Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-22

Definicja przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych

Czy kwota postawiona do dyspozycji oraz kwota należna są przychodem podatnika? Jaki jest moment osiągnięcia przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej?

dr Mieczysław Staniszewski
zastępca naczelnika urzędu skarbowego
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Zawarta w art. 11 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. definicja przychodu ma charakter ogólny, ponieważ ma zastosowanie w tych przypadkach, gdy ustawodawca nie definiuje przychodu z danego źródła inaczej. Definicja ta ma zatem w pełni zastosowanie jedynie w przypadku przychodów, o których nie mówi się w przepisach szczególnych, tzn. w art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 ustawy o p.d.o.f.
Zgodnie z ogólną definicją przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika (w roku kalendarzowym) pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Wynika z tego, że przychód osiągnie zarówno ten podatnik, który pobrał pieniądze, jak i ten, który ich nie pobrał, pod warunkiem jednak, że były one postawione do jego dyspozycji. Ustawodawca zalicza zatem do przychodu nie tylko te środki, którymi podatnik dysponuje, ale również te, którymi może dysponować.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00