Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.448.2023.6.JKU

Skutki podatkowe umowy sprzedaży prawa własności niezabudowanej nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe  

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest:

-nieprawidłowe w części dotyczącej zasadności opodatkowania transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych,

-prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

27 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 10 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwana – w pismach z 28 grudnia 2023 r. oraz 22 stycznia 2024 r. (wpływ 2 stycznia 2024 r. oraz 1 lutego 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(…) Sp. z o.o. (Kupujący)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…) Sp. z o.o. (Sprzedający)

Opis stanu faktycznego

Zainteresowany będący stroną postępowania – (…) Sp. z o.o. (Kupujący) jest polskim rezydentem podatkowym zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Siedziba działalności gospodarczej Kupującego znajduje się na terytorium Polski.

Kupujący, (…) r., dokonał zakupu nieruchomości położonej w (…), utworzonej z działki nr (…) (o nr ewidencyjnym (…)). Nieruchomość została zakupiona od podmiotu mającego siedzibę działalności na terytorium Polski zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny (Sprzedającego).

Dla Nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta przez Wydział VII Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w (…); sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako TI – inne tereny komunikacyjne.

Nieruchomość nie posiada ważnego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie jest objęta uchwałą, o której mowa w art. 8 ustawy o rewitalizacji i nie jest położona w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, a ponadto nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu ani decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach. Dla „Nieruchomości” nie wydano decyzji o warunkach zabudowy.

Na nieruchomości nie znajdują się żadne budynki; przez nieruchomość przebiega jednak sieć wodociągowa, kanalizacyjna i elektroenergetyczna. Sieci te nie stanowiły własności sprzedawcy i nie były przedmiotem dostawy, ponieważ ani Sprzedający, ani Kupujący nie mają prawa dysponowania nimi jak właściciel.

W związku z transakcją sprzedawca nie wystawił faktury z podatkiem VAT należnym przyjmując, że dostawa nieruchomości korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1  pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. przyjmując, że przedmiotem transakcji jest teren niezabudowany inny niż teren budowlany.

Kupujący nabył Nieruchomość w celu wykorzystania jej do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Z tytułu zakupu Nieruchomości notariusz pobrał od Kupującego podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzupełnieniach wniosku wskazali Państwo, że znajdujące się na gruncie sieci: wodociągowe, kanalizacyjne i elektroenergetyczne stanowiły własność przedsiębiorstwa przesyłowego i stanowiły urządzenia określone w art. 49 Kodeksu cywilnego, tj. urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne wchodzące w skład przedsiębiorstwa.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu stanu faktycznego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku

Czy Kupującemu przysługuje prawo żądania zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych, który został pobrany przez notariusza? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, Kupującemu nie przysługuje zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych, który został przez Kupującego zapłacony, ponieważ transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (korzysta ze zwolnienia przedmiotowego).

Gdyby jednak Organ uznał, że Państwa stanowisko do pytania nr 1 było nieprawidłowe,  tj. uznał, że transakcja podlega podatkowi od towarów i usług, wówczas Kupującemu przysługiwałoby prawo żądania zwrotu nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z tytułu zakupu przedmiotowej nieruchomości Kupujący zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji powyższego, w przypadku zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości nr 1/44, podatkiem od towarów i usług Kupujący prawidłowo uiścił podatek od czynności cywilnoprawnych, a zatem nie stanowi on nadpłaty.

Gdyby natomiast Organ uznał, że transakcja nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, to podatek od czynności cywilnoprawnych zostałby uiszczony bezzasadnie i powinien podlegać zwrotowi.

Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.

Natomiast zgodnie z art. 80 § 1 Ordynacji podatkowej, prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Stosownie do treści art. 10 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług  w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r.  poz. 931, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy).

Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z opisu wniosku wynika, że zawarli Państwo umowę sprzedaży. Zgodnie z nią Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) nabył od Sprzedającego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) prawo własności Nieruchomości. Na nieruchomości nie znajdują się żadne budynki; przez nieruchomość przebiega jednak sieć wodociągowa, kanalizacyjna i elektroenergetyczna. Sieci te nie były przedmiotem dostawy; stanowiły własność przedsiębiorstwa przesyłowego. Od transakcji został pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych.

Państwa wątpliwości dotyczą słuszności opodatkowania transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Państwa zdaniem nie przysługuje Państwu zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych (jego nadpłata), bowiem transakcja korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Z takim stanowiskiem nie można się zgodzić.

Z interpretacji indywidualnej, znak: 0111-KDIB3-3.4012.409.2023.5.JSU wynika, że: transakcja sprzedaży Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką właściwą oraz nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Państwa stanowisko należy w części uznać za nieprawidłowe

Biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w interpretacji z zakresu podatku od towarów i usług – według którego omawiana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, zgodnie z którym Kupującemu nie przysługuje zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych, który został przez niego zapłacony, ponieważ transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (korzysta ze zwolnienia przedmiotowego) i – co za tym idzie – podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Część stanowiska jest jednak prawidłowa

W sytuacji gdy omawiana we wniosku transakcja jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie podlega zwolnieniu z tego podatku, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z treści interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży jest wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym po stronie Kupującego, jako podatnika podatku od czynności cywilnoprawnych nie wystąpił obowiązek podatkowy co uprawnia Kupującego do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku z tytułu przedmiotowej umowy sprzedaży, na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.409.2023.5.JSU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(…) Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00