Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.235.2023.6.MR

W zakresie możliwość zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie pytania nr 1 i nr 5, jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 kwietnia 2023 r., wpłynął Państwa wniosek z 21 kwietnia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwość zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 lipca 2023 r. (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka akcyjna (dalej jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą od 1990 roku. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest świadczenie usług telekomunikacyjnych innym operatorom na bazie posiadanej ogólnopolskiej infrastruktury światłowodowej, będąc przy tym podmiotem innowacyjnym, gdyż jest pierwszym w Polsce operatorem świadczącym usługi telekomunikacyjne dla innych operatorów („…”). Oferta Spółki jest skierowana do operatorów sieci telefonii stacjonarnej i komórkowej, telewizji kablowych, dostawców Internetu, zarówno krajowych jak i zagranicznych podmiotów działających w branży telekomunikacyjnej w tym wszystkich operatorów sieci światłowodowych. Spółka świadczy m.in. usługi: sprzedaży i dzierżawy kabli oraz włókien światłowodowych (Wnioskodawca dysponuje nowoczesną siecią światłowodową (…).

(…) Sieć Światłowodowa Spółki jest siecią szkieletową, która jest uzupełniona posiadaną infrastrukturą w wielu miastach Polski oraz posiada odgałęzienia do granic: (…).

Ponadto Wnioskodawca współpracuje z liderami w sektorach telekomunikacji, cyberbezpieczeństwa, data center oraz nowych technologii. Wnioskodawca stworzył ekosystem innowacji, w którym produkty, usługi i kompetencje wzajemnie się uzupełniają. W tym zakresie Spółka dostarcza dla swoich klientów usługi i technologie „szyte na miarę” uruchamiane na sieciach (…) oraz modelach predykcyjnych i sztucznej inteligencji.

Spółka tworzy wysokiej jakości i innowacyjne rozwiązania dla swoich klientów prowadzących działalność w różnych sektorach rynku w Polsce i za granicą. W celu zapewnienia ciągłego i innowacyjnego rozwoju oferowanych usług i towarów, jak i wzmacniania swojej wiodącej pozycji na rynku, w 2021 r. w ramach struktury organizacyjnej Spółki został wyodrębniony dział badawczo - rozwojowy (jednostka organizacyjna) o nazwie „Departament Badawczo-Rozwojowy …” (dalej także jako: „Departament B+R”). Do zadań tego departamentu, przy wsparciu innych departamentów (określanych na poczet niniejszego wniosku także jako „działy”), w tym w szczególności Departamentu Centrum Zarządzania Siecią, należy koncepcyjne opracowywanie założeń dla nowych projektów badawczo-rozwojowych, które są realizowane przez pracowników Spółki (pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę oraz współpracownicy działający w oparciu o umowy cywilnoprawne - przy czym w zakresie niniejszego wniosku pytania Spółki dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło - którzy wykonują zarówno prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, jak i z bieżącą działalnością Spółki, z wyłączeniem pracowników Działu Księgowo-Administracyjnego - dalej łącznie jako „Pracownicy”), a następnie są wdrażane do praktycznych zastosowań Spółki i poszerzania (ulepszania) jej oferty. Prowadzone działania o charakterze badawczo-rozwojowym koncentrują się na osiągnięciu, za pomocą innowacyjnych, nowatorskich i twórczych metod i rozwiązań, celów w postaci wytworzenia nowych usług, produktów i procesów oraz na ulepszeniu istniejących usług, produktów i procesów - poprzez ocenę już funkcjonujących rozwiązań i koncepcyjnym rozważeniu możliwości zwiększenia efektywności danego rozwiązania, czy to poprzez zwiększenie wydajności, osiągnięcie oszczędności czasu, czy też osiągnięcie oszczędności kosztowej w zakresie produkcji danych rozwiązań. Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz funkcjonowanie Departamentu B+R jest obecnie niezbędne w celu zapewnienia Spółce stałego dostarczania nowoczesnych i konkurencyjnych (nowatorskich) rozwiązań, pozwalających dostarczać klientom Spółki najlepsze technologicznie produkty i usługi.

Skutkiem działalności badawczo-rozwojowej w Spółce jest więc bezpośrednio wytwarzanie nowych jakościowo rozwiązań z wykorzystaniem prowadzonych działań badawczych, a pośrednio zwiększenie atrakcyjności oferty handlowej Spółki, co w konsekwencji skutkuje zwiększeniem jej konkurencyjności oraz wzrost satysfakcji po stronie klientów Spółki.

Spółka uzyskała interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: „Dyrektor KIS”) z dnia (…)., nr (…), w której potwierdzono, że Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w odniesieniu do podejmowanych przez Spółkę czynności, skonkretyzowanych w poszczególnych projektach badawczych.

Obecnie Spółka chce uzyskać rozstrzygnięcie w zakresie tego, czy kolejny projekt badawczo- rozwojowy, realizowany w Spółce, spełnia kryteria uznania prowadzonych czynności za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej jako: „Ustawa o CIT”), a także w zakresie tego, czy poszczególne (wskazane w dalszej części wniosku) wydatki, ponoszone przez Spółkę w ramach prowadzonych czynności badawczo-rozwojowych, mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów kwalifikowanych.

Część I. Realizowane przez spółkę projekty badawczo-rozwojowe.

Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej wiąże się ze znacznym zaangażowaniem zasobów Spółki - zarówno finansowych, jak i pracowniczych. Opracowywanie nowych rozwiązań i ulepszanie już istniejących wymaga zaangażowania (przydzielenia) odpowiedniego zespołu Pracowników do konkretnych projektów badawczo-rozwojowych. Spółka w tym zakresie prowadzi zestawienie zaangażowania poszczególnych Pracowników w prowadzone prace badawczo-rozwojowe, w związku z czym Wnioskodawca posiada transparentne zestawienie tego, ile roboczogodzin poszczególny Pracownik poświęca pracom związanym bezpośrednio z wykonywaniem działalności badawczo- rozwojowej.

Pracownicy odpowiedzialni za wykonywanie prac badawczo-rozwojowych wyznaczani są przez Dyrektora Departamentu B+R, Dyrektora Departamentu Centrum Zarządzania Siecią lub przez Zarząd Spółki (rozumiany jako Zarząd Spółki zgodnie z przepisami k.s.h. lub inny organ ustanowiony na mocy przepisów szczególnych, podejmujący decyzje zarządcze w Spółce, dalej jako: „Zarząd Spółki”) i wykonują oni zarówno prace badawczo-rozwojowe, jak i prace związane z bieżącą działalnością Spółki. Przydzielenie konkretnych Pracowników do odpowiednich projektów następuje na podstawie kryterium kompetencyjnego. W umowach Pracowników, co do zasady nie jest wskazane wprost, że "są zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej", czy też, że "wykonują działalność badawczo-rozwojową". Każdy z Pracowników jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy, jaki poświęca na prace badawczo-rozwojowe. Ewidencja jest następnie zatwierdzana przez przełożonego danego Pracownika, po czym jest ona przekazywana do działu księgowości, który również weryfikuje poprawność ewidencji. Na podstawie ewidencji wyznaczany jest poziom wynagrodzeń oraz składek dotyczący prac badawczo-rozwojowych.

Spółka w zakresie działalności badawczo-rozwojowej prowadzi na bieżąco liczne projekty badawczo- rozwojowe. Spółka w swoim portfolio posiada zarówno projekty, które zostały już ukończone, jak i takie, które są obecnie w fazie opracowywania lub realizacji. Co więcej, Wnioskodawca będzie systematycznie wprowadzać nowe projekty badawcze w przyszłości. Omawiana działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w sposób ciągły i systematyczny - nie mając charakteru czynności incydentalnych i niezorganizowanych.

Inicjatywa projektowa, rozumiana jako podjęcie wiążącej decyzji o akceptacji i rozpoczęciu prac nad poszczególnymi projektami leży po stronie Zarządu Spółki. Inicjatywa może być zgłaszana w dowolnej formie podczas spotkań roboczych B+R, tj. cyklicznie organizowanych spotkań mających na celu omówienie kwestii związanych z działalnością badawczo-rozwojową Spółki, których uczestnikami są co do zasady przedstawiciele Departamentu B+R, Departamentu Kontrolingu Finansowego, Departamentu Centrum Zarządzania Siecią lub Departamentu Księgowo-Administracyjnego.

Wszystkie prowadzone przez Spółkę projekty badawcze posiadają jasno sprecyzowane cele, wskazujące na to, co (tj. jakie rozwiązanie) ma być realnym i innowacyjnym skutkiem realizacji danego projektu. Dla każdego projektu prowadzona jest odrębna i kompleksowa karta projektu, zakładana po zdefiniowaniu i zatwierdzeniu przez Zarząd Spółki celu badawczego określająca następujące dane projektu badawczego:

1)Tytuł projektu,

2)Data rozpoczęcia prac nad projektem,

3)Informacja dotycząca aktualnego stanu projektu (trwający lub ukończony),

4)Cel badawczy projektu - wskazanie rozwiązania, które będzie skutkiem ukończenia projektu,

5)Nazwa produktu lub usługi, która będzie efektem projektu badawczego,

6)Wyzwania badawcze, które są kluczowymi elementami projektu badawczego, a także wskazanie potrzeby, która zostanie zaspokojona w wyniku ukończenia projektu,

7)Poziom gotowości technologicznej,

8)Planowany harmonogram realizacji projektu, co do zasady z wydzieleniem poszczególnych faz prac projektowych, przy czym z uwagi na charakter działalności badawczo-rozwojowej nie zawsze jest możliwe określenie konkretnej, przewidywanej daty ukończenia projektu,

9)Wskazanie tzw. komitetu sterującego oraz osoby prowadzącej (nadzorującej) projekt,

10)Wskazanie zespołu realizacyjnego,

11)Określenie budżetu (poprzez bezpośrednie określenie kwoty budżetu w karcie projektu lub poprzez określenie go w innym dokumencie, stanowiącym załącznik do karty projektu),

12)Określenie wykonanych dotychczas prac,

13)Podsumowanie projektu.

Karty projektów są aktualizowane zgodnie z przyjętą w Spółce procedurą (tj. w terminie do 10 dnia miesiąca każdego kolejnego kwartału), w tym w szczególności aktualizacja karty musi nastąpić do 4 tygodni od dnia zamknięcia projektu.

Dany projekt jest uznawany za rozpoczęty z dniem podjęcia wstępnych prac koncepcyjnych, zaś zakończenie projektu następuje wraz z ukończeniem wszystkich zaplanowanych prac oraz po przeprowadzeniu wewnętrznego procesu zamknięcia projektu. Proces ten przebiega dwuetapowo. W pierwszej kolejności decyzję o zamknięciu (zakończeniu) projektu podejmuje Dyrektor Departamentu Centrum Zarządzania Siecią. Następnie decyzję ostatecznie zamykającą projekt podejmuje Zarząd Spółki lub członek Zarządu Spółki. Taka procedura zapewnia możliwość odpowiedniego skontrolowania efektów danego projektu i tego, czy odpowiadają one przyjętym na wstępie założeniom badawczo- rozwojowym.

Po zakończeniu procesu badawczego następuje podsumowanie projektu, w którym określa się osiągnięte parametry techniczne, jakościowe lub funkcjonalne (w zależności od celu i specyfiki danego projektu). Podsumowanie przyjmuje formę protokołu, do którego załączane są (lub przynajmniej wzmiankowane w treści protokołu) wszelkie badania, analizy, opracowane raporty badawcze oraz opinie wykorzystane w toku prac nad danym projektem.

Należy podkreślić, że poszczególne projekty badawczo-rozwojowe podejmowane przez Spółkę i realizowane przez jej Pracowników, są opracowywane z myślą o aktualnych i przyszłych potrzebach rynku, w ramach którego funkcjonuje Wnioskodawca, jak i z myślą o jej Klientach, którzy wskazują w swoich sugestiach, jakich rozwiązań i usług oczekiwaliby od Spółki.

Z kolei to, jakie konkretnie działania i sposób realizacji celu badawczego zostanie wybrany, zależy w głównej mierze od przebiegu prac koncepcyjno-analitycznych, pozwalających na prawidłowe zidentyfikowanie faktycznego zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania.

Każdy z prowadzonych przez Spółkę projektów realizowany jest - jak wskazano wyżej – w oparciu o przygotowany harmonogram, a jego realizacją zajmuje się specjalnie oddelegowany zespół Pracowników Spółki (Zespół projektowy) oraz pracownicy Departamentu Księgowo-Administracyjnego zatrudniani w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło.

Jeśli prace nad danym projektem tego wymagają, Spółka posługuje się wiedzą pozyskiwaną w drodze zewnętrznych badań, analiz, raportów i opinii.

Co więcej, mimo znacznego zróżnicowania poszczególnych projektów, które są realizowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej, możliwe jest wyróżnienie szeregu czynności, które pojawiają się przy okazji opracowania i realizacji zasadniczo każdego projektu - dotyczy to tak projektów już zakończonych, prowadzonych obecnie, jak i tych, których realizacji Spółka podejmie się w przyszłości. Do czynności tych należy zaliczyć:

1)(…),

2)(…),

3)(…)

4)(…)

5)(…)

6)(…)

7)(…).

Przedstawiając modelowy przebieg prac nad projektem badawczo-rozwojowym w Spółce, z uwzględnieniem powyższego, można wyróżnić co do zasady następujące fazy projektowe:

1)Faza analityczno-koncepcyjna,

2)Faza właściwych prac badawczo-rozwojowych,

3)Faza wdrożeniowa opracowanego rozwiązania,

4)Faza testów.

Poniżej Wnioskodawca przedstawi opis projektu (dalej jako: „Projekt”), realizowanego w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, celem uzyskania odpowiedzi czy czynności podejmowane w tym zakresie stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27 i pkt 28 Ustawy o CIT.

PROJEKT BR (…)

Celem Projektu jest stworzenie przez Pracowników w ramach prowadzonych prac badawczo- rozwojowych kompleksowego (zintegrowanego) systemu energetycznego, opartego o (…). System taki będzie zdalnie zarządzany przez Spółkę z poziomu opracowanego oprogramowania i będzie wykorzystywany w obiektach (…). Projekt ma istotne znaczenie ekonomiczne dla Spółki, gdyż jego pomyślna realizacja pozwoli na znaczne uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej.

Prowadzony przez Spółkę projekt badawczo-rozwojowy stanowi innowacyjne podejście jednocześnie do kwestii rozwoju technologicznego Spółki, jak i do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, uwzględniając odpowiedzialność za środowisko naturalne, i działanie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Mianowicie Wnioskodawca prowadzi prace koncepcyjne, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, niezależności energetycznej Spółki, a także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Aby to osiągnąć, Spółka prowadzi zaawansowane działania (w tym badania), które mają doprowadzić do umożliwienia Spółce zmniejszenia udziału konsumpcji energii elektrycznej wytwarzanej w sposób konwencjonalny (tj. energii pochodzącej ze źródeł wysokoemisyjnych). Pozwoli to na przejście w istotnej mierze na wykorzystywanie energii ze źródeł alternatywnych - odnawialnych oraz przyjaznych klimatowi. Dodatkowo, mając na uwadze charakter energii elektrycznej, wytwarzanej za pomocą alternatywnych źródeł energii, Spółka podejmuje też prace mające na celu opracowanie systemu magazynowania wytworzonej samodzielnie energii elektrycznej.

Z uwagi na to, że wymóg nieprzerwanego dostarczania energii elektrycznej jest niezbędny w przypadku podmiotu takiego, jak Spółka, w szczególności w przypadku pracy serwerów w obiektach kolokacji (co stanowi swoistą infrastrukturę krytyczną), koniecznym jest również opracowanie metod i możliwości wdrożenia awaryjnego systemu zasilania, opartego o technologię (…).

Wszystkie opisane wyżej cele badawcze zmierzają do tego, by w niedalekim horyzoncie czasowym znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie Spółki na energię elektryczną ze źródeł zewnętrznych - co pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści w postaci oszczędności pieniężnych, które Spółka będzie mogła przeznaczyć na dalszy rozwój. Końcowym założeniem projektu jest to, by Wnioskodawca mógł się usamodzielnić w tym zakresie, dysponując (…).

Tym samym, działając w ramach omawianego Projektu, Spółka nie tylko wprowadzi daleko idące innowacje w zakresie dalszego funkcjonowania Spółki, co ma szansę przełożyć się na znaczącą poprawę jej pozycji na rynku, lecz jednocześnie odbędzie się to z poszanowaniem środowiska naturalnego, a wręcz z realnym wpływem na zmniejszenie śladu węglowego Spółki.

Dodatkowo, kolejną korzyścią, którą Wnioskodawca odniesie w związku z prowadzonym Projektem jest eliminacja zagrożeń w postaci przerw w dostawie energii elektrycznej. Dotychczas Spółka musiała uwzględniać w tym aspekcie co najmniej następujące ryzyka:

1)tzw. (…),

2)wyłączenia po stronie Operatora Systemu (…),

3)wyłączenia realizowane na podstawie Planu Ograniczeń (…)

4)wahania cen na rynku energii elektrycznej.

Pozytywna finalizacja Projektu pozwoli na zabezpieczenie się przed wszystkimi ww. ryzykami.

Mając na uwadze tak zakreślony cel badawczy Projektu, Spółka planuje, ażeby zakończony projekt doprowadził do stworzenia systemu energetycznego, który będzie charakteryzował się:

1)w pełni funkcjonującą instalacją (…),

2)dopasowanym do potrzeb i możliwości Spółki systemem (…)

3)innowacyjnym systemem (…),

4)oprogramowaniem pozwalającym na (…).

Przy czym należy zauważyć, że jest to cel zakładany przez Spółkę, jednakże w trakcie realizacji Projektu może się okazać, że nie wszystkie ww. elementy są konieczne do stworzenia kompletnego i spełniającego założenia projektowe systemu energetycznego.

Realizacja projektu zakrojonego na tak szeroką skalę i tak istotnego w kontekście przyszłej pozycji rynkowej Spółki, wymaga przeprowadzenia szeregu działań o charakterze badawczo-rozwojowym. Prace obejmą m.in. fazę koncepcyjną, w ramach której konieczne jest opracowanie teoretycznych ram funkcjonowania ww. systemu energetycznego Spółki, przeprowadzenie licznych analiz mających na celu wybór optymalnych technologii poszczególnych elementów systemu energetycznego. Z kolei praktyczna realizacja Projektu obejmie w szczególności wybór konkretnych dostawców rozwiązań, które zostaną uznane w ramach prac badawczo-rozwojowych za optymalne, jak i montaż układu pomiarowego w kolokacji, który pozwoli na dokonanie odczytów chwilowego zużycia energii elektrycznej.

Wyzwaniem badawczym w ramach prac badawczo-rozwojowych jest m.in. (…). Każde z ww. źródeł energii będzie musiało przejść proces implementacji do pozostałych elementów systemu energetycznego.

W odniesieniu do magazynów energii kluczowym zagadnieniem jest dobór technologii, z wykorzystaniem której gromadzona jest energia - tak by zapewnione zostało maksymalne bezpieczeństwo, np. w przypadku awarii (naruszenia fizycznej integralności urządzenia), jak i ustalenie odpowiedniej pojemności energetycznej magazynów, dostosowanych do potrzeb Spółki.

Z kolei w przypadku awaryjnego źródła zasilania, opartego o technologię (…), trzeba podkreślić, że są to rozwiązania innowacyjne (pozwalające na zgromadzenie większej ilości energii względem konwencjonalnych ogniw - przy zachowaniu takich samych rozmiarów), dotychczas bardzo rzadko spotykane - przede wszystkim z uwagi na (…).

W trakcie realizacji Projektu konieczne będzie nabycie specjalistycznego sprzętu (o którym mowa powyżej oraz w części II niniejszego wniosku), zapewniającego dostarczenie rozwiązań w wybranych przez Spółkę technologiach i sprawdzenie czy urządzenia te realizują założenia Projektu, mogąc stać się domyślnym rozwiązaniem energetycznym Spółki.

Kolejnym istotnym problemem badawczym, który będzie wymagał zaangażowania i rozstrzygnięcia w ramach funkcjonowania Departamentu B+R, będzie próba opracowania systemu (…). Wyzwanie badawcze polega tu na możliwości jednoczesnego zarządzania - za pośrednictwem jednego oprogramowania - urządzeniami (…), co do zasady działającymi odrębnie (autonomicznie). Tym samym realizacja Projektu wymaga opracowania takiego rozwiązania, które pozwoli na powiązanie funkcjonowania magazynów energii, które (…).

Mając to na uwadze, Projekt zakłada przeprowadzenie następujących czynności:

1) (…),

2) dobór (…),

3) ocena zasadności (…),

4) ocena zasadności (…),

5) ocena zasadności (…),

6) montaż układu pomiarowego (…)

7) implementacja instalacji (…),

8) implementacja technologii (…),

9) implementacja magazynu (…),

10)implementacja technologii (…),

11) opracowanie systemu (…),

12) sporządzenie (…),

13) wdrożenie systemu (…).

Projekt cechuje się innowacyjnością, gdyż dotychczas Spółka opierała swoją działalność w obiektach kolokacji wyłącznie na konwencjonalnych źródłach energii. W konsekwencji, jak już wskazano wyżej, realizacja Projektu powinna przyczynić się do:

1)zmniejszenia śladu węglowego Spółki,

2)redukcji kosztów - z uwagi na ograniczenie konieczności zakupu energii z konwencjonalnych źródeł,

3)zwiększenia zaangażowania Spółki w realizację strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jak więc widać, głównym celem realizacji Projektu i prowadzonych przez Pracowników prac badawczo- rozwojowych jest zdobycie nowych zasobów wiedzy (w tym w szczególności w postaci wyników prowadzonych badań, testów, analiz itp. - co ma doprowadzić do wyboru optymalnej technologii). Kolejnym celem prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w ramach opisanego Projektu jest tworzenie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań dla potrzeb funkcjonowania Wnioskodawcy.

Realizacji tych celów służą działania badawczo-rozwojowe koncentrujące się na łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych rozwiązań.

Prowadzone przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe nie mają charakteru prac i zmian rutynowych (typowych, szablonowych) i okresowych, gdyż wymagają one przeprowadzenia całego procesu badawczo-rozwojowego, działań nowatorskich i twórczych, czego efektem jest stworzenie rozwiązań innowacyjnych i konkurencyjnych na rynku.

Jednocześnie omawiane prace mają charakter systematyczny (zarówno w kontekście prac nad omawianym Projektem, jak i w rozumieniu działu badawczo-rozwojowego Spółki i Pracowników podejmujących się tej działalności - co potwierdziła wcześniej wydana dla Spółki interpretacja), twórczy i projektowy.

Prace nad realizacją Projektu prowadzone są zgodnie z wewnętrznymi procedurami Spółki, wyrażonymi w Regulaminie Departamentu Badawczo-Rozwojowego (…).

Wnioskodawca podkreśla, że w powyższym opisie stanu faktycznego (częściowo zdarzenia przyszłego, gdyż czynności związane z Projektem zostaną dopiero podjęte, a nadto wniosek dotyczy również analogicznych projektów w przyszłości) nie dokonuje oceny i przesądzenia tego, czy podejmowane w Spółce czynności badawczo-rozwojowe w ramach Projektu stanowią badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy o CIT, a których definicja zawarta jest w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574, ze zm., dalej jako „p.s.w.n.”), a w konsekwencji Wnioskodawca nie dokonuje oceny i przesądzenia tego, czy czynności te stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, gdyż zagadnienie to jest przedmiotem zapytania niniejszego wniosku.

Należy w tym miejscu podkreślić, że ocena tego, czy opisane wcześniej czynności podejmowane przez Spółkę stanowią badania aplikacyjne lub prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 p.s.w.n., a w konsekwencji czy stanowią one działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT - nie jest elementem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), lecz jest elementem analizy prawnej, której dokonanie - w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie Podatnika - jest obowiązkiem Dyrektora KIS. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej jako: „NSA”) z dnia 23 listopada 2021 r., o sygn. akt II FSK 1049/21, wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2022 r., o sygn. akt II FSK 1333/21.

Część II. Wydatki ponoszone przez spółkę w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ponosi istotne wydatki, celem prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych. Koszty te dotyczą m.in.:

1)Wynagrodzenia Pracowników, przydzielonych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w ramach poszczególnych projektów. Obejmują one wynagrodzenia Pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe wraz ze składkami od tych wynagrodzeń, określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, finansowanymi przez płatnika (pracodawcę). Pracownicy - jak już wskazano wcześniej - są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Wydatki pracownicze obejmują także wynagrodzenie za czas urlopów (w ramach niniejszego wniosku, za urlopy w przypadku Pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne uważa się okres nieświadczenia usług, uzgodniony ze Spółką), a także wynagrodzenie za czas choroby (niezdolności do świadczenia pracy) Pracowników.

2)Wynagrodzenia pracowników Departamentu Księgowo-Administracyjnego, którzy w ramach działalności badawczo-rozwojowej zajmują się m.in. następującymi czynnościami:

a)weryfikacją ewidencji kart czasu pracy Pracowników wykonujących czynności badawczo-rozwojowe,

b)wyliczaniem wysokości kosztów wynagrodzenia w części przypadającej na realizację zadań w ramach działalności badawczo-rozwojowej,

c)wyliczaniem wysokości odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej,

d)weryfikacją i kompletowaniem dokumentacji kosztowej działalności badawczo- rozwojowej,

e)prowadzeniem ewidencji kosztowej poszczególnych projektów badawczo- rozwojowych,

f)archiwizacją dokumentacji związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

3)Premii.

Spółka, oprócz opisanego wyżej wynagrodzenia zasadniczego, zamierza wypłacać swoim Pracownikom również okresowe i uznaniowe premie (nagrody) motywacyjne (efektywnościowe) za zaangażowanie. Wysokość należnej premii będzie ustalana indywidualnie, w oparciu o dokonaną ocenę pracy (zaangażowania) konkretnego Pracownika. Przedmiotowa premia nie będzie świadczeniem o charakterze grupowym, a wyłącznie indywidualnym. Spółka rozważa wprowadzenie jednego z trzech potencjalnych modeli naliczania i wypłacania premii lub współwystępowanie poszczególnych elementów różnych modeli:

a)Pracownik będzie otrzymywał premię jako sumę dwóch składowych. Pierwszą składową będzie premia otrzymywana za zaangażowanie (efektywność) w działalność badawczo-rozwojową. Drugą składową będzie premia, której podstawą wyliczenia będzie ocena zaangażowania (efektywności) w działalność podstawową Spółki (pierwszy model premiowania). Oba rodzaje premii będą mogły być przyznawane Pracownikowi w tym samym okresie rozliczeniowym (okresie, który będzie stanowić podstawę naliczenia wysokości premii), jak i w różnych okresach rozliczeniowych - np. premia za zaangażowanie w działalność B+R będzie naliczana i wypłacana co miesiąc, a premia za zaangażowanie w działalność podstawową Spółki będzie wypłacana co kwartał. Tym samym okresy rozliczeniowe, w których będą wypłacane poszczególne rodzaje premii mogą się pokrywać, krzyżować albo być względem siebie rozłączne,

b)Pracownik będzie otrzymywał w danym okresie rozliczeniowym premię wyłącznie z tytułu jednej podstawy jej wyliczenia, tj.:

  1. premię z tytułu zaangażowania (efektywności) w działalność badawczo- rozwojową, albo
  2. premię z tytułu zaangażowania (efektywności) w działalność bieżącą Spółki.

W tym modelu premiowania nie będzie możliwości uzyskania w jednym okresie rozliczeniowym premii z obu ww. tytułów (drugi model premiowania),

c)Pracownik będzie otrzymywał premię z tytułu zaangażowania (efektywności) w działalność badawczo-rozwojową dopiero po zakończeniu danego projektu badawczo rozwojowego, niezależnie od uzyskiwania w tym czasie premii z tytułu zaangażowania w bieżącą działalność Spółki (trzeci model premiowania).

Co ważne, w kontekście premii za zaangażowanie (efektywność) w działalność badawczo- rozwojową przewidzianej w drugim modelu premiowania, Spółka przyjmie, że przysługuje ona wyłącznie z tytułu uczestnictwa w pracach badawczo-rozwojowych. Ponadto, podstawą naliczenia każdej tego rodzaju premii będzie osobiste zaangażowanie danego Pracownika w prace związane z konkretnym projektem badawczo-rozwojowym. Zatem można uznać, że praca wykonywana w ramach bieżącej działalności Spółki (poza działalnością badawczo- rozwojową) i czas pracy poświęcany tej działalności w ogólnym czasie pracy w ogóle nie będzie miał znaczenia i nie będzie brany pod uwagę przy ustaleniu przysługiwania jak i wyliczeniu wysokości premii za zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową. Okres rozliczeniowy (tj. okres, na podstawie którego będzie ustalana wysokość przysługującej premii) będzie każdorazowo ustalany przez Spółkę.

Z kolei w przypadku trzeciego modelu premiowania, premia ta również będzie przysługiwała wyłącznie z tytułu uczestnictwa w pracach badawczo-rozwojowych, lecz jej naliczenie i wypłacenie nastąpi dopiero po zakończeniu danego projektu badawczo-rozwojowego (zatem okresem rozliczeniowym będzie czas trwania danego projektu). W ten sposób Spółka będzie mogła w optymalny i sprawiedliwy sposób ustalić faktyczne zaangażowanie danego Pracownika w działalność nad konkretnym projektem badawczo-rozwojowym i ocenić m.in. jaką realną (a nie jedynie hipotetyczną) wartość dodaną Spółka osiągnęła z realizacji tego projektu i na tej podstawie indywidualnie ustalić kwotę przysługującej premii.

W opisanym wyżej pierwszym modelu premiowania - tj. systemie mieszanym, będzie dochodziło do sytuacji, w których Pracownik w danym okresie rozliczeniowym będzie mógł otrzymać premię składającą się z ww. dwóch składowych. W konsekwencji może dochodzić do sytuacji, w których Pracownik otrzyma premię mieszaną tzn. w skład której będzie wchodzić premia za zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową oraz w działalność bieżącą. Z drugiej strony mogą pojawić się okresy rozliczeniowe, w których Pracownik otrzyma premię składającą się wyłącznie z premii naliczonej z tytułu zaangażowania w działalność badawczo- rozwojową albo wyłącznie z premii naliczonej z tytułu zaangażowania w działalność bieżącą. Wysokość premii będzie ustalana indywidualnie przez Spółkę, na podstawie oceny pracy (zaangażowania) danego Pracownika. Może też zaistnieć sytuacja, w której okresy rozliczeniowe poszczególnych składowych premii będą się od siebie różnić lub będą wypłacane w innym czasie. Mianowicie Spółka zakłada, że może nastąpić sytuacja, w której premia za zaangażowanie w działalność B+R będzie rozliczana co miesiąc, zaś premia za zaangażowanie w działalność podstawową - kwartalnie. W takim przypadku Pracownik co trzy miesiące otrzymywałby oba rodzaje premii. Jednakże dopuszczalny jest także scenariusz, w którym oba rodzaje premii byłyby wypłacane określoną liczbę razy w roku, przy czym okresy te mogłyby się nie pokrywać.

W drugim modelu nie będzie możliwe wystąpienie sytuacji, w ramach której w tym samym okresie rozliczeniowym Pracownik mógłby uzyskać zarówno premię z tytułu zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową jak i z tytułu pracy bieżącej. Tym samym naliczeniu i wypłacie będzie podlegać wyłącznie jeden typ premii.

W trzecim modelu premiowania premia za zaangażowanie w działalność badawczo- rozwojową będzie niezależna od premii za zaangażowanie w działalność bieżącą Spółki. Premia badawczo-rozwojowa będzie wynikała wyłącznie z zaangażowania w tę działalność.

Tak wypłacane premie Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, bezpośrednio związanych z nakładami na działalność badawczo-rozwojową. I tak:

a)w przypadku premii mieszanej w ramach pierwszego modelu premiowania - gdy jej składowymi będzie zarówno premia za zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową jak i premia za zaangażowanie w działalność bieżącą - Spółka zamierza wprowadzić system ustalania proporcji, jaka część wypłaconej premii będzie podlegała uznaniu za koszt kwalifikowany, a jaka jest związana z bieżącą działalnością operacyjną i nie podlega uznaniu za koszt kwalifikowany. Jednakże Spółka nie zamierza dokonać ustalenia opisanej wyżej proporcji na zasadach, na jakich ustala się proporcję wynagrodzenia zasadniczego podlegającego uznaniu za koszt kwalifikowany. Spółka nie chce wyliczać części premii podlegającej uznaniu za koszt kwalifikowany na podstawie udziału procentowego czasu pracy nad projektem badawczo-rozwojowym danego Pracownika w jego ogólnym czasie pracy / czasie świadczenia usług.

Wynika to z tego, że wykonywanie pracy w zakresie działalności badawczo-rozwojowej stanowi dla X. o wiele większą „wartość dodaną”, niż wykonywanie bieżącej pracy. Praca w zakresie działalności badawczo-rozwojowej stanowi niewątpliwie czynność ponadstandardową, wymaga od danego Pracownika ściśle określonych cech i predyspozycji, a efekt w postaci ukończonego projektu badawczo-rozwojowego, jak już wskazano, pozwala Spółce na wymierne polepszenie swojej pozycji rynkowej, polepszenie zakresu oferowanych usług dla klientów zewnętrznych X. To efekty pracy poszczególnych Pracowników w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozwalają Spółce na osiągnięcie większych zysków, w tym także poprzez redukcję kosztów. Tym samym w ocenie Spółki, zaangażowanie (efektywność) Pracowników w działalność badawczo-rozwojową zasługuje i uzasadnia to, by w zakresie wypłacania uznaniowej premii przyjąć, że kosztem kwalifikowanym jest większa jej część, niż jak gdyby wynikało to przez zastosowanie proporcji właściwej dla wynagrodzenia zasadniczego. Bowiem z teoretycznie mniejszego zaangażowania czasowego w działalność B+R względem czynności bieżących, X. uzyska o wiele większe korzyści z czasu pracy poświęconego na działalność B+R. W związku z powyższym stosowanie proporcji właściwej dla wynagrodzenia zasadniczego nie znajduje uzasadnienia.

Przenosząc powyższe na konkretny przykład, w ocenie Spółki może dojść do sytuacji, w której w ramach danego okresu rozliczeniowego (dla uproszczenia przyjęty zostanie tu miesiąc jako okres rozliczeniowy) Pracownik otrzyma 10.000 zł premii w modelu mieszanym. Można przyjąć, że zaangażowanie Pracownika w działalność badawczo-rozwojową wyniesie w miesiącu 40 godzin, przy 160 godzinach pracy łącznie w danym miesiącu. Tym samym przy zastosowaniu proporcji właściwej dla wynagrodzenia zasadniczego Spółka powinna uznać, że kosztem kwalifikowanym jest 2.500 zł (25% czasu pracy poświęconego na działalność badawczo-rozwojową w całości czasu pracy).

Jednakże Spółka uważa, że z uwagi na wcześniej wskazane okoliczności, zasadnym jest pozwolenie Spółce na bardziej elastyczne określenie części premii, która zostanie uznana za koszt kwalifikowany. Wynika to z tego, że X. przyzna Pracownikowi 10.000 zł w głównej mierze właśnie za zaangażowanie (efektywność) w prace badawczo-rozwojową i w tym zakresie uzna, że to np. 80% premii jest powiązane wyłącznie z działalnością badawczo- rozwojową (z efektywnością tej pracy i osiągniętym dla Spółki rezultatem), co w konsekwencji uprawnia Spółkę do uznania, że kosztem kwalifikowanym jest 8.000 zł.

Powyższe proporcje nie będą ustalone „na sztywno”, lecz będą modyfikowane na potrzeby każdej wypłacanej premii i będą uwzględniały faktyczne efekty (skutki) prac badawczo- rozwojowych oraz wartość dodaną wynikającą z nich dla X.

b)w przypadku premii wynikającej wyłącznie z zaangażowania w działalność badawczo- rozwojową w ramach drugiego modelu premiowania, tj. w sytuacji, w której np. Pracownik otrzyma w danym miesiącu premię 10.000 zł i będzie ona (w ramach oceny dokonanej przez Spółkę) wynikała wyłącznie z zaangażowania (efektywności) Pracownika w działalność badawczo-rozwojową - Spółka zamierza uznać całą kwotę premii, tj. 10.000 zł za koszt kwalifikowany. W tym modelu naliczenie i wypłata premii nastąpią wyłącznie z uwagi na to, że Pracownik zajmował się określonym projektem badawczo-rozwojowym, co przyniosło dla X wymierne korzyści. Innymi słowy, Pracownik zatrudniony na analogicznym stanowisku i stopniu zaszeregowania, ale niewykonujący prac z zakresu działalności badawczo-rozwojowej nie otrzyma żadnej premii.

Tym samym według Spółki nie byłoby w takiej sytuacji uzasadnionym, by stosować proporcję ustalania kosztu kwalifikowanego analogicznie, jak w przypadku wynagrodzenia zasadniczego.

W konsekwencji, jeśli w danym okresie rozliczeniowym Pracownik uzyska wyłącznie premię z tytułu działalności bieżącej - należność ta nie zostanie zaliczona do kosztów kwalifikowanych.

c) w przypadku trzeciego modelu premiowania Spółka zamierza uznać całą kwotę wypłaconej premii za koszt kwalifikowany. W tym modelu Pracownik będzie otrzymywał premię skalkulowaną wyłącznie w oparciu o jego całościowe zaangażowanie w zakończony projekt badawczo-rozwojowy. Otrzymywanie przez niego w tym okresie (tj. w czasie trwania danego projektu badawczo-rozwojowego) innych premii - za zaangażowanie w bieżącą działalność Spółki - nie będzie miało żadnego wpływu na ustalenie wysokości premii za zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową. Będą to dwie zupełnie niezależne od siebie premie, dlatego też z uwagi na to, że premia badawczo-rozwojowa będzie w 100% związana z konkretnym projektem badawczo-rozwojowym, a jej wysokość uzależniona od indywidualnej oceny pracy Pracownika oraz korzyści, jakie z efektów danego projektu uzyska Spółka, X uzna całą premię za koszt kwalifikowany, jako związany wyłącznie z działalnością B+R.

4)Kosztów delegacji. Delegacje te mają zróżnicowany charakter. Po pierwsze, wydatki z tej kategorii dotyczą oddelegowania Pracownika Wnioskodawcy do wykonywania czynności związanych z wykonywaniem działalności badawczo-rozwojowej poza siedzibą Spółki. Obejmują one zarówno koszty należne z tytułu wykonywanej w trakcie delegacji pracy jak i koszty samej podróży do i z miejsca docelowego wykonywania pracy. Po drugie, wydatki te obejmują również delegacje o charakterze konferencyjnym (szkoleniowym), w ramach których to szkoleń i konferencji, Pracownicy wykonujący działalność badawczo-rozwojową podnoszą swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe, niezbędne w celu prawidłowego i skutecznego wykonywania powierzonych w tym zakresie prac. Wydatki te obejmują zarówno koszt uczestnictwa w konferencji (szkoleniu), jak i przejazdu do i z miejsca odbywania się wydarzenia (o ile szkolenie nie odbywa się w formie on-line lub w siedzibie Spółki), a także koszty wyżywienia i noclegu. Środki, które zostają przekazane Pracownikom w ramach rozliczenia delegacji nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek postaci.

5)Wydatków na poczet zakupu urządzeń (środków trwałych) niezbędnych do skutecznego i zgodnego z wymogami przeprowadzenia Projektu. W tym zakresie stworzenie spójnego systemu energetycznego, którym Spółka będzie mogła zarządzać zdalnie, będzie wymagało nabycia:

a)instalacji fotowoltaicznych (paneli fotowoltaicznych PV, wraz z niezbędną elektroniką sterującą, tj. m.in. inwerterami i pozostałym osprzętem),

b)turbin wiatrowych,

c)wodorowych ogniw paliwowych,

d)magazynów energii.

Nabycie poszczególnych przedmiotów jest konieczne do tego, by Projekt mógł zostać pomyślnie ukończony. Choć jak już wskazano, w trakcie prac nad Projektem może się okazać, że nie wszystkie ww. elementy będą konieczne do pomyślnej realizacji założeń projektowych.

Innowacyjność opisanych wyżej technologii i zastosowanie ich w obiektach kolokacyjnych Spółki wymaga pracy bezpośrednio na konkretnych urządzeniach (maszynach), aby móc zapewnić odpowiednią implementację poszczególnych elementów systemu energetycznego.

W odniesieniu do instalacji fotowoltaicznej, w ramach Projektu konieczne jest ustalenie, (…).

W odniesieniu do turbin wiatrowych (…), powstającego w ramach Projektu będzie mogła znaleźć zastosowanie w odniesieniu do działalności Wnioskodawcy.

W przypadku awaryjnych źródeł zasilania, opartych o technologię wodorowych ogniw paliwowych, tak jak już wskazano - są to rozwiązania innowacyjne, dotychczas bardzo rzadko spotykane - przede wszystkim z (…).

Co do magazynów energii, jak już zauważono wcześniej, kluczowym zagadnieniem będzie dobór technologii, (…).

Nabywane urządzenia będą stanowić środki trwałe w rozumieniu Ustawy o CIT.

Ponadto, należy zaznaczyć, że Wnioskodawca, zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, w prowadzonej ewidencji rachunkowej wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności badawczo- rozwojowej i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za właściwe lata, w których działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona i za które będzie rozliczana.

Co więcej, Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i pkt 34a Ustawy o CIT.

Dodatkowo, Wnioskodawca dokona odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2, ust. 2a i ust. 3 Ustawy o CIT, zgodnie z limitami wynikającymi z art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT.

Poniesione (i planowane do poniesienia) przez Spółkę wydatki, opisane powyżej nie zostały i nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego i nie prowadziła działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia ani na podstawie decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

1.Spółka podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

2.Spółka na moment złożenia odpowiedzi na niniejsze wezwanie nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych.

3.Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność, która w ocenie Spółki (co zostało potwierdzone wcześniej uzyskaną interpretacją indywidualną, a w ramach projektu (…) stanowi przedmiot pytania interpretacyjnego nr 1) nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej, od 2020 r.

Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży usług, w ramach których były prowadzone działania badawczo-rozwojowe od 2017 r., przy czym jest to okres, kiedy nie były jeszcze prowadzone działania badawczo-rozwojowe. Wynika to z faktu, że niektóre z prac badawczo-rozwojowych, prowadzonych od 2020 r. dotyczyły usług i produktów, które wcześniej znajdowały się w ofercie Spółki, a które dopiero po podjęciu prac badawczo-rozwojowych stały się przedmiotem odpowiednich projektów badawczych. Zatem w latach późniejszych takie działania były prowadzone i obecnie z takich usług są osiągane przychody.

Wnioskodawca wskazał, że Wniosek – w zakresie pytania nr 1 i pytania nr 5, którymi objęte jest wezwanie Organu – dotyczy zdarzenia przyszłego, projekt będzie bowiem realizowany dopiero w przyszłości.

4.Wnioskodawca wskazał, że z uwagi na ponoszone straty podatkowe Spółka nie odpisywała/nie odpisuje od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponoszonych wydatków w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono. Ponadto, ze względu na to, że wniosek o wydanie interpretacji w zakresie objętym wezwaniem (pytanie interpretacyjne nr 1 i nr 5) dotyczy zdarzenia przyszłego, na ten moment nie poniesiono jeszcze wydatków, które są przedmiotem pytań Spółki.

5.Wnioskodawca wskazał, że jeśli poniesie wydatki, zostaną one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, bowiem będą one spełniać ogólne warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów. Moment poniesienia kosztu podatkowego Spółka ustala na podstawie obowiązujących przepisów.

6.Wnioskodawca wskazał, że Projekt, opisany we wniosku jako projekt (…) (którego dotyczy wezwanie Organu) ma na celu zdobywanie nowej wiedzy. W kwestii nastawienia na zastosowanie komercyjne, należy wskazać, że z uwagi na to, że pytania interpretacyjne nr 1 i nr 5 dotyczą zdarzenia przyszłego, na ten moment Spółka nie podjęła jeszcze decyzji, co do tej kwestii.

7.W ocenie Wnioskodawcy, prace związane z projektem (…) mają na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności i są nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Niemniej należy podkreślić, że Spółka nie może w ramach opisu stanu faktycznego wypowiedzieć się w sposób kategoryczny, bowiem jest to sfera oceny prawnej.

W ocenie Spółki powyższe pytanie zmierza więc do uzyskania w ramach ustalenia stanu faktycznego stanowiska dot. kwestii prawnych (stanu prawnego i oceny prawnej), a nie kwestii faktów (stanu faktycznego), gdyż odpowiedź na pytanie wymaga dokonania subsumpcji faktów przedstawionych we wniosku z treścią przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej jako: „Ustawa o CIT”) oraz ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm., dalej jako „u.s.w.n.”). Innymi słowy, o tym, czy opisane we wniosku prace spełniają kryteria, wymienione w pytaniu Organu może ocenić wyłącznie Organ.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że we wniosku zaznaczono, iż:

„Jak więc widać, głównym celem realizacji Projektu i prowadzonych przez Pracowników prac badawczo-rozwojowych jest zdobycie nowych zasobów wiedzy (w tym w szczególności w postaci wyników prowadzonych badań, testów, analiz itp. – co ma doprowadzić do wyboru optymalnej technologii). Kolejnym celem prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w ramach opisanego Projektu jest tworzenie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań dla potrzeb funkcjonowania Wnioskodawcy. Realizacji tych celów służą działania badawczo-rozwojowe koncentrujące się na łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych rozwiązań.

(…)

Należy w tym miejscu podkreślić, że ocena tego, czy opisane wcześniej czynności podejmowane przez Spółkę stanowią badania aplikacyjne lub prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 p.s.w.n., a w konsekwencji czy stanowią one działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT – nie jest elementem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), lecz jest elementem analizy prawnej, której dokonanie - w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie Podatnika – jest obowiązkiem Dyrektora KIS. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej jako: NSA) z dnia 23 listopada 2021 r., o sygn. akt II FSK 1049/21, wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2022 r., o sygn. akt II FSK 1333/21”.

8.Wnioskodawca wskazał we wniosku, iż prowadzone przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe nie mają charakteru prac i zmian rutynowych (typowych, szablonowych) i okresowych, gdyż wymagają one przeprowadzenia całego procesu badawczo-rozwojowego, działań nowatorskich i twórczych, czego efektem jest stworzenie rozwiązań innowacyjnych i konkurencyjnych na rynku.

9.Wnioskodawca wskazał, że omawiane we wniosku prace mają charakter systematyczny (zarówno w kontekście prac nad omawianym Projektem, jak i w rozumieniu działu badawczo-rozwojowego Spółki i Pracowników podejmujących się tej działalności – co potwierdziła wcześniej wydana dla Spółki interpretacja), twórczy i projektowy.

Zatem, w ocenie Spółki, prace objęte pytaniem interpretacyjnym nr 1 i nr 5 nie stanowią prac dotyczących:

a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

d)czynności serwisowych,

e)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce,

f)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac badawczo-rozwojowych,

g)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych.

10.Wnioskodawca wskazał, że w ocenie Spółki podejmowany przez nią charakter prac, który nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej). Jednakże według Spółki powyższe pytanie zmierza więc do uzyskania w ramach ustalenia stanu faktycznego stanowiska dot. kwestii prawnych (stanu prawnego i oceny prawnej), a nie kwestii faktów (stanu faktycznego), gdyż odpowiedź na pytanie wymaga dokonania subsumpcji faktów przedstawionych we wniosku z treścią przepisów Ustawy o CIT oraz u.s.w.n.

Dlatego kategoryczna ocena tej kwestii powinna być dokonana przez Organ, na podstawie opisanych we wniosku faktów.

11.Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie prace dotyczące projektu (…):

a)powinny być uznane za odznaczające się twórczym charakterem,

b)powinny być uznane za odznaczające się kreacją nowej (tj. wcześniej niewykorzystywanej w Spółce) usługi, produktu,

c)nie powinny być uznane za mające charakter powtarzalnych i za pozwalające z góry przewidzieć ich rezultat,

d)dotyczące usług wykorzystywanych przez Spółkę, zatem prace te w obecnym zamierzeniu Spółki, nie dotyczą Klientów Spółki.

Przy czym, kategoryczna ocena tego, czy działania Spółki, związane z omawianym projektem spełniają wymogi podniesione w tym pytaniu, należy do oceny prawnej, zatem znajduje się po stronie Organu.

12.Wnioskodawca wskazał, że wskazane we wniosku sformułowanie wdrożenie nie odnosi się do etapu wdrożeniowego, który nie zalicza się do działalności badawczo-rozwojowej. Mowa tu o sytuacji, w której prowadzone prace i testy niezbędnych dla projektu urządzeń i oprogramowania pozwolą na zastosowanie połączonego sprzętu i oprogramowania w konkretnym punkcie kolokacji, celem prowadzenia dalszych prac, wyrażających się m.in. w zweryfikowaniu prawidłowości przyjętych założeń teoretycznych w zastosowaniu praktycznym, od czego zależeć będzie dalsze powodzenie projektu. Dalsze prace nad projektem nie będą bowiem możliwe bez wcześniejszego nabycia urządzeń niezbędnych do zweryfikowania, czy zostaną osiągnięte rezultaty, które stanowią przedmiot projektu.

13.Wnioskodawca wskazał, że zakup niezbędnego sprzętu jest konieczny do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Bez tego nie jest możliwe prowadzenie projektu i sprawdzenie czy spełnione zostają kryteria projektu, czy też potrzebne są dalsze zmiany projektowe, co dotyczy zarówno funkcjonowania systemu awaryjnego zasilania jako całości jak również funkcjonowania poszczególnych jego elementów. Bez dokonania zakupu sprzętu nie jest możliwe zweryfikowanie pierwotnych założeń projektowych z rzeczywistością.

14.Wnioskodawca wskazał, że Projekt (…) jest tworzony przez Spółkę, tj. „własnymi siłami”. Inne podmioty nie świadczą na rzecz Spółki prac badawczo-rozwojowych.

15.Wnioskodawca wskazał, że w ramach prac, które noszą znamiona działalność B+R realizowanych w ramach opisanego we wniosku Projektu, opracowuje on nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy.

16.Wnioskodawca wskazał, że jego działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej o której mowa we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

17.Wnioskodawca wskazał, że środki trwałe, wymienione w pytaniu interpretacyjnym nr 5 będą wykorzystywane do realizacji projektu (…), co do którego Spółka uważa, że powinien on stanowić prace badawczo-rozwojowe. Jednakże to, czy opisana we wniosku działalność jest działalnością badawczo-rozwojową oraz czy opisany we wniosku sposób wykorzystania środków trwałych, opisanych w pytaniu interpretacyjnym nr 5 jest kwestią oceny prawnej, a nie kwestią faktów, zatem podlega to ocenie wyłącznie Organu.

18.Wnioskodawca wskazał, ze jest w stanie wykazać powiązanie wymienionych we wniosku kosztów (wydatków), wskazanych w pytaniu nr 5, w związku z realizacją prac, o których mowa we wniosku, które to prace uważają za prace badawczo-rozwojowe.

19.Wnioskodawca wskazał, że obecnie nie dokonał jeszcze zakupu środków trwałych, o których mowa w pytaniu interpretacyjnym nr 5. Jeśli Spółka dokona ich zakupu zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i będą podlegać amortyzacji, zgodnie z przepisami Ustawy o CIT, a odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Pytania:

1)Czy działania przedstawione przez Spółkę, związane z realizacją Projektu (…) i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27 i pkt 28 Ustawy CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT?

2)Czy ponoszone przez Spółkę, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej:

a)Wydatki na wynagrodzenia dla Pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę za czas nieświadczenia przez nich pracy z powodu urlopów lub choroby,

b)Wydatki na wynagrodzenia dla Pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o dzieło za czas nieświadczenia przez nich pracy z powodu urlopów lub choroby,

c)Wydatki na wynagrodzenia pracowników Departamentu Księgowo-Administracyjnego (zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenia lub umowę o dzieło), którzy w ramach działalności badawczo-rozwojowej zajmują się m.in. następującymi czynnościami:

i. weryfikacją ewidencji kart czasu pracy Pracowników wykonujących czynności badawczo-rozwojowe,

ii. wyliczaniem wysokości kosztów wynagrodzenia w części przypadającej na realizację zadań w ramach działalności badawczo-rozwojowej,

iii. wyliczaniem wysokości odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej,

iv. weryfikacją i kompletowaniem dokumentacji kosztowej działalności badawczo- rozwojowej,

v. prowadzeniem ewidencji kosztowej poszczególnych projektów badawczo- rozwojowych,

vi. archiwizacją dokumentacji związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

d)Wydatki na premie (nagrody) motywacyjne (efektywnościowe) za zaangażowanie:

  1.  W systemie mieszanym w ramach pierwszego modelu premiowania, gdy wypłacona Pracownikowi premia składa się z premii naliczonej z tytułu zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową oraz z premii naliczonej z tytułu zaangażowania w działalność (pracę) bieżącą, a okresy rozliczeniowe poszczególnych rodzajów premii mogą się pokrywać, krzyżować oraz być względem siebie rozłączne. Przy czym uznaniu za koszt kwalifikowany będzie podlegać taka część premii (ustalona i wyliczona dla konkretnego okresu rozliczeniowego), którą Spółka uzna za odpowiadającą faktycznemu zaangażowaniu Pracownika w działalność badawczo-rozwojową - tzn. w proporcji, w jakiej Spółka uzyska wymierną korzyść z tytułu zaangażowania Pracownika, w oderwaniu od proporcji stosowanej dla wynagrodzenia zasadniczego, tzn. polegającej na wyliczeniu stosunku czasu poświęconego działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do ogólnego czasu pracy,
  2.  W systemie premii wyłącznie za zaangażowanie (efektywność) Pracownika w działalność badawczo-rozwojową w przyjętym okresie rozliczeniowym w ramach drugiego modelu premiowania, gdzie uznaniu za koszt kwalifikowany będzie podlegać cała naliczona i wypłacona kwota premii,
  3.  W ramach trzeciego modelu premiowania, gdzie uznaniu za koszt kwalifikowany będzie podlegać cała naliczona i wypłacona kwota premii, ustalona i należna dopiero po ukończeniu całego projektu badawczo- rozwojowego i określeniu korzyści uzyskanych przez Spółkę,

e)Wydatki na pokrycie kosztów delegacji, tj. kosztów należnych z tytułu wykonywanej w trakcie delegacji działalności badawczo-rozwojowej poza siedzibą Spółki, jak i kosztów samej podróży do i z miejsca docelowego jej wykonywania oraz kosztów uczestnictwa w konferencjach (szkoleniach), jak i przejazdów do i z miejsca odbywania się wydarzenia, a także kosztów wyżywienia i noclegu,

- stanowią dla pracowników, o których mowa w lit. a-e, należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 (dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę) oraz w art. 13 pkt 8 lit. a (dla pracowników zatrudnionych na umowie zlecenia lub umowie o dzieło) Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej jako: „Ustawa o PIT”), a w konsekwencji, czy na Wnioskodawcy spoczywają z tego tytułu obowiązki płatnika, o których mowa w art. 31 w zw. z art. 32 w zw. z art. 38 Ustawy o PIT?

3)W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 2 (w całości lub w części), Spółka zwraca się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy w odniesieniu do ponoszonych przez Spółkę wydatków, opisanych w treści pytania nr 2 lit. a-b, tj.:

a)Wydatków na wynagrodzenia dla Pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę za czas nieświadczenia przez nich pracy z powodu urlopów lub choroby, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracownika w danym miesiącu,

b)Wydatków na wynagrodzenia dla Pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o dzieło za czas nieświadczenia przez nich pracy z powodu urlopów lub choroby, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracownika w danym miesiącu

- Spółka może do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz pkt 1a Ustawy o CIT, zaliczyć (uwzględnić w ogólnej kwocie, do której stosowana jest proporcja wyliczenia wynagrodzenia B+R) przysługujące Pracownikom ww. wynagrodzenia, w takiej części w jakiej czas pracy Pracownika:

c)zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu,

d)zatrudnionego w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o dzieło, przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu?

4)W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 2 (w całości lub w części), Spółka zwraca się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy ponoszone przez Spółkę wydatki, opisane w treści pytania nr 2 lit. c-e, tj.:

a)Wydatki na wynagrodzenia pracowników Departamentu Księgowo-Administracyjnego (zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenia lub umowę o dzieło), którzy w ramach działalności badawczo-rozwojowej zajmują się m.in. następującymi czynnościami:

i. weryfikacją ewidencji kart czasu pracy Pracowników wykonujących czynności badawczo-rozwojowe,

ii. wyliczaniem wysokości kosztów wynagrodzenia w części przypadającej na realizację zadań w ramach działalności badawczo-rozwojowej,

iii. wyliczaniem wysokości odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej,

iv. weryfikacją i kompletowaniem dokumentacji kosztowej działalności badawczo- rozwojowej,

v. prowadzeniem ewidencji kosztowej poszczególnych projektów badawczo- rozwojowych,

vi. archiwizacją dokumentacji związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

b)Wydatki na premie motywacyjne (efektywnościowe) za zaangażowanie:

  1. W systemie mieszanym w ramach pierwszego modelu premiowania, gdy wypłacona Pracownikowi premia składa się z premii naliczonej z tytułu zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową oraz z premii naliczonej z tytułu zaangażowania w działalność (pracę) bieżącą, a okresy rozliczeniowe poszczególnych rodzajów premii mogą się pokrywać, krzyżować oraz być względem siebie rozłączne. Przy czym uznaniu za koszt kwalifikowany będzie podlegać taka część premii (ustalona i wyliczona dla konkretnego okresu rozliczeniowego), którą Spółka uzna za odpowiadającą faktycznemu zaangażowaniu Pracownika w działalność badawczo-rozwojową - tzn. w proporcji, w jakiej Spółka uzyska wymierną korzyść z tytułu zaangażowania Pracownika, w oderwaniu od proporcji stosowanej dla wynagrodzenia zasadniczego, tzn. polegającej na wyliczeniu stosunku czasu poświęconego działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do ogólnego czasu pracy,
  2. W systemie premii wyłącznie za zaangażowanie (efektywność) Pracownika w działalność badawczo-rozwojową w przyjętym okresie rozliczeniowym w ramach drugiego modelu premiowania, gdzie uznaniu za koszt kwalifikowany będzie podlegać cała naliczona i wypłacona kwota premii,
  3. W ramach trzeciego modelu premiowania, gdzie uznaniu za koszt kwalifikowany będzie podlegać cała naliczona i wypłacona kwota premii, ustalona i należna dopiero po ukończeniu całego projektu badawczo- rozwojowego i określeniu korzyści uzyskanych przez Spółkę,

c)Wydatki na pokrycie kosztów delegacji, tj. kosztów należnych z tytułu wykonywanej w trakcie delegacji działalności badawczo-rozwojowej poza siedzibą Spółki, jak i kosztów samej podróży do i z miejsca docelowego jej wykonywania oraz kosztów uczestnictwa w konferencjach (szkoleniach), jak i przejazdów do i z miejsca odbywania się wydarzenia, a także kosztów wyżywienia i noclegu,

- są kosztami kwalifikowanymi, o których mowa w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT?

5)Czy dokonywane przez Spółkę, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej w ramach Projektu, odpisy amortyzacyjne od nabytych na rzecz prowadzenia Projektu środków trwałych, tj.:

a)instalacji fotowoltaicznych (paneli fotowoltaicznych PV, wraz z niezbędną elektroniką sterującą, tj. m.in. inwerterami i pozostałym osprzętem),

b)turbin wiatrowych,

c)wodorowych ogniw paliwowych,

d)magazynów energii.

- są kosztami kwalifikowanymi, o których mowa w art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź nr 1 i 5 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast w zakresie pytania nr 3 i 4 dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych oraz pytania nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Państwa stanowisko w sprawie:

Stanowisko Wnioskodawcy:

czynności badawczo-rozwojowe (związane z realizacją Projektu) realizowane przez Pracowników Spółki, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27 i pkt 28 Ustawy CIT, (pytanie nr 1),

odpisy amortyzacyjne od nabytych środków trwałych, wskazanych w pytaniu nr 5, są kosztami kwalifikowanymi, zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Ad. 1 Uznanie prowadzonych przez Spółkę i jej pracowników działań w ramach realizacji projektu za wykonywanie działalności badawczo-rozwojowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności realizowane przez Spółkę i wykonywane przez Pracowników czynności w ramach prac nad Projektem, a także podobne prace, które będą przez Spółkę realizowane w przyszłości w ramach innych projektów badawczo-rozwojowych, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27 i pkt 28 Ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych, zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 18d Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT za działalność badawczo-rozwojową uważa się:

„działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT badania naukowe to:

a)„badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.

Artykuł 4a pkt 28 Ustawy o CIT wskazuje zaś, że pracami rozwojowymi są:

„prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.

Tym samym w celu pełnego i poprawnego zdekodowania pojęcia działalności badawczo-rozwojowej i w celu możliwości dokonania oceny, czy jakaś działalność jest działalnością badawczo-rozwojową, konieczne jest – zgodnie z intencją Ustawodawcy – sięgnięcie do definicji zawartych w p.s.w.n.

Jak wskazuje się zarówno w interpretacjach organów podatkowych, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych, czego przykładem jest wyrok NSA z dnia 12 maja 2021 r., o sygn. akt II FSK 315/21:

„Działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych, przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań”. Podobne stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.538.2018.2.APO.

Z powołanych wyżej przepisów p.s.w.n. wynika, że badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z podsumowania przepisów zawartych w Ustawie o CIT oraz p.s.w.n. wynika więc, że określona działalność wypełnia definicję prac badawczo-rozwojowych, jeśli spełnia ona łącznie następujące przesłanki:

1)obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe,

2)ma twórczy charakter,

3)jest podejmowana w sposób systematyczny,

4)ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, a więc są pracami nad innowacjami, co najmniej w skali przedsiębiorstwa,

5)nie ma charakteru prac rutynowych i okresowych zmian.

Odnotowania wymaga, że pewne kryteria zostały opisane i rozwinięte przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dotyczących ulgi IP BOX, dalej jako: "Objaśnienia MF"), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

Przepisy Ustawy o CIT nie definiują pojęcia działalności „twórczej”. Zgodnie z Objaśnieniami MF działalność twórcza to działalność, której rezultat jest odpowiednio ustalony, przez co może odbyć się w dowolnej formie; ma charakter indywidualny, w związku z tym nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, ale kreatywnych procesów myślowych oraz ma charakter oryginalny tzn. stanowi nowy twór. Ponadto, zostało wskazane, że: "na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika".

Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Zgodnie ze słownikową definicją pojęcie „charakter twórczy” oznacza "tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy" (por. Słownik Języka Polskiego pod red. W. Doroszewski).

Mając to na uwadze należy uznać, że działalność Wnioskodawcy, związana z realizacją Projektu, którego celem jest stworzenie zintegrowanego i możliwego do zdalnego zarządzania systemu energetycznego, składającego się z nieemisyjnych źródeł energii, magazynu energii oraz źródła zasilania awaryjnego, opartego o wodorowe ogniwa paliwowe, ma charakter twórczy, ponieważ realizacja Projektu wymaga prac analityczno-koncepcyjnych, analiz realnych potrzeb i możliwych do osiągnięcia celów oraz innowacyjnego, nowatorskiego podejścia do zagadnień (technologii), które do tej pory nie funkcjonowały w ogóle w ramach przedsiębiorstwa Spółki lub funkcjonowały w sposób dający przestrzeń do ich znaczącego ulepszenia (wykorzystywanie konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej). Zarówno praca polegająca na opracowywaniu i wdrażaniu nowych sposobów wykorzystania danego produktu, ulepszenia usługi poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych (w zakresie oprogramowania koniecznego do połączenia poszczególnych segmentów systemu w jeden spójny system – blok – energetyczny), użycie bardziej zaawansowanego osprzętowania (technologii zeroemisyjnej, w tym wodorowej), które wymaga twórczego rozplanowania i przemyślenia kwestii logistycznych wymaga niewątpliwie od Pracowników podejmowania czynności, które mieszczą się w zakresie definicyjnym pojęcia systematycznie wykonywanej działalności o charakterze twórczym.

Jak wskazano, przedstawiając stan faktyczny, Projekt jest realizowany przez Spółkę po to, by nabywać nową wiedzę oraz umiejętności, celem opracowywania nowych produktów, procesów i usług, które będą wykorzystywane w przyszłości w Spółce, jak i w celu ich znaczących ulepszeń (odejście od konwencjonalnych źródeł zasilania).

Dokonując oceny tego, czy działania koncentrujące się na realizacji Projektu stanowią działalność badawczo-rozwojową nie można pominąć całokształtu działań podejmowanych w zakresie B+R przez Spółkę, który został uznany przez Dyrektora KIS za działalność badawczo-rozwojową w interpretacji indywidualnej z (…), nr (…).

Warto również wskazać, iż ze względu na wysokie wymagania klientów funkcjonujących w obrębie branży, w której działa Spółka, należy wręcz stwierdzić, że prowadzenie czynności badawczo-rozwojowych jest kluczowym sposobem na to, by oferta Spółki mogła być odbierana przez jej klientów jako stale konkurencyjna i atrakcyjna. Tym samym Spółka musi konsekwentnie dążyć do poszerzania i zdobywania nowych zasobów wiedzy. Korzystanie z nowoczesnych i zeroemisyjnych technologii zasilania pozwoli nie tylko na zmniejszenie wydatków, ale jednocześnie korzystnie wpłynie na postrzeganie Spółki zarówno przez klientów Spółki, jak i jej partnerów biznesowych. W efekcie działalność Wnioskodawcy nie ma na celu wprowadzania jedynie rutynowych czy okresowych zmian do wypracowanych rozwiązań, lecz zmierza do opracowywania nowych i innowacyjnych rozwiązań w skali przedsiębiorstwa.

Potwierdza to zatem zarówno twórczy charakter prowadzonych działań, jak i nakierowanie na zwiększanie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie tych zasobów do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów, usług i procesów.

Z kolei "systematyczność" oznacza prowadzenie działalności w sposób „uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny” (por. Słownik Języka Polskiego PWN). Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Systematyczność prowadzenia przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej wynika z nieprzerwanego funkcjonowania Departamentu B+R (co zostało potwierdzone uzyskaną wcześniej interpretacją indywidualną) i opracowywania, a także realizowania nowych projektów badawczo-rozwojowych.

Ponadto Dyrektor KIS wskazał w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2021 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.833.2020.2.KF, że: „działalność badawczo-rozwojowa musi być także podejmowana w systematyczny sposób, czyli istotne jest bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako niemożność uznania za działalność badawczo-rozwojową incydentalnych działań podatnika".

Tym samym działalność Wnioskodawcy powinna być uznana za systematyczną, ponieważ prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Pracowników nie są incydentalne, nie mają charakteru epizodycznego. Prace te, jak już wyżej opisano, prowadzone są w usystematyzowany sposób, zgodnie z harmonogramem, realizowane są w oparciu o karty projektowe. Całość działalności badawczo-rozwojowej w Spółce funkcjonuje w oparciu o przyjęty Regulamin Departamentu B+R i realizowana jest przez wskazane do tego osoby, w oparciu o klucz kompetencyjny.

Departament B+R funkcjonuje w sposób ciągły, zaś Spółka realizuje i zamierza w przyszłości niezmiennie realizować kolejne projekty badawczo-rozwojowe – niezmiennie według tych samych standardów, czyli w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur.

Omawiając kryteria uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową nie sposób nie odwołać się do przywołanego już Podręcznika Frascati, zgodnie z którym działalność badawczo-rozwojowa powinna spełniać 5 kryteriów:

1.Ukierunkowania na nowe odkrycia (nowatorska),

2.Opierania się na oryginalnych, nieoczywistych koncepcjach i hipotezach (twórcza),

3.Niepewności co do ostatecznego wyniku (nieprzewidywalna),

4.Planowania i budżetowania (metodyczna),

5.Prowadzenia do wyników, które mogą być odtwarzane (możliwa do przeniesienia lub odtworzenia).

Biorąc pod uwagę opisany przez Spółkę stan faktyczny oraz rekapitulując powyższe rozważania prawne w zakresie własnego stanowiska Spółki, należy uznać, że działalność prowadzona przez Wnioskodawcę, a opisana w ramach niniejszego wniosku powinna być uznana za działalność badawczo-rozwojową i spełnia też ona ww. 5 kryteriów.

Jak już zaznaczono, prace Spółki nad Projektem niewątpliwie są ukierunkowane na dokonanie nowych odkryć i zdobycie nowej wiedzy (lub rozwinięcie posiadanej), z wykorzystaniem jej w celu stworzenia nowych produktów, usług lub procesów, lub ulepszenia istniejących. Spółka prowadzi proces badawczy opierający się o analizę dostępnych metod i technologii. Tym samym działalność ta jest nowatorska.

Działalność Spółki jest też twórcza, ponieważ koncepcje rozważane, opracowywane i wdrażane przez Spółkę w ramach działalności badawczo-rozwojowej wzbogacają istniejącą wiedzę i nie mają charakteru działań rutynowych.

Nieprzewidywalność działalności badawczo-rozwojowej wynika z tego, że przed ukończeniem Projektu nie istnieje pewność, że optymalne rozwiązanie technologiczne, które zapewni realizację założeń projektowych zostanie znalezione, jak i nie ma pewności, że będzie ono możliwe do wdrożenia.

Projekt jest prowadzony w sposób zorganizowany, zaplanowany według ściśle określonych ram projektowych, co dotyczy tak harmonogramu, stopnia gotowości technologicznej oraz określenia budżetu, co oznacza, że działalność ta ma charakter metodyczny.

W końcu, efekty działalności badawczo-rozwojowej Spółki w kontekście Projektu są (będą) możliwe do dalszego powielania (przenoszenia lub odtworzenia).

W konsekwencji, w ocenie Spółki, prowadzona przez nią działalność, opisana w ramach niniejszego wniosku, jest działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, a podejmowane w jej ramach przez Pracowników działania wyczerpują definicję badań aplikacyjnych lub prac rozwojowych (tj. art. 4a pkt 27 i pkt 28 Ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 p.s.w.n.).

W związku z powyższym Spółce – w jej ocenie – przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT. Zagadnienia dotyczące uznania poszczególnych wydatków za koszty kwalifikowane zostanie omówiona w dalszej części.

Ad. 5

Uznanie dokonywanych przez spółkę odpisów amortyzacyjnych za Koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT (pytanie Nr 5).

Jak już wskazano w opisie stanu faktycznego, nabycie określonych urządzeń w odpowiedniej technologii jest konieczne do prawidłowego przeprowadzenia i ukończenia Projektu. Po fazach koncepcyjnych i zdecydowaniu się na optymalne rozwiązanie, konieczne będzie sprawdzenie w kontrolowanych warunkach testowych (odpowiadających warunkom operacyjnym), czy konkretne urządzenia (jak i technologie, w których zostały wytworzone) spełniają założenia projektowe – ustalone na etapie koncepcyjnym. Konieczne będzie w ten sposób do zweryfikowania, czy poszczególne rozwiązania mogą efektywnie pracować w konkretnie określonych warunkach – tj. przykładowo, czy w danej lokalizacji instalacja PV zapewni produkcję odpowiedniej ilości energii elektrycznej, w relacji do zapotrzebowania energetycznego w tej lokalizacji. To samo założenie dotyczy turbin wiatrowych.

Analogicznie Pracownicy będą musieli sprawdzić, czy magazyn energii pozwala na retencję odpowiedniej ilości energii i czy – w zależności od rezultatów – konieczne będzie włączenie systemu awaryjnego źródła zasilania. Ostatecznie to również dopiero po nabyciu opisanych środków trwałych możliwe będzie opracowanie oprogramowania, które pozwoli na zdalne zarządzanie systemem. Ocena przydatności konkretnych urządzeń energetycznych stanowi ważną część opisywanego Projektu.

Spółka przewiduje, że niektóre z urządzeń okażą się niemożliwe do wykorzystania w ramach Projektu – a konkluzja ta będzie możliwa do osiągnięcia właśnie w ramach prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem tych urządzeń.

Nabywane urządzenia będą spełniać kryteria uznania ich za środek trwały w rozumieniu Ustawy o CIT.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że nabycie konkretnych urządzeń, zaliczanych do wymienionych wyżej czterech grup produktów jest konieczne i niezbędne do prowadzenia Projektu, a zatem do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Bez ich nabycia nie będzie możliwe stworzenie w pełni funkcjonalnego systemu energetycznego i realizacja Projektu.

W konsekwencji w ocenie Spółki odpisy amortyzacyjne, dokonywane przez Spółkę, dotyczące opisanych wyżej urządzeń, będących środkami trwałymi, wykorzystywanymi w ramach działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za koszt kwalifikowany, zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę powyższą argumentację, w ocenie Spółki, przedstawione przez nią stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia, czy :

1.Prowadzone przez Państwa działania przedstawione przez wniosku, związane z realizacją Projektu (…) i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27 i pkt 28 Ustawy CIT, co w konsekwencji uprawnia Państwa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT – jest prawidłowe,

2.dokonywane przez Państwa, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej w ramach Projektu, odpisy amortyzacyjne od nabytych na rzecz prowadzenia Projektu środków trwałych, tj.:

a)instalacji fotowoltaicznych (paneli fotowoltaicznych PV, wraz z niezbędną elektroniką sterującą, tj. m.in. inwerterami i pozostałym osprzętem),

b)turbin wiatrowych,

c)wodorowych ogniw paliwowych,

d)magazynów energii.

- są kosztami kwalifikowanymi, o których mowa w art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT– jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 poz. 2587, dalej: updop, ustawa o CIT):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 updop:

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 poz. 574 z późn. zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 i pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 updop,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z art. 18d ust. 7 updop, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ad. 1

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 -28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano)

przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podkreślić, w tym miejscu należy, że przepisy o działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle. Zatem, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26 updop, co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym. Tym samym, z zakresu działalności badawczo-rozwojowej należy wyeliminować te przejawy aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

  • zajmują się Państwo świadczeniem usług telekomunikacyjnych innym operatorom na bazie posiadanej ogólnopolskiej infrastruktury światłowodowej. Tworzą Państwo wysokiej jakości innowacyjne rozwiązania dla swoich klientów prowadzących działalność w różnych sektorach rynku w Polsce i za granicą,
  • celem Projektu (…) jest stworzenie przez Państwa Pracowników w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych kompleksowego (zintegrowanego) systemu (…),
  • prowadzony przez Państwa Projekt badawczo-rozwojowy stanowi innowacyjne podejście jednocześnie do kwestii rozwoju technologicznego Spółki, jak i do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, uwzględniając odpowiedzialność za środowisko naturalne, i działanie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu,
  • głównym celem realizacji Projektu i prowadzonych przez Państwa Pracowników prac badawczo-rozwojowych jest zdobycie nowych zasobów wiedzy (w tym w szczególności w postaci wyników prowadzonych badań, testów, analiz itp. – co ma doprowadzić do wyboru optymalnej technologii),
  • kolejnym celem prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w ramach opisanego Projektu jest tworzenie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań dla potrzeb Państwa funkcjonowania,
  • realizacji ww. celów służą działania badawczo-rozwojowe koncentrujące się na łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych rozwiązań,
  • prowadzone przez Państwa prace badawczo-rozwojowe nie mają charakteru prac i zmian rutynowych (typowych, szablonowych) i okresowych, gdyż wymagają one przeprowadzenia całego procesu badawczo-rozwojowego, działań nowatorskich i twórczych, czego efektem jest stworzenie rozwiązań innowacyjnych i konkurencyjnych na rynku,
  • jednocześnie omawiane prace mają charakter systematyczny (zarówno w kontekście prac nad omawianym Projektem, jak i w rozumieniu działu badawczo-rozwojowego Spółki i Pracowników podejmujących się tej działalności).

Zdaniem tut. Organu, prowadzone przez Państwa działania przedstawione przez wniosku, związane z realizacją Projektu BR (…) i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27 i pkt 28 Ustawy CIT, co w konsekwencji uprawnia Państwa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT. Państwa działalność, w ramach pracy Działu R&D, stanowi działalność badawczo – rozwojową , o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samy, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 – jest prawidłowe.

Ad. 5

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania oznaczone we wniosku nr 5 - jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej interpretacji w zakresie ww. pytania.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 5 jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które przedstawili Państwo i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji/stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań nr 1 i nr 5). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00