Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.182.2023.2.MŻ

W zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanych od Udziałowca faktur dokumentujących wykonywane przez niego powtarzające się świadczenia niepieniężne.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanych od Udziałowca faktur dokumentujących wykonywane przez niego powtarzające się świadczenia niepieniężne.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 maja 2023 r. (wpływ 23 maja 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, prowadzący wyłącznie sprzedaż opodatkowaną tym podatkiem, a wszystkie nabywane towary i usługi wykorzystuje wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Właścicielami (udziałowcami) Wnioskodawcy są osoby fizyczne, którzy na mocy umowy spółki są zobowiązani do wykonywania na jej rzecz powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Zarówno treść umowy spółki, jak i faktyczna realizacja jej postanowień, są zgodne z przepisami regulującymi tę instytucję, tj. z art. 176 §1-2 Kodeksu Spółek Handlowych.

Powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi są usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, nie objęte jakimkolwiek przedmiotowym zwolnieniem z tego podatku, za które Wspólnicy otrzymują od Wnioskodawcy wynagrodzenie w wysokości rynkowej, tj. określone wg cen i stawek przyjętych w obrocie. Jeden z udziałowców (Udziałowiec) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i dokumentuje swoje ww. usługi wystawianymi Wnioskodawcy fakturami, w których wykazuje kwotę VAT wg stawki 23% (przedmiotowo prawidłowej dla tego rodzaju usług).

Wszystkie warunki konieczne do obniżenia przez Wnioskodawcę kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazywanego w fakturach Udziałowca są spełnione, z ewentualnym jednym wyjątkiem.

Wnioskodawca ma bowiem wątpliwości, czy wykonując powtarzające się świadczenia niepieniężne w ramach ustanowionego w umowie spółki zobowiązania, Udziałowiec działa w charakterze podatnika VAT, a tym samym, czy świadczone w ten sposób usługi podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Ww. usługi wykonywane są przez Udziałowca samodzielnie.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu w odpowiedzi na pytania Organu wskazaliście Państwo:

1)Jakie czynności realizuje Udziałowiec w ramach wykonywania na rzecz Spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych?

Odpowiedź: Udziałowiec okresowo: dokonuje oceny efektywności funkcjonowania aplikacji i stron internetowych Spółki, planuje i koordynuje prace programistyczne i graficzne na tych aplikacjach i stronach.

2)Czy wynagrodzenie, które otrzymuje Udziałowiec za wykonywanie na rzecz Spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych stanowi dla Udziałowca przychód wymieniony w art. 12 ust. 1-6 bądź art. 13 pkt 2-9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)?

Odpowiedź: Nie, wynagrodzenie Udziałowca nie stanowi żadnego z przychodów wskazanych w pytaniu.

3)Przychodem z jakiego źródła – w rozumieniu ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest/będzie wynagrodzenie uzyskiwane przez Udziałowca na podstawie umowy spółki z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych?

Odpowiedź: Będzie to przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9) wskazanej ustawy.

4) Jeżeli wynagrodzenie jakie otrzymuje Udziałowiec za wykonanie na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych stanowi dla Udziałowca przychód z art. 13 pkt 2-9 ww. ustawy, to należy wskazać:

a)W jaki sposób ustalone jest należne Udziałowcowi wynagrodzenie za wykonywanie czynności wskazanych we wniosku i czy Udziałowiec ma wpływ na wysokość przyznanego wynagrodzenia za świadczenie niepieniężne, a jeśli tak, to w jaki sposób?

czy jest to wynagrodzenie stałe, czy jest zależne od jakichś czynników – należy wskazać jakich?

b)Czy Udziałowiec ponosi odpowiedzialność za czynności wykonywane na rzecz Spółki, o których mowa we wniosku? Jeśli tak, to wobec kogo i na jakiej podstawie?

c)Jak w umowie spółki został określony sposób i czas wykonywania pracy – czy Udziałowiec ma możliwość decydowania o tym, gdzie i w jaki sposób praca jest wykonywana np. czy wyłącznie w siedzibie Spółki, czy w miejscu wybranym przez Udziałowca?

d)Czy Spółka ma uprawnienie do instruowania Udziałowca odnośnie sposobu, w jaki świadczenia powinny być wykonywane i czy ustala Udziałowcowi godziny pracy, czas przerw, „urlopów” itp.?

e)Czy Spółka udostępnia Udziałowcowi swoje zasoby rzeczowe (urządzenia i materiały) konieczne do wykonywania pracy/czynności/usług, jeśli tak, to jakie?

Odpowiedź: Wynagrodzenie jakie otrzymuje Udziałowiec za wykonanie na rzecz Spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie stanowi dla Udziałowca przychodu z art. 13 pkt 2-9 ww. ustawy. Wobec tego to pytanie wraz z jego podpunktami uznaję za niedotyczące Spółki i nie wymagające odpowiedzi.

Pytanie

Czy art. 88 ust. 3a pkt 2) ustawy o VAT jest przeszkodą do obniżenia przez Wnioskodawcę kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazywanego w fakturach Udziałowca?

Państwa stanowisko w sprawie

Art. 88 ust. 3a pkt 2) ustawy o VAT nie stoi na przeszkodzie do obniżenia przez Wnioskodawcę kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazywanego w fakturach Udziałowca.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Opis stanu faktycznego jednoznacznie wskazuje, że Wnioskodawca wykorzystuje usługi Udziałowca do wykonywania czynności opodatkowanych. Elementem stanu faktycznego jest ponadto brak przeszkód do skorzystania z prawa do odliczenia, które mogłyby wynikać z jakichkolwiek okoliczności bądź przepisów innych niż art. 88 ust. 3a pkt 2) ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2) ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Usługi Udziałowca są czynnościami przedmiotowo podlegającymi opodatkowaniu VAT wg stawki 23%, a sam Udziałowiec jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem tego podatku, co wprost zostało stwierdzone w opisie stanu faktycznego.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie można też uznać, jakoby Udziałowiec, wykonując przedmiotowe usługi na rzecz Wnioskodawcy, nie działał w charakterze podatnika VAT, co czyniłoby jego transakcje z Wnioskodawcą niepodlegającymi opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców. Świadczenia Udziałowca na rzecz Wnioskodawcy są samodzielnie wykonywanymi usługami, wobec czego Udziałowiec jest z tego tytułu usługodawcą, a ich wykonywanie - samodzielną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt. 1) i 3) ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Żaden ze wskazanych wyjątków nie dotyczy powtarzających się świadczeń niepieniężnych Udziałowca. Zobowiązanie do ich wykonywania nie wynika ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Ponadto, Wnioskodawca nie może być uznany za zlecającego, a Udziałowiec za wykonującego zlecenie Wnioskodawcy, bowiem podstawą prawną zobowiązania Udziałowca jest art. 176 §1 KSH, a nie art. 734 i nast. Kodeksu Cywilnego. Wnioskodawca niczego Udziałowcowi nie zleca, a Udziałowiec zobowiązał się do świadczeń na mocy umowy z pozostałymi udziałowcami, nie zaś na mocy umowy z Wnioskodawcą.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Kwestię odliczenia podatku reguluje przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”, zgodnie z którym:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z ww. przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona wyżej zasada, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział sytuacje, których wystąpienie wyłącza możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego albo zwrotu podatku naliczonego. Sytuacje takie zostały wskazane w art. 88 ustawy.

Jednym z ograniczeń do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy. W myśl ww. przepisu:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Państwa wątpliwości dotyczą prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanych od Udziałowca faktur dokumentujących wykonywane przez niego powtarzające się świadczenia niepieniężne.

Zatem należy w pierwszej kolejności ustalić, czy z tytułu wykonywanych świadczeń na rzecz Państwa na podstawie zawartej umowy, Udziałowiec działa jako podatnik podatku od towarów i usług oraz czy wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu zawartej umowy stanowi należność za czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Następnie, w wyniku dokonanego w ten sposób ustalenia, możliwe będzie rozstrzygnięcie, czy jesteście Państwo uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia ww. świadczeń.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)  przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)  zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)  świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z powyższych przepisów w obowiązującej ustawie pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo uniwersalnie. Usługą jest świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy. Nie ma więc znaczenia osoba odbiorcy świadczenia. Usługami są zarówno świadczenia wykonane na rzecz konsumentów, jak i dla przedsiębiorców, a usługą będzie takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść. Powyższe oznacza, że świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT jest każde świadczenie odpłatne, które powoduje powstanie przysporzenia po stronie odbiorcy na skutek działania wykonawcy świadczenia.

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy jest niejako dopełnieniem art. 7 ust. 1 ustawy i ma na celu objęcie opodatkowaniem każdej transakcji wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która nie stanowi dostawy towarów, przez co realizowana jest w ten sposób zasada powszechności opodatkowania.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów czy świadczenie usługi w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy:

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1–6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2) (uchylony)

3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Z przywołanego wyżej przepisu art. 15 ust. 3 ustawy wynika, że podstawowym warunkiem dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczną nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, jest uznanie przychodów osiąganych z tytułu wykonywanych czynności za przychody wymienione w art. 12 ust. 1-6 (przychody z wykonywanej pracy) lub w art. 13 pkt 2-9 (przychody z działalności wykonywanej osobiście) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, jak wynika z treści art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczna nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, poza spełnieniem warunku zaliczenia przychodu do art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotne jest również łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności co do warunków:

wykonywania tych czynności,

wynagrodzenia, oraz

odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT prowadzącym wyłącznie sprzedaż opodatkowaną tym podatkiem, a wszystkie nabywane towary i usługi wykorzystujecie wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Państwa udziałowcami są osoby fizyczne, które na mocy umowy Spółki są zobowiązane do wykonywania na Państwa rzecz powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Zarówno treść umowy spółki, jak i faktyczna realizacja jej postanowień, są zgodne z przepisami regulującymi tę instytucję, tj. zgodne z art. 176 §1-2 Kodeksu Spółek Handlowych. Spółka niczego Udziałowcowi nie zleca, a Udziałowiec zobowiązał się do świadczeń na mocy umowy z pozostałymi Udziałowcami, nie zaś na mocy umowy ze Spółką.

Jeden z Udziałowców w ramach wykonywanych świadczeń niepieniężnych okresowo dokonuje oceny efektywności funkcjonowania aplikacji i stron internetowych Spółki, planuje i koordynuje prace programistyczne i graficzne na tych aplikacjach i stronach. Wynagrodzenie, jakie otrzymuje od Państwa nie stanowi dla Niego przychodu wymienionego w art. 12 ust. 1-6, bądź art. 13 pkt 2-9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi natomiast przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Należy w tym miejscu wskazać, że na podstawie art. 176 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

§ 1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

§ 2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.

§ 3. W przypadku określonym w § 1 zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału, bądź obciążenie udziału, może nastąpić jedynie za zgodą spółki, o której mowa w art. 182, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy mamy do czynienia w sytuacji, w której dana czynność/zachowanie/zdarzenie posiada następujące cechy:

stanowi świadczenie dające się wyodrębnić spośród innych czynności dokonywanych przez dany podmiot;

świadczenie to może mieć charakter czynny lub bierny ‒ tj. może polegać zarówno na podejmowaniu danych czynności/działań jak również na powstrzymywaniu/zaniechaniu tych czynności/działań czy też ich tolerowaniu.

Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone.

Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy przy tym podkreślić, że oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało – jako usługa – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niewątpliwie w niniejszej sprawie w przypadku świadczenia przez Udziałowca na podstawie umowy Spółki odpłatnie usług na rzecz Spółki mamy do czynienia ze świadczeniem, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść, tj. Spółka. Udziałowiec natomiast w zamian za wykonane świadczenie niepieniężne otrzymuje/będzie otrzymywać od Spółki określone wynagrodzenie.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że możliwość stosowania cyt. wcześniej art. 15 ust. 3 ustawy i tym samym możliwość wyłączenia z grona podatników osoby fizycznej będącej Udziałowcem Spółki wymaga łącznego spełnienia wszystkich wymienionych w przepisie kryteriów, w tym zaliczenia przychodów z tytułu wykonania tych czynności do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w art. 12 pkt 1-6 tejże ustawy. Stąd też niespełnienie warunku w zakresie uznania przychodów osiąganych z tytułu wykonywanych przez Udziałowca czynności za przychody wymienione w art. 12 ust. 1-6 (przychody z tytułu wykonywanej pracy) lub w art. 13 pkt 2-9 (przychody z działalności wykonywanej osobiście) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje, iż w okolicznościach niniejszej sprawy czynności wykonywane odpłatnie przez Udziałowca na Państwa rzecz uznać należy za czynności wykonywane przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ust.1 ustawy w ramach jego działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust 2 ustawy.

Skoro nie jest spełniony podstawowy warunek zawarty w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy pozwalający wyłączyć Udziałowca z grona podatników podatku VAT, to analiza pozostałych warunków z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy jest bezprzedmiotowa.

W związku z wykonywaniem na rzecz Spółki opisanych we wniosku powtarzających się świadczeń niepieniężnych Udziałowiec działa w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji wykonywane świadczenia na rzecz Spółki należy uznać za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Faktura stanowi podstawę dla nabywcy towaru lub usługi do odliczenia podatku naliczonego, bowiem jak wynika z cytowanego wcześniej art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, podatkiem naliczonym jest kwota podatku wynikająca z faktury.

Tym samym, skoro Udziałowiec jest podatnikiem z tytułu czynności wykonywanych odpłatnie na rzecz Spółki w ramach świadczeń niepieniężnych i wykonywanie tych czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, to Udziałowiec powinien je udokumentować poprzez wystawienie faktury.

Z treści cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawę dokonania odliczenia stanowi faktura wystawiona przez uprawniony podmiot i dokumentująca czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Nabywane usługi wykonywane przez Udziałowca służą Spółce – zgodnie z Państwa wskazaniem – wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym przysługuje Państwu jako czynnemu podatnikowi podatku VAT prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez Udziałowca, gdyż w opisanej sytuacji wyłączenie prawa do odliczenia wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie ma miejsca.

Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musicie się Państwo zastosować do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1. z zastosowaniem art. 119a;

2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00