Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.551.2023.1.KKA

Skutki podatkowe objęcia udziałów przez rezydenta Szwajcarii.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 12 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów przez rezydenta Szwajcarii. Uzupełniła go Pani pismem z 2 sierpnia 2023 r. (data wpływu 4 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

...Sp. z o.o. (dalej: Spółka Przejmująca) oraz ...Sp. z o.o. (dalej: Spółka Przejmowana) posiadają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz są polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółka Przejmowana prowadzą działalność w sektorze produkcji oraz dystrybucji szerokiej gamy materiałów dla branży lakiernictwa (m.in. farb, lakierów i podobnych środków pokrywających).

Udziałowcami Spółki Przejmowanej są wyłącznie osoby fizyczne (dalej również jako: Udziałowcy), w tym Wnioskodawca, który jest szwajcarskim rezydentem podatkowym, co oznacza, że podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Szwajcarii od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania. Udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały nabyte/objęte przez Wnioskodawcę w wyniku wymiany udziałów, ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Aktywa majątkowe Spółki Przejmowanej nie składają się w więcej niż 50% bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego (nieruchomości).

Obecnie, ze względów biznesowych, planowane jest przeprowadzenie reorganizacji, w ramach której dojdzie do połączenia Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej (dalej: Połączenie).

Połączenie nastąpi na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm., dalej: KSH) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą za udziały, które Spółka Przejmująca wyda wspólnikom Spółki Przejmowanej (połączenie przez przejęcie).

Spółka Przejmująca z dniem Połączenia zgodnie z art. 494 § 1 KSH wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej.

W wyniku Połączenia zostaną wyemitowane nowe udziały Spółki Przejmującej i wydane na rzecz Udziałowców. Jednocześnie, przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia.

Ponadto, w związku z Połączeniem nie będą dokonywane jakiekolwiek dopłaty gotówkowe na rzecz Wnioskodawcy.

Planowane Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, bowiem dokonane zostanie, między innymi, w celu ulepszenia mechanizmów planowania i zarządzania rentownością oraz płynnością finansową, jak również integracji zespołów i standaryzacji procesów prowadzonej działalności. W konsekwencji, celem Połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Istnienie uzasadnionych przyczyn ekonomicznych dla przeprowadzenia Połączenia oraz brak celu w postaci uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania jest elementem zdarzenia przyszłego i Wnioskodawca nie oczekuje, że będzie to przedmiotem oceny w ramach interpretacji podatkowej.

Pytania

1.Czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z planowanym Połączeniem ze Spółką Przejmowaną spowoduje po stronie Wnioskodawcy, będącego udziałowcem Spółki Przejmowanej, powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

2.Alternatywnie, jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe: czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z planowanym Połączeniem ze Spółką Przejmowaną będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. czy na moment objęcia udziałów w Spółce Przejmującej nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z planowanym Połączeniem ze Spółką Przejmowaną nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy, będącego udziałowcem Spółki Przejmowanej, powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 1 zostałoby uznane za nieprawidłowe: objęcie udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z planowanym Połączeniem ze Spółką Przejmowaną będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. na moment objęcia udziałów w Spółce Przejmującej nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad 1

Wnioskodawca jest szwajcarskim rezydentem podatkowym, w konsekwencji czego przed przystąpieniem do oceny ewentualnych krajowych skutków podatkowych należy zweryfikować, czy opodatkowanie hipotetycznego przychodu z tytułu planowanego Połączenia, jaki potencjalnie mógłby powstać w oparciu o przepisy ustawy o PIT, nie jest wyłączone z opodatkowania na terytorium Polski na mocy regulacji zawartych w....

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 2b ustawy o PIT, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

· pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

· działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

· działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

· położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

· papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

· tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

· tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

· tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;

· niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da.

Jednocześnie, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy o PIT), wobec czego konieczne jest dokonanie analizy postanowień Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 Nr 22 poz. 92; dalej: „UPO PL-CHE”). W szczególności art. 13 regulującego opodatkowanie zysków ze sprzedaży majątku i uzupełniająco również art. 10, który reguluje opodatkowanie dywidend.

Zgodnie z  art. 13 UPO PL-CHE:

· ust. 1: zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, a położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie;

· ust. 2: zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, albo z przeniesienia własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami uzyskanymi z przeniesienia własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie;

· ust. 3: zyski osiągnięte z przeniesienia tytułu własności statków lub samolotów eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej, barek eksploatowanych w transporcie na wodach śródlądowych lub majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków, samolotów lub barek podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa;

· ust. 3a: zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z tytułu przeniesienia własności akcji (udziałów) w spółce, której aktywa majątkowe składają w więcej niż 50 procentach bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie;

· ust. 4: zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2, 3 i 3a podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Z uwagi na fakt, iż:

(1)zyski z przeniesienia własności udziałów w spółkach nie zostały wymienione w art. 13 ust. 1-3 UPO PL-CHE;

(2)aktywa majątkowe Spółki Przejmowanej nie składają się w więcej niż 50% bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tj. nie zostanie spełniona również dyspozycja art. 13 ust. 3a UPO PL-CHE)

-zastosowanie dla oceny skutków transgranicznych Połączenia powinien znaleźć art. 13 ust. 4 UPO.

Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku Połączenia, w ramach którego nie są wypłacane środki finansowe, Udziałowiec nie uzyskuje dochodu, który mógłby mieć charakter dywidendy.

Potwierdza to brzmienie art. 10 ust. 3 UPO PL-CHE, zgodnie z którym określenie „dywidendy użyte w tym artykule oznacza dochód z akcji, akcji gratisowych lub prawa do pobierania korzyści, akcji w kopalnictwie, akcji członków założycieli lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również dochód z innych praw spółki, które według prawa podatkowego Państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji.

W ocenie Wnioskodawcy, potencjalny przychód z tytułu Połączenia nie jest przychodem podobnym do „dochodu z akcji. Jego istotą z perspektywy wspólnika Spółki Przejmowanej jest bowiem to, że w zamian za udziały w jednej spółce (przejmowanej) otrzymuje udziały w innej spółce (przejmującej). W szczególności, wspólnik nie otrzymuje żadnego majątku Spółki Przejmowanej. Nie otrzymuje zatem również z tytułu udziałów posiadanych w Spółce Przejmowanej dystrybucji środków z jej zysków (w żadnej formie), a jedynie udziały w Spółce Przejmującej w zamian za posiadane wcześniej udziały Spółki Przejmowanej.

Z perspektywy Wnioskodawcy jako Udziałowca, istota oraz charakter transakcji Połączenia jest zbliżony, np. tzw. wymianie udziałów, bądź innej/analogicznej transakcji obejmującej zbycie „starych udziałów i nabycie/objęcie „nowych, które na gruncie UPO PL-CHE i ustawy o PIT traktowane są inaczej niż dywidenda.

Analogiczne stanowisko zdaje się wynikać z doktryny międzynarodowego prawa podatkowego. Przykładowo w Komentarzu „Klaus Vogel on Double Taxation Conventions (Wolters Kluwer 1997, s. 841, pkt 89f) wskazano [tłumaczenie własne - przyp. Wnioskodawcy]: W przypadku połączenia lub podziału przedsiębiorstw, wniesienia przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw do innych przedsiębiorstw lub w przypadku zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa w ramach reorganizacji (gdy zostaje ono „przekształcone ze spółki kapitałowej w spółkę osobową lub odwrotnie), prawo krajowe często przewiduje realizację, a tym samym opodatkowanie nieujawnionych rezerw spółki (...). Takie zyski są również zyskami kapitałowymi w rozumieniu art. 13 KC (...), również w tym przypadku nieujawnione rezerwy podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji akcjonariusza (...).

Reasumując powyższe, w związku z faktem, iż:

(1)Wnioskodawca jest szwajcarskim rezydentem podatkowym;

(2)potencjalny przychód Wnioskodawcy związany z Połączeniem należy klasyfikować na gruncie UPO PL-CHE - zgodnie z art. 13 ust. 4 - jako zyski ze zbycia majątku, gdyż nie jest on tożsamy z przychodem ze „zbycia akcji

-objęcie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki Przejmującej w związku z przejęciem przez nią Spółki Przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a ewentualne przychody Wnioskodawcy z tytułu planowanego Połączenia będą podlegały opodatkowaniu wyłącznie na terytorium Konfederacji Szwajcarskiej.

Stanowisko powyższe zostało potwierdzone, m.in. w wydanej w zbliżonym stanie faktycznym interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.326.2021.3.AR.

Ad 2

Alternatywnie, jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe, tzn. w przypadku, gdy organ podatkowy uzna, iż Wnioskodawca będący szwajcarskim rezydentem podatkowym będzie podlegał opodatkowaniu na terytorium Polski, w związku z planowanym Połączeniem - Wnioskodawca przedstawia poniższe stanowisko w zakresie braku opodatkowania przedmiotowej transakcji na gruncie krajowych przepisów podatkowych.

W myśl postanowień art. 491 § 1 KSH, spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi.

Połączenie spółek na podstawie art. 492 § 1 KSH może być dokonane na dwa sposoby:

1)przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (jest to tzw. łączenie się przez przejęcie);

2)przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (jest to tzw. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Jednocześnie, spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki (art. 494 § 1 KSH).

Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 w zw. z § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.; dalej: „Ordynacja podatkowa), osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podmiotu przejętego.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Zgodnie zaś z art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników podmiotu przejmowanego, podmiotów łączonych lub dzielonych.

Przepis art. 24 ust. 8 ustawy o PIT stanowi, że w przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek.

Powyższy przepis ustanawia zatem generalną zasadę, w myśl której połączenie spółek powinno być neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych dla wspólnika takiej spółki, będącego osobą fizyczną, na moment dokonania takiego połączenia. Jednocześnie, w odniesieniu do powyższej ogólnej zasady zostały sformułowane dodatkowe warunki/wyłączenia - przewidziane w art. 24 ust. 8da i 8db ustawy o PIT.

Zgodnie z treścią pierwszego z ww. przepisów, ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy:

1)spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

2)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Co istotne, w opisanym zdarzeniu przyszłym, zostanie spełniony warunek wskazany w pkt 1) - tj. zarówno Spółka Przejmowana, jak i Spółka Przejmująca będą rezydentami podatkowymi na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 24 ust. 8db ustawy o PIT, przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:

1)udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub

2)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Powyższe wyłączenie zasady neutralności połączenia, sformułowanej w art. 24 ust. 8 ustawy o PIT nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do Wnioskodawcy. Jak zostało bowiem wskazane w treści opisu zdarzenia przyszłego, udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów, ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Dodatkowo, przyjęta przez Udziałowców dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Udziałowców dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia.

Ponadto, w związku z Połączeniem nie będą dokonywane jakiekolwiek dopłaty gotówkowe na rzecz Wnioskodawcy będącego wspólnikiem Spółki Przejmowanej. Zostaną Mu jedynie przydzielone udziały w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej.

Mając powyższe na względzie należy uznać, że objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z planowanym Połączeniem ze Spółką Przejmowaną będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. na moment objęcia udziałów w Spółce Przejmującej nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe stanowisko potwierdzają następujące interpretacje podatkowe wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

· interpretacja indywidualna z 27 lipca 2021 r., sygn. 0115-KDWT.4011.192.2021.1.KW, w której organ podatkowy uznał za prawidłowe następujące stanowisko Wnioskodawcy: „(...) z tytułu objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z przydzieleniem mu przez tę spółkę udziałów w zamian za przeniesiony na Spółkę Przejmującą majątek Spółki Przejmowanej, na moment tego objęcia nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W ocenie Wnioskodawcy dla przyjęcia tego wniosku nie ma znaczenia okoliczność, czy połączenie nastąpi z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, czy też bez podwyższenia jej kapitału zakładowego”;

· interpretacja indywidualna z 2 września 2020 r., sygn. 0112-KDIL2- 2.4011.560.2020.1.MM, w której organ podatkowy uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika: „(...) na moment połączenia, po stronie zainteresowanych nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu. Do opodatkowania może dojść dopiero na skutek późniejszego odpłatnego zbycia przez zainteresowanych udziałów wydanych przez spółkę przejmującą w wyniku połączenia;

· interpretacja indywidualna z 8 lipca 2019 r.,sygn. 0114-KDIP3- 2.4011.243.2019.2.MZ, w której organ podatkowy stwierdził, iż: „Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że połączenie spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, nie spowoduje, zgodnie z przepisem art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na moment połączenia, powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu (dochodu). Skutek podatkowy pojawi się dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów Spółki Przejmującej nabytych w wyniku połączenia spółek. Przyjmując za Wnioskodawcą, że w związku z połączeniem nie jest planowane dokonywanie jakichkolwiek wypłat gotówkowych na rzecz Wnioskodawcy, stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku nie powstanie obowiązek podatkowy na moment połączenia spółek. W konsekwencji, objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z przejęciem przez tę spółkę Spółki Przejmowanej nie będzie skutkować powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”;

· interpretacja indywidualna z 19 kwietnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2- 3.4011.129.2018.1.AC, w której organ podatkowy przedstawił następujące stanowisko: „Objęcie przez Wnioskodawcę nowych udziałów w Spółce Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego na gruncie Ustawy o PIT. Czynność ta będzie zatem neutralna podatkowo dla Wnioskodawcy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w zakresie pytania nr 1.

Jednocześnie, zaznaczyć należy, że w związku z tym, że odpowiedź na pytanie nr 1 jest prawidłowa, nie udziela się odpowiedzi na pytanie nr 2, ponieważ oczekiwał Pan na nie odpowiedzi w przypadku uznania Pana stanowiska w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy poinformować, że na dzień wydania interpretacji obowiązują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania nr 1 jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00