Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 01-06-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 01-06-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-01-18

Czy pracodawca może płacić za nieświadczenie pracy

PROBLEM

Dwóch naszych pracowników ma umowy na czas określony, które kończą się jedna 12.02.2024 r., a druga 29.02.2024 r.  Niestety (w związku ze zmianami) projekty, przy których pracowały te osoby, zostaną zakończone z początkiem lutego i w związku z tym ich umowy nie zostaną przedłużone. W lutym pracodawca chciałby, żeby nie świadczyli pracy, natomiast nie są w okresie wypowiedzenia, więc nie możemy zastosować art. 362 k.p. Jak można taką sytuację rozwiązać? Czy możemy zastosować nieobecność usprawiedliwioną płatną w lutym i jaki dokument w takiej sytuacji należy podpisać z pracownikiem?

RADA

Możliwe jest zawarcie z pracownikiem porozumienia o nieświadczeniu pracy z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 362 k.p.) . W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Przepisy przewidują możliwość zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy tylko w okresie biegnącego wypowiedzenia. Jest to wyjątek od podstawowego obowiązku pracodawcy wynikającego z istoty stosunku pracy – dopuszczania pracownika do pracy. Bezdyskusyjnie należy odrzucić możliwość jednostronnego (poleceniem służbowym) zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy poza okresem wypowiedzenia.

Dopuszczalne byłoby jednak uzgodnienie z pracownikiem takiego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Jakkolwiek zobowiązaniu do dopuszczenia do pracy odpowiada pracowniczy obowiązek świadczenia pracy, ale również i prawo do jej świadczenia, to przyjąć należy, że pracownik może zgodzić się na nierealizowanie tego prawa. Tak jak może złożyć wniosek np. o urlop bezpłatny, tak tym bardziej może zawrzeć z pracodawcą porozumienie, na mocy którego nie będzie świadczyć pracy do końca okresu objętego umową, zaś pracodawca będzie za ten okres wypłacać pełne wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby gdyby pracę realizował. Dla celów dowodowych porozumienie powinno zostać zawarte na piśmie.

Marek Rotkiewicz

prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00