Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. II FSK 46/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Bejgerowska, Protokolant Wojciech Zagórski, po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 września 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 582/19 w sprawie ze skargi U. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 12 września 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 582/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. - dalej w skrócie: "P.p.s.a."), uchylił postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 marca 2019 r. oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z 16 stycznia 2019 r., wydane w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku U. [...] sp. z o.o. w W. (dalej jako: "spółka", "strona" lub "skarżąca") o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz innych powołanych poniżej wyroków dostępna jest na stronie internetowej https://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

1.1. We wniosku spółka wniosła o wydanie interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych skanami faktur przechowywanymi w formie elektronicznej. Spółka wyjaśniła, że w ramach prowadzonej działalności otrzymuje: w formie papierowej faktury zakupowe VAT, faktury korygujące VAT, duplikaty faktur, rachunki, paragony, noty odsetkowe, noty księgowe wraz załącznikami; w związku z podróżami służbowymi pracowników ponosi i dokumentuje wydatki służbowe poniesione w trakcie takich podróży (tzw. dokumenty obce). W wersji papierowej przechowuje dokumenty własne: m.in. kopie faktur sprzedaży, noty księgowe, polecenia księgowania i ich załączniki (tzw. dokumenty własne). W związku z wysokimi kosztami archiwizacji oraz trudnościami logistycznymi spółka wdrożyła system elektronicznego rozliczania kosztów podróży służbowej i planuje zastąpić papierowy system przechowywania pozostałych dokumentów systemem elektronicznym. Następnie strona opisała zasady elektronicznej archiwizacji dokumentów w nieedytowalnym formacie cyfrowym bez możliwości jego zmiany (PDF, JPG/JPEG, inny format stanowiący wierną kopię dokumentu), które będą umieszczane w centralnym, elektronicznym systemie obiegu dokumentów (W.) lub elektronicznym systemie rozliczania kosztów podróży służbowych (C.), co umożliwi łatwe wyszukiwanie dokumentów, a zdigitalizowane papierowe dokumenty źródłowe będą archiwizowane na serwerach do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00