Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.309.2023.5.AD

Skutki podatkowe zbycia działek.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia działek. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 czerwca 2023 r. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

2001 r. dokonał Pan zakupu działek o nr 111 i nr 112 KW (...). Działki kupił Pan planując budowę domu dla siebie i dla dzieci.

Ponieważ zmieniły się Pana plany życiowe, odstąpił Pan od budowy domu i dokonał podziału działek by łatwiej było je zagospodarować w przyszłości.

22 listopada 2019 r. dokonał Pan podziału działek na:

nr 113, nr 114, nr 115, nr 116, nr 117 – pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną,

nr 118 - pod dojazd do wytyczonych działek,

nr 119 - jako pozostała część działki.

Ponieważ nie ma przestrzennego planu zagospodarowania przestrzennego, wystąpił Pan o warunki zabudowy, żeby sprawdzić co można budować na tym terenie.

Do tej pory nie zdecydował się Pan na rozpoczęcie budowy.

Kupił Pan tę ziemię w celu rodzinnej rekreacji, a nie w celu inwestycyjnym, ale ze względów życiowych postanowił ją sprzedać. Tym bardziej, że dzieci przestały się interesować możliwością wybudowania domu na tym terenie.

W 2021 r. zgłosił Pan sprzedaż działek do agencji nieruchomości. Do tej pory nie udało się znaleźć zainteresowanego klienta. Ale w ostatnim czasie klienci zaczęli interesować się Pana działkami.

Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku VAT, ale spotkał się Pan z różnymi interpretacjami sprzedaży działek przez osoby fizyczne. W związku z tym prosi o informację czy przy sprzedaży działek będzie musiał zapłacić podatek VAT i podatek dochodowy.

Uzupełnienie wniosku

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku podaje Pan, że:

Zbycia wydzielonych działek zamierza dokonać w 2023 r.

Działki wykorzystywane były na cele rekreacyjne – rodzinne. Działki nigdy nie były udostępniane osobom trzecim.

Nie podejmował jakiekolwiek czynności wymagających zaangażowania własnych środków finansowych zmierzających do podniesienia wartości tych działek np. doprowadzenie mediów, uzbrojenie działek, ogrodzenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla działek itp.

Pod pojęciem „zmiany planów rodzinnych” oraz „względów życiowych” rozumie Pan: brak środków spowodowany ciężką chorobą i operacją oraz przebytym covidem, wysoką inflację, brak uzyskania korzystnego kredytu oraz podwyżkę cen materiałów budowlanych. Ponieważ działki będą sprzedawane przez agencje nieruchomości - budować będzie nabywca.

Na dzień dzisiejszy nie jest w stanie określić na co środki uzyskane ze sprzedaży działek będą przeznaczone. Będzie nimi dysponował według potrzeb swoich i najbliższej rodziny (dzieci i wnuki).

Działka nr 111 została zakupiona 15 grudnia 1999 r. w połowie udziału z córką A.B. oraz działka nr 112 zakupiona 26 listopada 2001 r. w połowie udziału z córką C.B.. Części działek 111 i 112 należące w połowie do córek aktem notarialnym w 2014 r. zostały przepisane w formie darowizny na Pana. Decyzją Wójta Gminy (...) o warunkach zabudowy Nr (...) z 21 września 2015 r. działki 111 i 112 zostały podzielone na działki budowlane o numerach nr 113, nr 114, nr 120, nr 121, nr 122, nr 123, nr 115, nr 116, nr 117 oraz działka nr 118 wydzielona jako droga dojazdowa do działek, działka nr 119 jest łąką przylegająca do rzeki.

Pytanie

W uzupełnieniu wniosku sformułował Pan następujące pytanie.

Chciałem się upewnić czy po 21 latach od zakupu nie zostanie naliczony podatek dochodowy?

Pana stanowisko w sprawie

W sformułowanym w uzupełnieniu wniosku własnym stanowisku podaje Pan, że osobiście uważa, że nie podlega opłacie tego podatku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej na wstępie ustawy:

Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

a)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

b)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

c)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny, Wydawnictwo Naukowe PWN, pod redakcją Andrzeja Markowskiego, Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek” (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r. I SA/Op18/08).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem wydzielonych działek, o których mowa we wniosku.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że nieruchomości (wydzielone działki) nie są i nie były wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i nie zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży. Na podstawie treści wniosku nie można również stwierdzić, by sprzedaż działek miała nastąpić w ramach działalności handlowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. Jak Pan wskazał działki zostały nabyte w celu budowy domu do zaspokojenia Pana potrzeb mieszkaniowych. Od momentu zakupu do chwili obecnej działki wykorzystywane były na cele rekreacyjne – rodzinne. Działki nigdy nie były udostępniane osobom trzecim. Pierwotny pomysł budowy domu okazał się nierealny – ze względu na brak środków spowodowany ciężką chorobą i operacją oraz przebytym covidem, wysoką inflacją, brakiem uzyskania korzystnego kredytu oraz podwyżką cen materiałów budowlanych. Dlatego dokonał Pan podziału działek na mniejsze. Podział miał na celu ułatwienie sprzedaży nieruchomości. Ewentualnymi środkami pozyskanymi ze sprzedaży działek będzie Pan dysponował według potrzeb Pana i najbliższej rodziny (dzieci i wnuki).

Treść wniosku przemawia więc za tym, że sprzedaż opisanych we wniosku działek nie będzie wykraczała poza zakres zwykłego wykonywania prawa własności. U podstaw bowiem Pana działania leżą wyłącznie Pana cele osobiste, wobec czego czynność zbycia wskazanych działek będzie stanowiła rozporządzanie majątkiem osobistym.

Powyższe potwierdza fakt, że nie czerpał Pan dochodów ze składnika majątku, gdyż jak Pan podał w opisie sprawy od momentu zakupu do chwili obecnej działki wykorzystywane były na cele rekreacyjne – rodzinne. Działki nigdy nie były udostępniane osobom trzecim. Nie podejmował Pan jakiekolwiek czynności wymagających zaangażowania własnych środków finansowych zmierzające do podniesienia wartości tych działek np. doprowadzenie mediów, uzbrojenie działek, ogrodzenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla działek itp. Zakupił Pan nieruchomość w celach mieszkaniowych, tj. w celu budowy domu, którego nie udało się zrealizować ponieważ nie pozwoliła na to Pana sytuacja finansowa i zdrowotna. Ewentualne środki pozyskane ze sprzedaży działek przeznaczy Pan na potrzeby rodzinne.

Na podstawie treści wniosku nie można również stwierdzić, by sprzedaż działek miała charakter zorganizowany i ciągły. Nie posiada Pan innych nieruchomości do sprzedaży. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Jednocześnie działania podjęte w celu sprzedaży, tj. podział działek na mniejsze działki nie wykraczały poza zwykłe władztwo rzeczą i miały na celu jedynie ułatwienie sprzedaży. Ponadto nie podejmował Pan jakichkolwiek czynności wymagających zaangażowania własnych środków finansowych zmierzających do podniesienia wartości tych działek np. doprowadzenie mediów, uzbrojenie działek, ogrodzenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla działek itp.

W świetle powyższego, na podstawie treści wniosku nie można uznać, by sprzedaż działek miała nastąpić w ramach działalności handlowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. Tym samym zbycie działek nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, skutki podatkowe planowanego odpłatnego zbycia działek należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Jak wskazano na wstępie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, jeżeli nie jest dokonywane w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy.

Zatem powstanie przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości uzależnione jest od daty jej nabycia, które należy utożsamiać z chwilą przeniesienia własności w rozumieniu cywilnoprawnym.

Z treści wniosku wynika, że:

działka nr 111 została zakupiona przez Pana 15 grudnia 1999 r. w połowie udziału z córką A.B., a

działka nr 112 zakupiona została 26 listopada 2001 r. w połowie udziału z córką C.B.,

części działek 111 i 112 należące w połowie do córek aktem notarialnym w 2014 r. zostały przepisane w formie darowizny na Pana,

na podstawie decyzji z 21 września 2015 r. ww. działki zostały podzielone,

zamierza Pan zbyć podzielone działki w 2023 r.

W tym miejscu wskazać należy, że dokonanie podziału nieruchomości przez Pana nie ma wpływu na moment nabycia. Samo bowiem wydzielenie działek (podział) z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany ich właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działek, a więc nie dochodzi do ich nabycia.

Dokonując zatem oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie zdarzenia przyszłego należy wskazać, że dokonana w 2023 r. sprzedaż opisanych we wniosku działek powstałych w wyniku podziału działek nabytych w poszczególnych w latach, tj. 1999, 2001 oraz 2014 r. nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w tym przepisie i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

Stanowisko Pana jest zatem prawidłowe.

Informacje dodatkowe

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00