Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.699.2020.13.MT

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie:

1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 30 października 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 grudnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 1323/21 (data wpływu 31 marca 2023 r.) i

2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2020 r. wpłynął Pana wniosek z 30 października 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 listopada 2020 r. (data wpływu 27 listopada 2020 r.) oraz pismem z 4 stycznia 2021 r. (data wpływu 8 stycznia 2021 r.).Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG. Wybrał Pan sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT.

Planuje Pan zawiązanie spółki jawnej (dalej „Spółka”). Spółka zostanie zawiązana w 2020 r. i będzie miała siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w miejscowości (…) w województwie (…), w powiecie (…), w gminie (…).

W Spółce będzie dwóch wspólników. Drugim wspólnikiem Spółki będzie także osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Umowa Spółki będzie przewidywała, że udział wspólników w zyskach Spółki jest równy. Spółka będzie prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą. Przeważającym rodzajem działalności Spółki będzie działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania (PKD 58.29.Z).

Spółka opracuje od podstaw własne oprogramowanie do obsługi wyspecjalizowanych sklepów internetowych nieposiadających magazynu (dalej „Oprogramowanie”).

Spółka do czasu opracowania Oprogramowania nie będzie posiadała ani nie będzie korzystała z tego typu oprogramowania.

Przedmiotowe Oprogramowanie będzie realizowało w szczególności następujące zadania: przyjmowanie przez operatora sklepu zamówień od klientów i obsługa tych zamówień, składanie przez operatora sklepu zamówień u dostawców w celu realizacji zamówień złożonych przez klientów sklepu, obsługa współpracy z innymi partnerami operatora sklepu w tym rozliczanie programów partnerskich, obsługa komunikacji z klientami sklepu, dostawcami i partnerami oraz prezentacja informacji w witrynie internetowej.

Interoperacyjność Oprogramowania będzie zapewniona poprzez stosowne interfejsy pozwalające na interakcję z użytkownikami (klientami, partnerami, osobami obsługującymi zamówienia), a także z innym oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, w szczególności z zewnętrznym oprogramowaniem służącym do obsługi zamówień sklepów internetowych i platform marketplace. Korzystanie z Oprogramowania możliwe będzie za pomocą komputerów osobistych lub urządzeń mobilnych.

Przedmiotowe Oprogramowanie będzie uzewnętrznione w postaci wyodrębnionego kodu źródłowego opartego o napisany w języku programowania (…) system zarządzania treścią. Zostanie ono opracowane przez Spółkę w ten sposób, że Spółka sformułuje szczegółowe założenia techniczne i harmonogram opracowania Oprogramowania, a następnie nabędzie odpłatnie albo nieodpłatnie (na zasadzie licencji otwartego oprogramowania) licencje do korzystania z autorskiego prawa do programów komputerowych stanowiących części składowe Oprogramowania oraz przeprowadzi bezpośrednio we własnym zakresie lub zleci podmiotom powiązanym albo niepowiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3-4 ustawy o PIT prace programistyczne polegające na modyfikacji, uzupełnieniu i integracji, zgodnie z wytycznymi Spółki, tych części składowych w sposób zapewniający wykonywanie przez Oprogramowanie opisanych wyżej zadań oraz gwarantujących opisany wyżej zakres interoperacyjności Oprogramowania. Realizacja powyższych prac zostanie zabezpieczona stosownymi umowami cywilnoprawnymi.

Zakończenie opracowywania Oprogramowania planuje się na rok 2020 albo 2021.

Po opracowaniu Oprogramowania Spółka będzie zawierała z osobami trzecimi odpłatne umowy licencji na Oprogramowanie przewidujące uiszczanie przez licencjobiorców okresowych opłat licencyjnych za korzystanie z Oprogramowania.

Licencjobiorcy mogą być podmiotami powiązanymi albo niepowiązanymi ze Spółką w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3-4 ustawy o PIT, przy czym pierwsza umowa licencji zostanie zawarta z podmiotem powiązanym będącym osobą prawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osiągniecie przez Spółkę pierwszych przychodów z umów licencji na Oprogramowanie planuje się na rok 2020 albo 2021.

Spółka będzie prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Rok podatkowy Spółki będzie zgodny z rokiem kalendarzowym. Pierwszy rok podatkowy Spółki zakończy się 31 grudnia 2020 r. W Spółce będzie prowadzona odrębna ewidencja (dalej „Ewidencja”) obejmująca konta analityczne dla: operacji sprzedaży związanej z umowami licencji na Oprogramowanie („konto analityczne 1”),kosztów prowadzonych bezpośrednio przez Spółkę prac programistycznych służących opracowaniu Oprogramowania („konto analityczne 2”), operacji zakupu przez Spółkę prac programistycznych służących opracowaniu Oprogramowania od podmiotów niepowiązanych ze Spółką w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT („konto analityczne 3”), operacji zakupu przez Spółkę prac programistycznych służących opracowaniu Oprogramowania od podmiotów powiązanych ze Spółką w rozumieniu  art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT („konto analityczne 4”), operacji zakupu przez Spółkę licencji do korzystania z autorskiego prawa do programów komputerowych stanowiących części składowe Oprogramowania („konto analityczne 5”),aktywu (wartości niematerialnej i prawnej) obejmującego Oprogramowanie oraz dokonywanych od niego odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych („konto analityczne 6”). Do kosztów Spółki wykazywanych na kontach analitycznych 2-5, nie będą zaliczać się koszty, które nie są bezpośrednio związane Oprogramowaniem, w szczególności koszty odsetek, opłat finansowych oraz koszty związane z nieruchomościami. Spółka będzie księgowała aktywa oraz operacje i koszty zgodnie z Ewidencją.

Uzupełnienie wniosku

Wskazał Pan, że:

1.Wybrał Pan sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT i ten sposób opodatkowania będzie stosowany do wszystkich przychodów z Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym do przychodów działalności Spółki.

2.Będzie Pan uzyskiwał przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie Spółki w ten sposób, że Spółka będzie zawierała z osobami trzecimi odpłatne umowy licencji na Oprogramowanie przewidujące uiszczanie przez licencjobiorców okresowych opłat licencyjnych na rzecz Spółki za korzystanie z Oprogramowania. W Spółce nie wystąpią inne kategorie przychodów związanych z Oprogramowaniem. W Spółce nie będą występowały kwalifikowane prawa własności intelektualnej inne niż Oprogramowanie.

3.W zakresie obowiązków wspólnika będzie prowadzenia spraw Spółki. Ponadto będzie Pan uczestniczył osobiście w procesie wytwórczym Oprogramowania i będzie Pan wraz z drugim wspólnikiem Spółki odpowiedzialny za szczegółowe założenia techniczne Oprogramowania, co obejmie wykonanie następujących prac. Opracowane zostaną modele Oprogramowania. Modele te będą stanowiły semantycznie spójne abstrakcje projektowanego Oprogramowania, obejmujące kompletny opis Oprogramowania, w tym klasy, obiekty i przypadki użycia. Poszczególne modele zostaną stworzone przede wszystkim z perspektywy różnych przypadków użycia, aktywności i interakcji. Modele te będą składać się na kompletny opis Oprogramowania. Zostaną one uzupełnione o diagramy służące do opisania graficznego poszczególnych modeli. W ramach założeń technicznych Oprogramowania wybrany zostanie także język programowania w którym zostanie ono stworzone oraz wyspecyfikowane zostaną zewnętrzne programy komputerowe stanowiące części składowe projektowanego Oprogramowania.

4.Oprogramowanie będzie rezultatem działalności twórczej. Zostanie ono rozwinięte przez Spółkę od podstaw we własnym zakresie i będzie przeznaczone do realizacji szczególnych zadań wyspecyfikowanych przez Spółkę. Tym samym będzie ono stanowiło indywidualny wytwór intelektu, nie zaś rezultat działań mechanicznych. Ponadto Oprogramowanie będzie miało oryginalny charakter i będzie posiadało cechę nowości, ponieważ będzie ono odróżniało się od innych programów komputerowych aktualnie dostępnych na rynku, jak również od jakiegokolwiek innego oprogramowania, którym Spółka będzie dysponowała przed opracowaniem Oprogramowania. Oprogramowanie będzie odpowiednio uzewnętrznione, gdyż będzie miało postać wyodrębnionego kodu źródłowego opartego o napisany w języku programowania (…) system zarządzania treścią. Przy tym założenia techniczne Oprogramowania zostaną opracowane przez Pana i drugiego wspólnika Spółki na takim poziomie szczegółowości, że prace programistyczne zlecone przez Spółkę pozbawione już będą elementu twórczego, ponieważ będą one stanowiły wyłącznie prace mechaniczne wynikające z realizacji zindywidualizowanych i oryginalnych założeń technicznych Oprogramowania wypracowanych w Spółce.

5.Oprogramowanie będzie rezultatem działalności podejmowanej w sposób systematyczny. Przede wszystkim zostanie ono rozwinięte w ramach działalności gospodarczej Spółki, to jest działalności, która z definicji ma charakter zorganizowany. Ponadto proces wytwórczym Oprogramowania będzie przebiegał w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Spółka z góry określi zadania stawiane Oprogramowaniu, kryteria jego interoperacyjności oraz język programowania w którym zostanie ono stworzone. Jednocześnie Spółka określi termin zakończenia prac nad oprogramowaniem oraz sposób jego powstania, co obejmie sformułowanie szczegółowych założeń technicznych i harmonogramu opracowania Oprogramowania, a także nabycie stosownych licencji do zewnętrznych programów komputerowych stanowiących części składowe Oprogramowania oraz przeprowadzenie prac programistycznych polegających na modyfikacji, uzupełnieniu i integracji, zgodnie z wytycznymi Spółki, tych części składowych w sposób zapewniający wykonywanie przez Oprogramowanie przypisanych mu zadań oraz gwarantujących zdefiniowany zakres interoperacyjności Oprogramowania. Dodatkowo realizacja prac związanych z powstaniem Oprogramowania, w przyjętych w harmonogramie terminach, zostanie zabezpieczona stosownymi umowami cywilnoprawnymi.

6.Spółka w ramach prowadzonej działalności będzie nabywać, łączyć, kształtować i wykorzystywać dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia Oprogramowania. W ramach opracowania założeń technicznych Oprogramowania Spółka dokona przeglądu narzędzi informatycznych i oprogramowania i w rezultacie określi instrumenty za pomocą których Oprogramowanie zostanie stworzone, jak również wyspecyfikuje zewnętrzne programy komputerowe, które będą stanowiły części składowe projektowanego Oprogramowania.

7.Działalność Spółki będzie obejmowała rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do Oprogramowania, w postaci aktualizacji Oprogramowania. Aktualizacje będą dostępne dla użytkowników oprogramowania w ramach okresowych opłat licencyjnych za korzystanie z Oprogramowania.

8.Celem podejmowanej przez Spółkę działalności będzie zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Spółka dokona szczegółowego przeglądu dostępnych narzędzi informatycznych oraz istniejącego oprogramowania gromadząc zasoby kompetencji intelektualnych niezbędnych w zakresie tworzenia programów do obsługi wyspecjalizowanych sklepów internetowych nieposiadających magazynu. W rezultacie Spółka opracuje od podstaw własne Oprogramowanie przeznaczone do obsługi tego typu zadań.

9.Spółka będzie tworzyła nowe, lub ulepszone produkty, procesy, usługi nie występujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki. Spółka do czasu opracowania Oprogramowania nie będzie posiadała ani nie będzie korzystała z tego typu oprogramowania. Oprogramowanie będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku specyficznym zespołem realizowanych zadań.

10.Oprogramowanie będzie stanowiło przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, nie zaś rezultat działań mechanicznych. Umowy licencyjne za korzystanie z Oprogramowania będą zastrzegały prawa do oprogramowania na rzecz Spółki i będą przewidywały prawną ochronę Oprogramowania.

11.Przewiduje Pan osiągniecie przez Spółkę pierwszych przychodów, które zamierza Pan opodatkować stawką opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej począwszy od roku 2021.

12.Zamierza Pan stosować stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu rocznym.

13.Oprogramowanie będzie stanowiło przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, nie zaś rezultat działań mechanicznych. Umowy licencyjne za korzystanie z Oprogramowania będą zastrzegały prawa do oprogramowania na rzecz Spółki i będą przewidywały prawną ochronę Oprogramowania. Nie może Pan odpowiedzieć na pytanie, czy Oprogramowanie stanowi „autorskie prawo do programu komputerowego”, ponieważ jest to termin ustawowo niezdefiniowany. Gdyby mógł Pan samodzielnie udzielić odpowiedzi na to pytanie, niniejsze zapytanie o interpretację byłoby zbyteczne. Ustalenie czy Oprogramowanie stanowi „autorskie prawo do programu komputerowego” jest elementem odpowiedzi na pytanie nr 1 postawione przez Pana. Subsumcja elementów przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego pod normę prawną wynikającą z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT w zw. z art. 74 Prawa autorskiego winna być przedmiotem postępowania interpretacyjnego. Wynika to wyraźnie z Objaśnień Podatkowych Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box, w których na str. 32 (nb. 74-75) wskazano „Zarówno ustawy podatkowe, jak i ustawy pozapodatkowe, w szczególności ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie definiują pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego”. Praktyka stosowania tego pojęcia na świecie potwierdza, że ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii, w których programy komputerowe zajmują kluczową pozycję, nie da się ustalić wyczerpującej i niezmiennej definicji tego pojęcia oraz uniknąć rozbieżności interpretacyjnych. Innymi słowy, w obecnym stanie prawnym w Polsce nie ma możliwości ustawowego i wyczerpującego zdefiniowania pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego". W konsekwencji, podatnik chcący skorzystać z preferencji IP Box wobec dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego i otrzymać w tym zakresie stosowną ochronę prawnopodatkową powinien złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Ze względu bowiem na wspominaną powyżej dynamikę ewolucji budowy i funkcjonowania programów komputerowych oraz brak wykształconej praktyki stosowania przepisów o IP Box w tej materii, ogólne objaśnienia podatkowe nie stanowią najbardziej adekwatnej instytucji prawnej zapewnianiającej ochronę prawnopodatkową dla podatnika.”

14.Spółka będzie prowadziła „na bieżąco" i „od początku" realizacji działalności badawczo - rozwojowej zmierzającej do wytworzenia Oprogramowania, odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję opisaną we wniosku o interpretację i uzupełnieniu wniosku. Nie może Pan odpowiedzieć na pytanie, czyewidencja ta będzie wyodrębniać będzie każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz pozwalać na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Gdyby mógł Pan samodzielnie udzielić odpowiedzi na to pytanie, niniejsze zapytanie o interpretację byłoby zbyteczne. Ustalenie w powyższym zakresie stanowi odpowiedź na pytania nr 2-3 postawione przez Pana. Subsumcja elementów przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego pod normę prawną wynikającą z art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT winna być przedmiotem postępowania interpretacyjnego.

Podsumowując, udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w pkt III ppkt 1-2 wezwania z 23 grudnia 2020 r., wbrew żądaniu Organu, nie może stanowić elementu opisu zdarzenia przyszłego. Pytania te w istocie nie dotyczą elementów zdarzenia przyszłego (faktów), ale ich oceny prawnej, co jest przedmiotem postępowania interpretacyjnego, a nie opisu zdarzenia przyszłego. W razie udzielenia odpowiedzi na te pytania przez Pana, postępowanie interpretacyjne nie obejmowałoby subsumcji zdarzeń pod normę prawną, lecz stanowiło błędny logicznie sylogizm (jeśli „P” to „P”). Takie wnioskowanie miałoby charakter tautologiczny, co pozbawiłby Pana ochrony prawnej wynikającej z interpretacji indywidualnej.

Pytania

1.Czy podatek od osiągniętego przez Pana kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej obejmującego okresowe opłaty licencyjne otrzymywane przez Spółkę na podstawie zawartych umów licencji na Oprogramowanie będzie wynosił 5% podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT?

2.Czy struktura kont przyjętej w Spółce Ewidencji zapewnia spełnienie wymogów ewidencyjnych określonych w art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o PIT? Wyjaśnia Pan, że w żadnym razie nie oczekuje potwierdzenia zgodności dokonywanych przez Pana operacji gospodarczych, ani ich księgowań z przepisami prawa podatkowego, ponieważ odpowiedź na tak postawione pytanie wymagałaby przeprowadzenia postępowania dowodowego, co nie mieści się w zakresie postępowania interpretacyjnego. Oczekuje Pan wyłącznie potwierdzenia, czy przyjęta w spółce struktura kont Ewidencji odpowiada wymogom z art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o PIT.

3.Czy w związku, z przyjętą w Spółce Ewidencją wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej stanowiącego Oprogramowanie może być, zgodnie z art. 30ca ust. 4 w zw. z ust. 5 i 6 ustawy o PIT, ustalona w danym roku podatkowym jako iloczyn salda końcowego konta analitycznego 1 na koniec tego roku podatkowego i wskaźnika obliczonego na koniec tego roku podatkowego według wzoru: (suma zapisów konta analitycznego 2 od dnia rozpoczęcia działalności Spółki do końca danego roku podatkowego) + (suma zapisów konta analitycznego 3 od dnia rozpoczęcia działalności Spółki do końca danego roku podatkowego) * 1,3 / [(suma zapisów konta analitycznego 2 od dnia rozpoczęcia działalności Spółki do końca danego roku podatkowego) + (suma zapisów konta analitycznego 3 od dnia rozpoczęcia działalności Spółki do końca danego roku podatkowego) + (suma zapisów konta analitycznego 4 od dnia rozpoczęcia działalności Spółki do końca danego roku podatkowego) + (suma zapisów konta analitycznego 5 od dnia rozpoczęcia działalności Spółki do końca danego roku podatkowego)] z zastrzeżeniem że wskaźnik ten nie może przekroczyć wartości 1? Wyjaśnia Pan, że w żadnym razie nie oczekuje Pan potwierdzenia zgodności dokonywanych przez Pana operacji gospodarczych, ani ich księgowań z przepisami prawa podatkowego, ponieważ odpowiedź na tak postawione pytanie wymagałaby przeprowadzenia postępowania dowodowego, co nie mieści się w zakresie postępowania interpretacyjnego. Oczekuje Pan wyłącznie potwierdzenia, czy struktura kont przyjętej w Spółce Ewidencji umożliwia teoretyczne prawidłowe wyliczenie wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z przepisem art. 30ca ust. 4 w zw. z ust. 5 i 6 w zw. z art. 30cb ust. 1-2 ustawy o PIT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1. W zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i Nr 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie pierwszego pytania

Podatek od osiągniętego przez Pana kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej obejmującego okresowe opłaty licencyjne otrzymywane przez Spółkę na podstawie zawartych umów licencji na Oprogramowanie będzie wynosił 5% podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

Art. 9 ust. 1 ustawy o PIT przewiduje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z ust. 1a tego artykułu jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e, art. 29-30cb, art. 30da-30f oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Natomiast w świetle art. 9 ust. 2 ustawy o PIT dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta  w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa  w art. 27 ust. 1.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Przy czym stosownie do art. 8 ust. 1a ustawy o PIT przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej,  o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Ponadto, w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Kosztami uzyskania przychodów, w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na podstawie art. 9a ust. 2 zd. 1 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ustawy o PIT podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Przy czym, w związku z art. 30c ust. 6 ustawy o PIT dochodów  z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30ca, art. 30da, art. 30e i art. 30f.

Stosownie do art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl ust. 2 tego artykułu kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2018 r. poz. 432 oraz z 2020 r. poz. 288), 8) autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że jest Pan osobą fizyczną podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będzie Pan wspólnikiem w spółce jawnej, to jest w spółce niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o PIT.

Spółka będzie prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą. W związku z powyższym Pana przychody z udziału w Spółce będą stanowiły przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

W Spółce będzie dwóch wspólników. Umowa Spółki będzie przewidywała, że udział wspólników w zyskach Spółki jest równy. W związku z powyższym, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, Pana przychody z udziału w Spółce należy określić jako 1/2 przychodów Spółki. Stosownie do art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT w tej samej proporcji będzie Pan uczestniczył w kosztach uzyskania przychodów oraz wydatkach niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i w stratach Spółki.

Ponieważ Pana przychód z udziału w Spółce będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozważyć możliwość zastosowania do dochodu Wnioskodawcy 5% stawki podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT. Stawkę tę stosuje się do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

W tym kontekście należy wspomnieć, że Spółka opracuje od podstaw własne Oprogramowanie. Dla zastosowania przez Pana 5% stawki podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie, czy Oprogramowanie będzie stanowiło kwalifikowane prawo własności intelektualnej o którym mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

W świetle Objaśnień Podatkowych Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej „Objaśnienia”), kwalifikowane prawo własności intelektualnej to prawo własności intelektualnej spełniające łącznie trzy warunki:

1)zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;

2)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;

3)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

W Pana opinii Oprogramowanie będzie spełniać powyższe przesłanki.

Po pierwsze Oprogramowanie zostanie rozwinięte w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności rozwojowej. Stosownie do art. 5a pkt 40 ustawy o PIT sformułowanie „prace rozwojowe” oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020 r. poz. 85 ze zm.), czyli działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy  i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W myśl Objaśnień prace rozwojowe należy rozumieć w ten sposób, że muszą one spełniać kryteria „twórczości”, „systematyczności” i „zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć co następuje.

Oprogramowanie będzie rezultatem działalności twórczej. Zostanie ono rozwinięte przez Spółkę od podstaw we własnym zakresie i będzie przeznaczone do realizacji szczególnych zadań wyspecyfikowanych przez Spółkę. Tym samym będzie ono stanowiło indywidualny wytwór intelektu, nie zaś rezultat działań mechanicznych.

Oprogramowanie będzie odpowiednio uzewnętrznione gdyż będzie miało postać wyodrębnionego kodu źródłowego opartego o napisany w języku programowania (…) system zarządzania treścią. Ponadto Oprogramowanie będzie miało oryginalny charakter i będzie posiadało cechę nowości, ponieważ będzie ono odróżniało się od innych programów komputerowych aktualnie dostępnych na rynku, jak również od jakiegokolwiek innego oprogramowania, którym Spółka będzie dysponowała przed opracowaniem Oprogramowania.

Jednocześnie Oprogramowanie będzie rezultatem działalności podejmowanej w sposób systematyczny. Przede wszystkim zostanie ono rozwinięte w ramach działalności gospodarczej Spółki, to jest działalności, która z definicji musi mieć charakter zorganizowany (wn. z art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, Dz.U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.). Ponadto zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego rozwój Oprogramowania będzie przebiegał w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Spółka z góry określi zadania stawiane Oprogramowaniu, kryteria jego interoperacyjności oraz język programowania w którym zostanie ono stworzone. Jednocześnie Spółka określi termin zakończenia prac nad oprogramowaniem oraz sposób jego powstania, co obejmuje sformułowanie szczegółowych założeń technicznych i harmonogramu opracowania Oprogramowania, a także nabycie stosownych licencji do programów komputerowych stanowiących części składowe Oprogramowania oraz przeprowadzenie prac programistycznych polegających na modyfikacji, uzupełnieniu i integracji, zgodnie z wytycznymi Spółki, tych części składowych w sposób zapewniający wykonywanie przez Oprogramowanie opisanych wyżej zadań oraz gwarantujących opisany wyżej zakres interoperacyjności Oprogramowania. Dodatkowo realizacja prac związanych z powstaniem Oprogramowania zostanie zabezpieczona stosownymi umowami cywilnoprawnymi, co także stanowi o uporządkowanym charakterze opisanej działalności.

Stworzenie Oprogramowania przez Spółkę doprowadzi do zwiększenia zasobów wiedzy Spółki, która w wyniku przeprowadzenia tych prac zdobędzie nowe kompetencje programistyczne w zakresie rozwiązań dla wyspecjalizowanych sklepów internetowych nieposiadających magazynu. Jednocześnie, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, prace te będą ukierunkowane na wykorzystanie wskazanych kompetencji do nowych zastosowań.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że Spółka aktualnie nie podjęła jeszcze sprzedaży jakichkolwiek towarów lub usług. Natomiast w wyniku przeprowadzonych prac nad Oprogramowaniem Spółka będzie miała możliwość rozpoczęcia sprzedaży usług w zakresie udostępniania stworzonego Oprogramowania na zasadzie umów licencji.

Tym samym, w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, nie może być wątpliwości, że Oprogramowanie zostanie stworzone przez Spółkę w ramach działalności rozwojowej.

Po drugie Oprogramowanie będzie prawem własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, to jest autorskim prawem do programu komputerowego.

Zgodnie z Objaśnieniami „programem” jest zapisany przy pomocy wybranego języka programowania algorytm rozwiązania określonego zadania, a „program komputerowy” to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu.

W tym kontekście należy zauważyć, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Oprogramowanie będzie spełniało powyższe kryteria ponieważ będzie bezpośrednio służyło realizacji przypisanych mu zadań, takich jak: przyjmowanie przez operatora sklepu zamówień od klientów i obsługa tych zamówień, składanie przez operatora sklepu zamówień u dostawców w celu realizacji zamówień złożonych przez klientów sklepu, obsługa współpracy z innymi partnerami operatora sklepu w tym rozliczanie programów partnerskich, obsługa komunikacji z klientami sklepu, dostawcami i partnerami oraz prezentacja informacji w witrynie internetowej.

Ponadto, w świetle Objaśnień rolą programu komputerowego jest wejście w kontakt i wspólne funkcjonowanie z innymi częściami składowymi systemu komputerowego i użytkownikami. W tym celu wymagane są logiczne i tam, gdzie to właściwe, fizyczne wzajemne połączenia i wzajemne oddziaływanie, tak aby pozwolić wszystkim elementom oprogramowania i sprzętu komputerowego funkcjonować z innym oprogramowaniem, sprzętem komputerowym  i użytkownikami we wszelkich formach działania, do jakich są przeznaczone.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Oprogramowanie będzie spełniało powyższe wymagania, ponieważ będzie ono wyposażone w stosowne interfejsy pozwalające na interakcję z użytkownikami (klientami, partnerami, osobami obsługującymi zamówienia), a także z innym oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, w szczególności z zewnętrznym oprogramowaniem służącym do obsługi zamówień sklepów internetowych i platform marketplace. Korzystanie z Oprogramowania możliwe będzie za pomocą komputerów osobistych lub urządzeń mobilnych.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że stosownie do Objaśnień, pojęcie „komputer” nie powinno ograniczać się do PC, lecz powinno odnosić do wszystkich urządzeń, w których program komputerowy może być wykorzystywany w celu realizacji funkcji, do których został stworzony, a zatem i telefonów komórkowych, czy też tabletów lub innych właściwych urządzeń.

Po trzecie Oprogramowanie będzie podlegało ochronie prawnej na podstawie przepisu art. 74  ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Oprogramowanie spełnia bowiem kryteria utworu określone w art. 1 ust. 1 tej ustawy, to jest stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Jak wskazano powyżej Oprogramowanie powstanie  w wyniku prac rozwojowych, które mają charakter twórczy i oryginalny. Jednocześnie będzie ono stanowiło indywidualny wytwór intelektu, nie zaś rezultat działań mechanicznych.

W świetle powyższego Oprogramowanie spełniać będzie przesłanki kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.

Art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT stanowi, że dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że po opracowaniu Oprogramowania Spółka będzie zawierała z osobami trzecimi odpłatne umowy licencji na Oprogramowanie przewidujące uiszczanie przez licencjobiorców okresowych opłat licencyjnych. Przy czym przez umowy licencji, stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, należy rozumieć umowy o korzystanie z utworu, to jest w przedmiotowym przypadku korzystanie z Oprogramowania.

Tym samym Pana dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej Spółki w zakresie, w jakim został osiągnięty z okresowych opłat licencyjnych otrzymywanych przez Spółkę na podstawie zawartych umów licencji na Oprogramowanie będzie dochodem (stratą)  z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT.

Ponieważ, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, licencjobiorcy mogą być podmiotami powiązanymi albo niepowiązanymi ze Spółką w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3-4 ustawy o PIT, należy zaznaczyć, że w relacjach z licencjobiorcami, którzy są podmiotami powiązanymi  ze Spółką Spółka będzie zobowiązana do stosowania zasady ceny rynkowej. Zgodnie z art. 23o ust. 1 ustawy o PIT podmioty powiązane są bowiem obowiązane ustalać ceny transferowe  na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Natomiast, w myśl ust. 2 tego artykułu, jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Dla pełności wywodu należy dodać, że zgodnie z art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

- ten sam inny podmiot lub

- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub

d)podatnika i jego zagraniczny zakład.

Natomiast podmioty niepowiązane, zgodnie z art. 23m ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, oznaczają podmioty inne niż podmioty powiązane.

Zgodnie z art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym. Dlatego będzie Pan zobowiązany do ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej obejmującego okresowe opłaty licencyjne otrzymywane przez Spółkę na podstawie zawartych umów licencji na Oprogramowanie.

Stosownie do art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Przy czym w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Natomiast, stosownie do art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Pana kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej obejmującego okresowe opłaty licencyjne otrzymywane przez Spółkę na podstawie zawartych umów licencji na Oprogramowanie będzie stanowił iloczyn Pana dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej obejmującego okresowe opłaty licencyjne otrzymywane przez Spółkę na podstawie zawartych umów licencji na Oprogramowanie oraz wskaźnika określonego zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Tym samym podatek od osiągniętego przez Pana, ustalonego w powyższy sposób, kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej obejmującego okresowe opłaty licencyjne otrzymywane przez Spółkę na podstawie zawartych umów licencji na Oprogramowanie będzie wynosił 5% podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

Przy tym dla pełności wywodu należy dodać, że stosownie do art. 30ca ust. 9 ustawy o PIT w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie dochodu przypadającego na poszczególne kwalifikowane prawa własności intelektualnej, podatnik może obliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z ust. 4-6 dla tego samego rodzaju produktu lub usługi lub dla tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Z kolei art. 30ca ust. 10 ustawy o PIT przewiduje, że o wysokość straty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej poniesionej w roku podatkowym obniża się dochód osiągnięty w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych z tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tego samego rodzaju produktu lub usługi lub tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Natomiast zgodnie z art. 30ca ust. 11 podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia

2 lutego 2021 r. wydałem postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia znak 0114-KDIP3-2.4011.699.2020.3.MT.

17 lutego 2021 r. wniósł Pan zażalenie na to postanowienie.

13 kwietnia 2021 r. wydałem postanowienie o utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia znak 0114-KDIP3-2.4011.699.2020.4.MT/MS.

Skarga na postanowienie

28 kwietnia 2021 r. wpłynęła do mnie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), w której zaskarżył Pan postanowienie z 13 kwietnia 2021 r. znak 0114-KDIP3-2.4011.699.2020.4.MT/MS, utrzymujące w mocy postanowienie z 2 lutego 2021 r. znak 0114-KDIP3-2.4011.699.2020.3.MT o pozostawieniu wniosku o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia i wniósł Pan o :

-uchylenie w całości postanowienia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 kwietnia 2021 r. (znak: 0114-KDIP3-2.4011.699.2020.4.MT.MS),

-zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w (…) uchylił skarżone postanowienie o utrzymaniu w mocy postanowienia I instancji – wyrokiem z 16 grudnia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 1323/21.

Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny – wyrokiem z 15 listopada 2022 r. sygn. akt II FSK 350/22 – oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok, który uchylił postanowienie o utrzymaniu postanowienia I instancji stał się prawomocny od 15 listopada 2022 r.

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku  

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

- uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w (…) w ww. wyroku;

- ponownie rozpatruję Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Preferencyjna stawka opodatkowania 5% (tzw. ulga IP-Box)

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (tzw. ulga IP-Box) jest dochód, który łącznie spełnia następujące warunki:

-został osiągnięty w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc działalności która spełnia warunki określone w art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b ustawy;

-jest „kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej”.

Aby wyjaśnić znaczenie pojęcia „kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej”, należy odnieść się do :

-art. 30ca ust. 2 ustawy, który określa, czym jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

-art. 30ca ust. 7 ustawy, który wyjaśnia, jakie kategorie dochodów mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, oraz

-art. 30ca ust. 4, który określa, w jaki sposób ustala się kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej

I tak, zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (tzw. kwalifikowanym IP) jest więc prawo własności intelektualnej, które spełnia wszystkie następujące warunki:

-jest jednym z rodzajów praw własności intelektualnej, które ustawodawca wymienił w art. 30ca ust. 2;

-podlega ochronie prawnej na podstawie odrębnych przepisów;

-jego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego jako kwalifikowane IP

Jednym z rodzajów praw własności intelektualnej wymienionych w art. 30ca ust. 2 ustawy jest autorskie prawo do programu komputerowego.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji „programu komputerowego” ani też nie odsyła w tym zakresie do żadnych konkretnych regulacji. W języku powszechnym, program komputerowy to zestaw instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych, przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Program komputerowy jest więc pewną odrębną całością, która pozwala użytkownikowi komputera na realizację określonych działań.

Co istotne, tak rozumiany program komputerowy jest przedmiotem prawa autorskiego, jeśli spełnia definicję „utworu” będącego przedmiotem prawa autorskiego z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stosownie do tego przepisu, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie definiuje „programu komputerowego”. Wymienia „programy komputerowe” jako rodzaj utworów będących przedmiotem prawa autorskiego wyrażanych słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (art. 1 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy Rozdziału 7 ustawy nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Ochronie nie podlegają natomiast idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego (art. 74 ust. 2 ww. ustawy).

A zatem, program komputerowy zawsze jest funkcjonalną całością. Jednak nie każdy tak rozumiany program polega ochronie prawno-autorskiej. Program, który jest napisany z wykorzystaniem powtarzalnych schematów, którego wytworzenie wymagało wiedzy i umiejętności programistycznych, ale nie wiązało się z prowadzeniem działań twórczych o indywidualnym charakterze, nie będzie przedmiotem praw autorskich.

Autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej może być uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy wyłącznie wówczas, gdy przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. A zatem, warunkiem skorzystania z omawianej preferencji IP Box jest:

- prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej przez podatnika który chce skorzystać z tej preferencji;

- wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie przez podatnika przedmiotu ochrony autorskim prawem do programu komputerowego w ramach tej działalności badawczo-rozwojowej.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej

Definicje ustawowe

Znaczenie pojęcia „działalność badawczo-rozwojowa” zostało wyjaśnione w art. 5a pkt 38 ustawy – jest to:

działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

Przy czym znaczenia pojęć „badania naukowe” i „prace rozwojowe” zostały określone odpowiednio w art. 5a pkt 39 i 40 ustawy.

I tak, stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

 a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 ze zm.), a więc:

prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Pracami rozwojowymi, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są natomiast – zgodnie z art. 5a pkt 40 tej ustawy – prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:

- badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub

- badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub

- prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo rozwojowa musi być działalnością twórczą. Twórczy to „mający na celu tworzenie”. Synonimy pojęcia twórczy (pomysł, praca) to „konstruktywny, kreatywny, kreacyjny, kreatorski, koncepcyjny”. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnicę znaczeniową pojęcia „tworzyć” - określające czynność, której istotą jest element kreacyjny i „wytwarzać”, czyli „zrobić, wyprodukować coś”. Wytwarzanie także prowadzi do powstania rzeczy lub praw, ale nie ma w sobie indywidualnego elementu kreacyjnego – jest to proces wymagający wiedzy i umiejętności, ale nie prowadzi do powstania efektów niepowtarzalnych.

Badania podstawowe

Działalność badawczo rozwojowa może obejmować badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc:

- prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub

- prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;

mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalność wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.

Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania.

Badania aplikacyjne

Działalność badawczo rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:

- opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub

- wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.

„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.

Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.

Nowym produktem, procesem lub usługą może być:

- produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badan aplikacyjnych;

- produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.

Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak, skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, ze mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze znacząco ulepszonych.

Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Prace rozwojowe

Pojęcie działalności badawczo rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i

- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

-planowaniu produkcji oraz

-projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie, ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas), będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:

- w sposób systematyczny,

- w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „systematyczny” – w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.

Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.

Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej, nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.

Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej

Ustawodawca określił, jakie rodzaje dochodów, które podatnik uzyskuje w ramach działalności gospodarczej, mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych IP. Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego IP, jest zamknięty. Wśród nich ustawodawca wymienił uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy). Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika.

W przypadku uwzględnienia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi nie dochodzi do sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Sprzedaż kwalifikowanego IP to odrębny tytuł uzyskiwania przychodów z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy).

Co istotne, użyte przez ustawodawcę pojęcie dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odnosi się do dochodu (straty) z konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tym samym, w celu skorzystania z ulgi IP Box podatnik nie ustala łącznego dochodu (straty) ze wszystkich posiadanych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale odrębne dochody (straty) z poszczególnych praw.

Dochód ustala się według zasad z art. 9 ust. 2 ustawy. Przy ustalaniu przychodów należy mieć na względzie przepisy o momentach rozpoznawania przychodów. Jako koszty uzyskania przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy rozpoznać koszty funkcjonalnie związane z działalnością podatnika, które w sposób bezpośredni albo pośredni przyczyniły się do powstania takiego przychodu. Należy mieć również na względzie obowiązujące podatnika zasady potrącalności kosztów.

Kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP

Dochód o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy jest jednym z elementów, które służą ustaleniu przedmiotu opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5%, tj. ustaleniu kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zasadę obliczania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej określa art. 30ca ust. 4 ustawy. Kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanego IP jest iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika obliczonego według wzoru podanego w przepisie (tzw. wskaźnika nexus).

Dopiero tak ustalony dochód jest przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką 5%.

Celem wskaźnika nexus nie jest „podatkowe rozliczenie” wydatków ponoszonych przez podatników (kwestia możliwości uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP jest rozstrzygana na etapie ustalania dochodu z kwalifikowanego IP, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy). Wskaźnik nexus służy określeniu, czy za kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP można uznać całość dochodu z kwalifikowanego IP, czy tylko jego część. Istotna jest tu proporcja wykazywanych przez podatnika wartości.

Podstawa opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5%

Suma ustalonych we wskazany sposób kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym jest podstawą opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (art. 30ca ust. 3 ustawy). 

Co istotne, podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP-Box musi również spełnić obowiązki ewidencyjne, o których mowa w art. 30cb ustawy.

Ocena charakteru Pana działalności

Działalność Spółki, w której jest Pan wspólnikiem, opisana we wniosku nie ma charakteru badań podstawowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie prowadzi Pan prac doświadczalnych ani prac teoretycznych, których celem jest zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Działalność Spółki nie obejmuje również badań aplikacyjnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka nie prowadzi również prac rozwojowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego:

„Spółka w ramach prowadzonej działalności będzie nabywać, łączyć, kształtować i wykorzystywać dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia Oprogramowania. W ramach opracowania założeń technicznych Oprogramowania Spółka dokona przeglądu narzędzi informatycznych i oprogramowania i w rezultacie określi instrumenty za pomocą których Oprogramowanie zostanie stworzone, jak również wyspecyfikuje zewnętrzne programy komputerowe, które będą stanowiły części składowe projektowanego Oprogramowania.”

Z opisu sprawy wynika natomiast, że

„Działalność Spółki będzie obejmowała rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do Oprogramowania, w postaci aktualizacji Oprogramowania. Aktualizacje będą dostępne dla użytkowników oprogramowania w ramach okresowych opłat licencyjnych za korzystanie z Oprogramowania.”

W rezultacie, skoro działalność Spółki będzie obejmowała rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do Oprogramowania, to działania te nie będą następstwem prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, gdyż działalność taka jak wynika z wyżej przytoczonej definicji prac rozwojowych, nie obejmuje działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, czyli nie są następstwem prowadzonej w tym zakresie działalności badawczo-rozwojowej, zatem w myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią kwalifikowanych praw własności intelektualnych, a co z tego wynika nie są objęte wskazaną w art. 30ca ust. 1 tej ustawy preferencyjną stawką.

Podsumowanie

Podsumowując, w ramach opisanej działalności Spółka nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Spółka, nie wytwarza kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Działalność spółki, w której jest Pan wspólnikiem nie spełnia zatem podstawowych warunków dla skorzystania z ulgi IP-Box.

W konsekwencji, w opisanych okolicznościach sprawy nie jest Pan uprawniony do uznania Pana dochodów z udziału w Spółce za dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co z tego wynika do dochodów tych nie może Pan zastosować preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  •  Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00