Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-28

Międzyokresowe rozliczenia kosztów i przychodów

Międzyokresowe rozliczenia kosztów i przychodów

Maria Grześkiewicz

Większość przeprowadzanych przez jednostkę operacji gospodarczych w danym okresie sprawozdawczym dotyczy osiąganych w tym okresie przychodów bądź też ponoszonych w tym okresie kosztów. Występują jednak sytuacje, gdy dana operacja z samej swej natury odnosi się do innego, aniżeli bieżący, okresu sprawozdawczego. W takiej sytuacji jednostka nie powinna skutków finansowych takiej operacji odnosić na wynik finansowy danego, bieżącego okresu sprawozdawczego, lecz powinna je ująć – w zależności od ich charakteru – bądź jako element aktywów, bądź jako składnik pasywów bilansu jednostki.

Jednostki gospodarcze prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane wprowadzać do tych ksiąg, w postaci zapisu, każdą operację gospodarczą, która nastąpiła w danym okresie sprawozdawczym. Każda operacja gospodarcza powinna zostać zarejestrowana w księgach rachunkowych, i to bez względu na to, czy dana operacja wiązała się z zapłatą czy też nie. Taki sposób postępowania wynika z nadrzędnej zasady rachunkowości, noszącej nazwę zasady memoriałowej. Zasada ta sformułowana została również w – regulującej obowiązujące w Polsce zasady rachunkowości – ustawie z 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 z późn.zm.). Zasada memoriałowa została zawarta w artykule 6 ust. 1 niniejszej ustawy, który to artykuł stanowi, że w księgach rachunkowych i wyniku finansowym jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz, przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Kolejną – ważną dla omawianego tematu – nadrzędną zasadą rachunkowości jest zasada współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Zasada ta zawarta została w artykule 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości, który to artykuł stwierdza, że dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego miesiąca zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten miesiąc koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00