Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.77.2023.2.MJ

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu umowy najmu mieszkania nie zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynajmu lokalu mieszkalnego. Uzupełniła go Pani pismem z 14 marca 2023 r. (wpływ – 17 marca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 marca 2023 r. (wpływ – 4 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz w formie spółki jawnej. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca nabył w A. na swoje imię i nazwisko do majątku prywatnego cztery lokale mieszkalne (dalej: „lokale mieszkalne’’). Lokale mieszkalne nigdy nie zostały wprowadzone do spółek Wnioskodawcy jako środki trwałe i nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Trzy lokale mieszkalne należące do Wnioskodawcy wynajmowane są osobom fizycznym na podstawie długoterminowych umów w ramach najmu prywatnego.

Wynajem lokali mieszkalnych nie ma cech zorganizowania (brak zorganizowanej struktury do obsługi najmu, czynności związane z najmem nie zostały zlecone wyspecjalizowanemu podmiotowi). Wnioskodawca samodzielnie poszukuje ewentualnych najemców. Przychody z wynajmu wskazanych lokali mieszkalnych są opodatkowane podatkiem - ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czwarty z posiadanych lokali mieszkalnych Wnioskodawca zamieszkuje osobiście, jednakże z uwagi na charakter pracy, aktywność zawodową oraz prowadzony tryb życia, przebywa tam tylko okresowo. W związku z powyższym, ze względu na koszty utrzymania lokalu mieszkalnego, Wnioskodawca zamierza udostępniać ten lokal na wynajem krótkoterminowy, w okresach, w których sam z niego nie korzysta, za pośrednictwem platformy internetowej XYZ. (w przyszłości być może także za pośrednictwem platformy internetowej ZYX).

Wnioskodawca wskazuje przy tym, że ze względu na fakt okresowego wykorzystywania tego lokalu na własne cele mieszkaniowe nie będzie możliwe zawieranie umów długoterminowych. Oferta najmu dotyczyć będzie wybranych okresów w trakcie roku i będzie udostępniana na platformie internetowej na bieżąco, w zależności od planów i obowiązków Wnioskodawcy, za cenę wskazaną przez Wnioskodawcę. Ogłoszenie o możliwości najmu lokalu mieszkalnego stanowić będzie dla Wnioskodawcy wiążącą ofertę, która będzie mogła zostać przyjęta przez korzystających z platformy internetowej najemców. Pośrednik - operator platformy - za świadczone usługi pobierać będzie od Wnioskodawcy prowizję, którą potrąci z zapłaconego przez najemców czynszu.

Kluczowym jest fakt, iż Wnioskodawca nie będzie oferować najemcom żadnych dodatkowych usług związanych z najmem - w szczególności nie będzie prowadzić recepcji, oferować posiłków czy dodatkowych sprzątań. Sprzątanie lokalu mieszkalnego, wymiana pościeli i ręczników następować będzie w okresie między poszczególnymi najemcami. Sprawy związane z wynajmem Wnioskodawca wykonywać będzie samodzielnie, bez korzystania z usług profesjonalnych firm pomocniczych (poza wspomnianą platformą internetową).

Wnioskodawca nie planuje także podejmowania żadnych działań reklamowych, w szczególności prowadzenia strony internetowej lokalu mieszkalnego - wyłącznym miejscem oferty będzie wspomniana platforma internetowa. Lokal mieszkalny nie jest i nie będzie dostosowywany przez Wnioskodawcę wyłącznie pod wynajem - jak już wskazano powyżej - okresowo jest on zamieszkiwany także przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca nie planuje dokonywania inwestycji i rozwoju oferty, w szczególności Wnioskodawca nie zamierza oferować dodatkowych usług najemcom, ani też wynajmować kolejnych lokali mieszkalnych w ramach najmu krótkoterminowego.

W uzupełnieniu wniosku – w wyniku wezwania – Wnioskodawca podał dodatkowo:

1)Przedmiotem przeważającej działalności spółki cywilnej (według Polskiej Klasyfikacji Działalności), w której Wnioskodawca jest wspólnikiem jest pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana – aktualnie 93.29.B (dawniej 93.29.Z).

2)Przedmiotem pozostałej działalności spółki cywilnej (według Polskiej Klasyfikacji Działalności), w której Wnioskodawca jest wspólnikiem jest:

a.pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana – 63.99.Z

b.pozostałe drukowanie – 18.12.Z.

3)Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu udziału w spółce cywilnej.

4)Przedmiotem przeważającej działalności spółki jawnej (według Polskiej Klasyfikacji Działalności), w której Wnioskodawca jest wspólnikiem jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – 68.20.Z.

5)Przedmiotem pozostałej działalności spółki jawnej (według Polskiej Klasyfikacji Działalności), w której Wnioskodawca jest wspólnikiem jest:

a.kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek – 68.10.Z

b.zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie – 68.32.Z

c.pozostałe zakwaterowanie – 55.90.Z

d.obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania – 55.20.Z

e.hotele i podobne obiekty zakwaterowania – 55.10.Z

f.magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów – 52.10.B

g.pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana – 86.90.E

h.działalność związana z oprogramowaniem – 62.01 .Z

i.działalność usługowa wspomagająca transport lądowy – 52.21 .Z.

6)Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu udziału w spółce jawnej.

7)Wnioskodawca podkreśla, że lokale mieszkalne opisane we wniosku nigdy nie zostały wprowadzone do spółek Wnioskodawcy jako środki trwałe i nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, stanowią one majątek prywatny Wnioskodawcy. Ponadto lokal mieszkalny, którego dotyczy wniosek jest zamieszkiwany przez Wnioskodawcę i służy w głównej mierze do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza nie pozostaje w związku z wynajmem prywatnym należących do niego lokali.

8)Umowa z „Pośrednikiem - operatorem platformy” została zawarta z Wnioskodawcą jako osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy przychody, które Wnioskodawca osiągnie z okresowego wynajmu lokalu mieszkalnego za pośrednictwem platformy internetowej mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, zgodnie z art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ustawa ta wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do jej treści, odrębnymi źródłami przychodów są między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust.1 pkt 3 u.p.d.o.f.) oraz najem, podnajem. dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f.).

Art. 14 ust. 2 pkt 11 u.p.d.o.f. wskazuje natomiast, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. stanowią przychody z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową;

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych;

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy. Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem. To podatnik mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych decyduje w jakiej formie ze względu na sposób wykonywania najmu, jego charakter jak również podejmowane działania, będzie uzyskiwał przychody z najmu. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem istotnych okoliczności danej sprawy.

Decydujące znaczenie ma to, czy zostały spełnione przesłanki z art. 5a pkt 6 u.pd.o.f., a nie tylko przekonanie podatnika o właściwej jego zdaniem kwalifikacji osiąganych przez niego przychodów do określonego źródła przychodów. Treść definicji zawartej w art. 5a pkt 6 daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, w sposób ciągły.

Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1.jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;

2.wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter. Przy czym o ciągłości nie przesądza wynajmowanie danej nieruchomości przez kilka lat, lecz powtarzalność podejmowanych działań;

3.prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f. pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Wnioskodawca wskazuje, iż w jego ocenie okresowy wynajem lokalu mieszkalnego, w którym zamieszkuje osobiście nie będzie stanowiło pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w u.p.d.o.f. Stanowisko to uzasadnione jest argumentami wskazanymi poniżej.

Wynajem przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła utrzymania – źródło to stanowi działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej i spółki jawnej oraz dochód uzyskiwany z wynajmu pozostałych mieszkań. Uzasadnieniem ekonomicznym wynajmu przedmiotowej nieruchomości jest przede wszystkim pokrycie kosztów ponoszonych z tytułu posiadania wynajmowanego okresowo lokalu mieszkalnego (jak np. czynsz, media, czy też podatek od nieruchomości). Skoro generują one koszty, zasadnym i zgodnym z zasadami prawidłowego gospodarowania majątkiem jest oddawanie go w najem.

Przy oferowaniu okresowego najmu lokalu, w którym Wnioskodawca osobiście zamieszkuje, nie korzysta on z obsługi profesjonalnej firm (poza platformą internetową), nie oferuje dodatkowych usług związanych z najmem. Wnioskodawca nie podejmuje także żadnej aktywności typowej dla działalności gospodarczej, nie przyjął żadnej strategii biznesowej, nie podejmuje działań zmierzających do rozwoju oferty i nie reklamuje swojego lokalu mieszkalnego. Aktywność Wnioskodawcy nie wykracza poza złożenie oferty za pośrednictwem platformy, co jest czynnością konieczną dla zawarcia umowy, natomiast utrzymywanie nieruchomości w stanie nadającym się do najmu jest obowiązkiem Wnioskodawcy. Wnioskodawca zdecydował się na najem krótkoterminowy ze względu na fakt, iż sam okresowo przebywa w wynajmowanym lokalu - co wyklucza możliwość oddania go w najem długoterminowy.

Wnioskodawca raz jeszcze pragnie podkreślić, że mieszkanie to jest przedmiotem najmu tylko okresowo. Nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podejmowane przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.

Powyższe stanowisko, w kwestii możliwości zakwalifikowania przychodów z okresowego, krótkoterminowego najmu lokalu mieszkalnego za pośrednictwem platformy internetowej jako przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust, 1 pkt 6 u.p.d.o.f. potwierdzają również liczne interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dla przykładu wskazać można:

interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 22 czerwca 2021 r. 0113-KDIPT2-1.4011.305.2021.2.AP;

interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 29 listopada 2022 r. nr 0114-KDWP.4011.51.2022.2.JCH;

interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 23 stycznia 2023 r. nr 0115-KDIT1.4011.754.2022.1.MST.

Dla rozstrzygnięcia niniejszej kwestii kluczowe znaczenia ma także Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego podjęta w składzie siedmiu sędziów w dniu 24 maja 2021 r. sygn. akt II FPS 1/21, w której wskazano, że: to zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...). Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” – do przychodów z działalności gospodarczej.

Mając zatem na uwadze powołane powyżej przepisy prawa podatkowego, stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz organów podatkowych należy stwierdzić, że w niniejszym stanie faktycznym - skoro okresowy wynajem lokalu mieszkalnego nie będzie odbywać się w warunkach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. - to Wnioskodawcy przysługuje prawo do zakwalifikowania osiąganych przez niego przychodów z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem wniosku, do źródła przychodów, o który mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f., określanego jako tzw. najem prywatny. Zważywszy natomiast na treść art. 9a ust.6 u.p.d.o.f.. przychody te będą opodatkowane przez Wnioskodawcę zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 2 ust.1a oraz art. 6 ust. 1, według stawki przewidzianej w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a tej ustawy, tj. 8,5% do kwoty 100 000 zł, natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę według stawki 12,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) wskazane zostały poszczególne źródła przychodów oraz sposoby opodatkowania dochodów z każdego z tych źródeł.

Według przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są, określone w art. 10 ust. 1:

pozarolnicza działalność gospodarcza (wskazana w pkt 3);

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (wskazane w pkt 6).

Art. 5a pkt 6 zawiera definicję pojęcia działalności gospodarczej. Stosownie do treści tego przepisu, za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Do grupy przychodów z działalności gospodarczej należą także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 tej ustawy).

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny). Jeśli najem faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy lub jego przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Jak wskazano, aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:

celu zarobkowego,

ciągłości,

zorganizowanego charakteru.

Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.

Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy – do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków służących uzyskaniu dochodu. Na takie zorganizowanie w odniesieniu do najmu mogą wskazywać (chociaż nie są decydujące) zwłaszcza niektóre okoliczności – takie jak dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy.

Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podejmowanych przez podatnika działań, które mają na celu zwyczajowe gospodarowanie majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl natomiast ww. przepisu w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uregulowane zostały w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

W świetle art. 2 ust. 1a ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z kolei stosownie do treści tego przepisu w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis sprawy oraz powołane przepisy, skoro – jak Pani wskazała, że: –lokal mieszkalny opisany we wniosku nigdy nie został wprowadzony do Pani spółek jako środek trwały, nie był wykorzystywany w Pani działalności gospodarczej, stanowi on Pani majątek prywatny, jest zamieszkiwany przez Panią i służy w głównej mierze do zaspokojenia Pani potrzeb mieszkaniowych (zamieszkuje go Pani osobiście), przebywa w nim okresowo, zamierza udostępniać ten lokal na wynajem krótkoterminowy, w okresach, w których sama z niego nie korzysta, nie będzie Pani oferować najemcom żadnych dodatkowych usług związanych z najmem, sprawy związane z wynajmem wykonywać będzie Pani samodzielnie, bez korzystania z usług profesjonalnych firm pomocniczych (poza wspomnianą platformą internetową),najem tego lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. najem prywatny).

Tym samym przychody z najmu tego lokalu mogą podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli przychód w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 100.000 zł, wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu odprowadzi Pani od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Powołane w treści wniosku interpretacje indywidualne oraz orzeczenie nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości Pani stanowiska. Nie negując tych rozstrzygnięć, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego wyjaśniam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację. Co więcej, rozstrzygnięcia w nich dokonane nie są rozbieżne z niniejszym rozstrzygnięciem.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00