Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-01-27

Nowe klasyfikacje na potrzeby VAT

Co się zmieniło w podatku od towarów i usług od 1 stycznia br.? Jakie klasyfikacje statystyczne należy teraz stosować?

Joanna Roszkowska
prawo.autorzy@infor.pl
Obowiązujące od 1 stycznia 2003 r. zmiany w zakresie VAT zostały wprowadzone ustawą z 4 grudnia 2002 r. Dotyczą one przede wszystkim stosowania klasyfikacji statystycznych na potrzeby VAT, wzajemnej kontroli podatników tego podatku, zasad powrotu do zwolnień podmiotowych oraz zapłaty należności w przypadku występowania przez podatników o zwrot bezpośredni z tytułu zakupów inwestycyjnych.
Jakie klasyfikacje statystyczne?
Wprowadzone zmiany wynikają w głównej mierze z konieczności dostosowania klasyfikacji statystycznych wykorzystywanych na potrzeby VAT do klasyfikacji stosowanych w statystyce publicznej. Wynika to wprost z art. 54 ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym do 31 grudnia 2002 r. na potrzeby VAT były wykorzystywane klasyfikacje statystyczne obowiązujące przed 1 lipca 1997 r.: SWW - Systematyczny Wykaz Wyrobów, KU - Klasyfikacja Usług oraz KOB - Klasyfikacja Obiektów Budowlanych.
Od 1 lipca 1997 r. obowiązuje Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Jest ona stosowana w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz w rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informatycznych administracji publicznej. Klasyfikacja ta nie była jednak stosowana w przepisach o podatku od towarów i usług (ustawodawca na potrzeby tego podatku wprowadził czasowe ograniczenie dla stosowania „starych” klasyfikacji).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00