prace/czynności/usługi wykonywane pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez Spółkę - Wnioskodawcę?

Świadczenia te nie będą wykonywane pod niczyim kierownictwem. Wspólnik będzie otrzymywał drogą elektroniczną lub radiową informację o uzyskanym zleceniu przez Spółkę na przewóz osób/osoby w konkretnym ustalonym z pasażerem miejscu i czasie. Sam lub wspólnie z pasażerem będzie decydował o trasie przejazdu.

Czy będzie to praca świadczona osobiście przez wspólnika?

Tak - wspólnik będzie zobowiązany do świadczeń osobiście.

Czy występuje wymóg wykonywania tej pracy, usług i/lub np. określonych czynności w ich ramach (i jeżeli tak, to jakich) wyłącznie osobiście, czy wspólnik może korzystać w tym zakresie z pomocy, pośrednictwa, zatrudniania osób trzecich?

Wspólnik będzie zobowiązany do świadczeń osobiście. Nie będzie mógł korzystać z pomocy, pośrednictwa lub zatrudniania osób trzecich.

Czy wspólnik może powierzyć wykonanie tej pracy i/lub realizację określonych zadań osobom trzecim?

Wspólnik będzie zobowiązany do świadczeń osobiście. Nie będzie mógł powierzyć ani w całości ani w części zadań osobom trzecim.

Czy wspólnik wykonując prace, usługi będzie podporządkowany jakiejś osobie zatrudnionej w Spółce, pełniącej określonej funkcje w ww. Spółce czy zatrudnionej przez inny podmiot (jaki)?

Zgodnie z umową Spółki jej organami są Zarząd i Zgromadzenie Wspólników. Zgromadzenie Wspólników m.in. powołuje i odwołuje członków zarządu. Członkowie zarządu są decydentami i osobami zarządzającymi Spółką. Reprezentują ponadto Spółkę na zewnątrz. Zarząd będzie decydował m.in. o aktualnych stawkach wynagradzania wspólników za omawiane świadczenia biorąc pod uwagę aktualne stawki lub ceny za tożsame lub podobne świadczenia przyjęte w obrocie. Zarząd będzie również w porozumieniu z danym wspólnikiem uwzględniając aktualne zapotrzebowanie na jego świadczenia i możliwości wspólnika - ustalał wymiar czasu miesięcznych godzin świadczeń. W tym zakresie i tylko w tym wspólnik zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki będzie podporządkowany osobie lub osobom pełniącym funkcje członków zarządu Spółki.

Czy wspólnik będzie zależny i od jakiego podmiotu w procesie wykonywania pracy i/lub świadczenia usług?

Zarząd Spółki będzie w porozumieniu z danym wspólnikiem uwzględniając aktualne zapotrzebowanie na jego świadczenia i możliwości wspólnika - ustalał wymiar czasu miesięcznych godzin świadczeń. W tym zakresie i tylko w tym wspólnik zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki będzie zależny od osoby lub osób pełniących funkcje członków zarządu Spółki.

Jaki podmiot (Spółka - Wnioskodawca, Wspólnik, czy może jeszcze inny) ponosi ryzyko gospodarcze, osobowe lub inne w przypadku wykonywania prac, czynności, świadczenia usług przez wspólnika?

Podmiotem ponoszącym ryzyko gospodarcze za wykonanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki jest Spółka czyli Wnioskodawca.

Kto ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności/prac/usług oraz ich wykonywanie?

Podmiotem ponoszącym odpowiedzialność za wykonanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki wobec osób trzecich za rezultat tych czynności jest Spółka czyli Wnioskodawca.

Czy Spółka - Wnioskodawca (lub innych podmiot) kontroluje i ponosi odpowiedzialność za miejsce, w którym prace, usługi są wykonywane?

Powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz Spółki przez wspólników (jak już Wnioskodawca określił we wniosku) będą w charakterze kierowcy w zakresie przewozu osób taksówką. Spółka - Wnioskodawca nie kontroluje miast/wsi/ulic/miejsc, po których będą wykonywane świadczenia.

Jak został określony sposób i czas wykonywania pracy - czy wspólnik ma w tym zakresie możliwość decydowania i praca jest wykonywana w sposób oraz w czasie najbardziej właściwym według jego własnego uznania?

Zarząd Spółki będzie w porozumieniu z danym wspólnikiem uwzględniając aktualne zapotrzebowanie na jego świadczenia i możliwości wspólnika - ustalał wymiar czasu miesięcznych godzin świadczeń. Zgodnie z postanowieniami umowy Spółki wymiar ten będzie w graniach od 10 do 200 godzin miesięcznie.

Czy Spółka - Wnioskodawca lub inny podmiot ma uprawnienie do instruowania wspólnika odnośnie do sposobu, w jaki praca powinna być wykonywana?

Członkowie zarządu są decydentami i osobami zarządzającymi Spółką. Zarząd może zatem wyznaczać standardy świadczonych usług przez Spółkę do których będą musieli dostosować się również wspólnicy wykonujący omawiane świadczenia. W tym zakresie jeżeli wspólnik będzie miał wątpliwość może zgłosić się do zarządu w celu instruktarzu.

Czy Spółka - Wnioskodawca lub inny podmiot ustala godziny pracy, czas przerw, „urlopów" wspólnika?

Zarząd Spółki będzie w porozumieniu z danym wspólnikiem uwzględniając aktualne zapotrzebowanie na jego świadczenia i możliwości wspólnika - ustalał wymiar czasu miesięcznych godzin świadczeń. Zgodnie z postanowieniami umowy Spółki wymiar ten będzie w granicach od 10 do 200 godzin miesięcznie. Szczegółowe godziny wykonywania świadczeń czy przerw będą zatem ustalane indywidualnie pomiędzy Zarządem Spółki a wspólnikiem uwzględniając aktualne zapotrzebowanie na jego świadczenia i możliwości wspólnika.

Czy wspólnik, wykonując pracę, świadcząc usługi będzie zobowiązany do osiągnięcia określonego rezultatu czy jedynie do określonego (starannego) działania czy np. pozostawania w gotowości do tego działania?

Umowa przewozu osób jest umową o świadczenie usług. Wspólnik zatem analogicznie wykonując omawiane świadczenia zobowiązany będzie do starannego działania.

Czy Spółka - Wnioskodawca lub inny podmiot udostępnia wspólnikowi urządzenia i materiały konieczne do wykonywania pracy/czynności/usług?

Wnioskodawca - Spółka jest zobowiązana dostarczyć wspólnikowi pojazd, którym będzie wykonywał omawiane świadczenia, jak również paliwo i inne niezbędne przedmioty jeśli będą potrzebne.

Czy Spółka - Wnioskodawca lub inny podmiot ma prawo do nakładania kar dyscyplinarnych związanych z pracą wspólnika?

Ani Spółka - Wnioskodawca ani żaden inny podmiot nie ma prawa do nakładania kar dyscyplinarnych związanych z wykonywaniem omawianych świadczeń przez wspólnika.

Pytanie

Czy obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od wypłacanych wynagrodzeń za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz wspólników będzie ciążył na Wnioskodawcy (Spółce) czy też na wspólniku, który osiągnie z tego tytułu przychody?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody tego typu powinny zostać opodatkowane jako dochody z innych źródeł na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż wynikają one z art. 176 Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1128), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, wśród nich w ust. 1 pkt 9 zostały wymienione inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie sformułowania „w szczególności” oznacza, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. Jak wynika z wniosku, wspólnicy zostaną zobowiązani w umowie spółki do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 176 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467), jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń. Powołany wyżej przepis umożliwia tworzenie takich relacji miedzy wspólnikiem a spółką, które pozwolą im wzajemnie odnosić określone korzyści. Dla spółki może to być pewność otrzymania w określonym czasie pewnych świadczeń, dla wspólnika możliwość zbytu świadczeń i otrzymania wynagrodzenia. Wypłacenie wynagrodzenia jest niezależne od tego, czy spółka wykazuje zysk czy też nie.

Otrzymując tego typu dochody wspólnik będzie miał obowiązek po zakończeniu roku podatkowego skumulować je z innymi dochodami roku podatkowego na formularzu PIT-36. Spółka wypłacająca wynagrodzenie za niepieniężne świadczenie nie jest płatnikiem podatku dochodowego od tego wynagrodzenia. Cały obowiązek podatkowy spoczywać będzie na wspólniku, jako na świadczącym powtarzającego się niepieniężnego świadczenia. Wynagrodzenie to stanowi koszt spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ brak jest wykluczenia wskazanego w art. 16 ww. ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wyjaśnić należy, że za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego – zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie rozumie się te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku (aktywów) bądź uniknięciu jego pomniejszenia (zaoszczędzenie wydatków).

Zatem do przychodu należy zaliczyć każdy rodzaj świadczenia, które dana osoba (podatnik) otrzymuje kosztem majątku innej osoby.

Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, a wśród nich w pkt 9 zostały wymienione inne źródła.

Jak wynika z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie sformułowania „w szczególności” oznacza, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podmiotach dokonujących wypłaty należności zaliczanych do przychodów z innych źródeł nie ciążą obowiązki płatnika, ale obowiązki informacyjne wynikające z art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Na podstawie art. 176 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

§ 1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

§ 2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.

§ 3. W przypadku określonym w § 1 zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału, bądź obciążenie udziału, może nastąpić jedynie za zgodą spółki, o której mowa w art. 182, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Powołany wyżej przepis umożliwia tworzenie takich relacji między wspólnikiem a spółką, które pozwolą im wzajemnie odnosić określone korzyści. Dla spółki może to być pewność otrzymania w określonym czasie pewnych świadczeń, dla wspólnika możliwość zbytu świadczeń i otrzymania wynagrodzenia. Wypłacenie wynagrodzenia jest niezależne od tego, czy spółka wykazuje zysk czy też nie.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że powtarzające się świadczenia niepieniężne, które wspólnicy będą wykonywać na rzecz Spółki nie będą miały cech umowy o pracę, czy też umowy zlecenia/o dzieło.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że otrzymane przez wspólników Spółki wynagrodzenie z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki będzie stanowić dla nich przychód z „innych źródeł”, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w sytuacji wypłaty wspólnikom wynagrodzenia z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, na Spółce nie będzie spoczywał obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochód z tego tytułu będzie podlegał wykazaniu w zeznaniu rocznym wspólnika i opodatkowaniu wraz z innymi uzyskanymi przez niego w roku podatkowym dochodami według skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Jednakże, stosownie do treści art. 42a ust. 1 ww. ustawy, Spółka będzie zobowiązana do wystawienia dla wspólników informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za rok, w którym dojdzie do faktycznej zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja odnosi się jedynie do kwestii będącej przedmiotem zapytania i nie odnosi się do innych kwestii, które nie są przedmiotem zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli Państwo skorzystać, jeśli zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00