Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.282.2023.1.BS

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji: „(…)”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Związek A. (zwany dalej A.) jako podmiot, któremu ustawa przyznaje osobowość prawną, działa na podstawie ustawy z (…) oraz Statutu uchwalonego przez (…) i zatwierdzonego przez ministra (…) (zwanego dalej Statut A.).

Zgodnie z art. (…), A. jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które prowadzą (…).

Pełną listę zadań zawiera § (…) Statutu A. Zakres działalności prowadzonej przez A. został sklasyfikowany wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem 9499 Z – działalność pozostałych organizacji członkowskich gdzie indziej niesklasyfikowanych. Mając na uwadze cele A. można stwierdzić, że A. realizuje cele o charakterze związkowym i obywatelskim.

A. jest płatnikiem podatku od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z  2022 r. poz. 931 ze zm., dalej ustawa VAT). A. prowadzi sprzedaż ze stawką 23%, 8%, 5%, jak również sprzedaż zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b ustawy VAT i rozlicza podatek naliczony, stosując proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy VAT, a także po zmianie przepisów stosując tzw. prewspółczynnik, o którym mowa art. 86 ust. 2a-2h ustawy VAT.

Zgodnie z art. (…) działalność A. jest finansowana z funduszy własnych, wpisowego, składek członkowskich, zapisów, darowizn oraz dochodów z działalności gospodarczej. Przychody te przeznacza się na cele działalności statutowej i inne określone uchwałami organów A. Statut doprecyzowuje, iż dochód z działalności gospodarczej może służyć jedynie realizacji celów statutowych i nie może zostać podzielony pomiędzy członków.

A. będzie realizował przedsięwzięcie o nazwie „(…)”, która jest dofinansowana w całości lub w części ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zawartej umowy o dofinansowanie.

Ośrodek rehabilitacji zwierząt powadzony przez Stację A. funkcjonuje na podstawie zezwolenia wydanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem tego przedsięwzięcia jest ratowanie rannych, chorych, osłabionych lub młodocianych ptaków i ssaków, które po okresie leczenia i rehabilitacji przywracającej im sprawność, wypuszczane są na wolność. Jednak niektóre, trwale kontuzjowane osobniki, stają się wieloletnimi pensjonariuszami tego ośrodka. Specjalizuje się on w przywracaniu do natury poszkodowanych ptaków drapieżnych. Od utworzenia ośrodka w (…) roku, przyjęto do niego około 600 osobników z tej grupy ptaków, w tym gatunki rzadkie i zagrożone, takie jak bieliki czy orły przednie. Trafiło tu także kilkaset innych ptaków i ssaków, na przykład bociany, drobne ptaki śpiewające, jeże oraz młode zające, sarny i jelenie.

Koszty działalności ośrodka, wynikające z utrzymania obiektów i obsługującego go personelu, współpracy ze specjalistami z dziedziny nauk weterynaryjnych oraz zapewnienia karmy i leków, finansowane są w całości z budżetu Stacji A. pochodzącego ze środków A.

Znaczna część wolier i wybiegów wykorzystywanych do rehabilitacji to obiekty kilkudziesięcioletnie, wymagające remontu oraz modernizacji. Prace te planowane są na okres od drugiego kwartału 2023 roku do pierwszego kwartału 2024 roku. Obejmą one kompleks 8 wolier (przebudowanych na 10), kompleks 4 wolier wraz z wybiegami oraz osobny duży wybieg. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniesie (…) tys. zł, przy czym 10% z tej kwoty pokrytych będzie ze środków własnych A., natomiast 90% z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wyremontowane i odpowiednio wyposażone woliery i wybiegi, od kwietnia 2024 roku, przez wiele kolejnych lat, będą służyły ratowaniu poszkodowanych zwierząt. Nie będą one natomiast wykorzystywane w innych celach.

Reasumując ośrodek rehabilitacji generuje koszty, które pokrywa w 100% A. za pośrednictwem swojej jednostki organizacyjnej, tj. Stacji A. w (…), nie przynosi on żadnego dochodu. Za opiekę, leczenie, utrzymywanie chorych, rannych, osłabionych lub młodocianych osobników ssaków oraz ptaków nie jest pobierana jakakolwiek opłata od osób lub instytucji. Jest to tylko i wyłącznie działalność charytatywna prospołeczna i proekologiczna. Działalność ośrodka rehabilitacji służy realizacji celów statutowych A., tj. ochrony środowiska.

Pytanie

Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym A. może odliczyć podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 1-2h oraz art. 90 ust. 1-3 ustawy VAT, w przypadku nabycia towarów i usług w związku z realizacją Inwestycji: „(…)”, która jest dofinansowana w całości lub w części ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zawartej umowy o dofinansowanie?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, w stanie niniejszej sprawy zastosowanie znajdą normy opisane w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. A., zgodnie z art. 86 ustawy o VAT i art. 90 ust. 1-3, a także art. 86 ust. 1-2h ustawy VAT – w związku z realizacją inwestycji: „(…)” – nie może odliczyć podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług w związku z realizacją inwestycji: „(…)”. Inwestycja będzie służyła tylko i wyłącznie realizacji celów statutowych podatnika. Podatnik nie będzie wykorzystywał towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych, ponieważ czynności związane z leczeniem zwierząt będą świadczone nieodpłatnie. Ponadto inwestycja nie będzie wykorzystywana do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, a jedynie do celów innych niż działalność gospodarcza. Zgodnie z przytoczonymi artykułami ustawy o VAT, odliczenie i zwrot podatku, przysługuje wyłącznie w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Fakt, że ww. projekt realizuje zadania statutowe A., wyklucza, w świetle tych przepisów, możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących inwestycji, ponieważ wykonywanie działalności statutowej, zwłaszcza w zakresie bezpłatnej rehabilitacji i leczenia ptaków i ssaków, nie można nawet w najmniejszym stopniu zaliczyć do czynności opodatkowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji: „(…)”.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

W rozpatrywanej sprawie związek taki nie występuje, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – efekty inwestycji będą służyły ratowaniu poszkodowanych zwierząt, nie będą one natomiast wykorzystywane w innych celach. Za opiekę, leczenie, utrzymywanie chorych, rannych, osłabionych lub młodocianych osobników ssaków oraz ptaków nie jest pobierana jakakolwiek opłata od osób lub instytucji. Jest to tylko i wyłącznie działalność charytatywna prospołeczna i proekologiczna. Działalność ośrodka rehabilitacji służy realizacji celów statutowych A., tj. ochrony środowiska.

W konsekwencji, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, nie będą mieli Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją Inwestycji: „(…)”

Tym samym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00