Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 października 2022 r., sygn. II SA/Ol 608/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 października 2022 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji. WSA/wyr.1a – sentencja wyroku (tryb uproszczony)

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 6 kwietnia 2022 r., działająca z upoważnienia Burmistrza J. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dalej jako: "Burmistrz", "organ pierwszej instancji"), po rozpatrzeniu wniosku A.K. (dalej jako: "strona", "skarżąca"), odmówiła stronie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na J.K.

W uzasadnieniu decyzji Burmistrz nie zakwestionował faktu sprawowania przez stronę opieki nad niepełnosprawnym w znacznym stopniu bratem J.K. i spokrewnienia w linii prostej z osobą niepełnosprawną wymagającą opieki. Organ pierwszej instancji stwierdził jednak, że niepełnosprawny J.K. ma ojca, który nie posiada orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, nie był pozbawiony wobec syna władzy rodzicielskiej i nie miał ustalonych alimentów na rzecz syna. Stan pogarszającego się zdrowia ojca nie zwalnia go z obowiązku alimentacyjnego wobec syna. Wskazywane przez ojca osoby niepełnosprawnej okoliczności nie są tymi, które w sposób obiektywny wyłączają możliwość realizacji obowiązku alimentacyjnego wobec syna. W ocenie Burmistrza, wykluczenie jednej osoby i jednocześnie zobowiązanie innej do obowiązku sprawowania opieki nie jest logicznym ani zgodnym z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym postępowaniem. Obowiązek sprawowania opieki może się przejawiać nie tylko w wykonywaniu osobistej opieki, ale może również być realizowany w postaci zadośćuczynienia finansowego dla osoby taką opiekę sprawującą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00