Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-07-11

Obowiązki związane z przeprowadzaniem badań lekarskich pracowników

Czy wszyscy pracownicy podlegają obowiązkowi przeprowadzania badań lekarskich? Czy odmowa poddania się takiemu badaniu może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę? Czy każdy lekarz może orzekać o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku (lub o ich istnieniu)?

Tadeusz Zawadzki
Wśród wielu obowiązków, którymi obarczony jest pracodawca, do najważniejszych należy zaliczyć te związane z profilaktyczną ochroną zdrowia pracowników. Przepisy kodeksu pracy w rozdziale szóstym „Profilaktyczna ochrona zdrowia” określają obowiązki pracodawcy dotyczące przeprowadzania badań lekarskich, zwanych też badaniami profilaktycznymi. Celem badań (wstępnych, okresowych i kontrolnych) jest stwierdzenie braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Jest to przesłanka dopuszczenia pracownika do pracy.
Kto i kiedy podlega badaniom?
Pracodawca, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, zobowiązany jest do ochrony ich zdrowia i życia. Służą temu badania lekarskie przeprowadzane w oparciu o przepisy art. 229 k.p. i obejmujące wszystkich pracowników. Przypomnijmy, że pracownikami są osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Badania lekarskie dotyczą wszystkich stanowisk pracy, bez względu na pełnioną przez pracownika funkcję lub zakres obowiązków pracowniczych. Nie obowiązują natomiast osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umów o dzieło, zleceń, agencyjnych.
Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Żaden akt prawny nie zawiera formularza takiego skierowania.
Przepisy określają jedynie, że skierowanie powinno zawierać:
1) określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
2) w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00