Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-21

Amortyzacja podatkowa i bilansowa - podobieństwa i różnice

Jak prawidłowo określić stawkę amortyzacji bilansowej? Jaka metoda amortyzacji jest najlepsza dla jednostki? Kiedy można zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji? Jak postąpić z niskocennymi składnikami majątku?

Joanna Jesionowska
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe zmniejszają wartość:
• środków trwałych, z wyjątkiem gruntów niesłużących wydobyciu kopalin metodą odkrywkową,
• wartości niematerialnych i prawnych,
• inwestycji w nieruchomości i prawa, jeżeli jednostka przyjęła, iż wycena tych aktywów będzie dokonywana według zasad stosowanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji.
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że sposoby dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych stosuje się także do wartości niematerialnych i prawnych.
Rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych
Rozpoczęcie amortyzacji może nastąpić nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych do używania, a zakończenie amortyzacji - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową danego aktywu lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych. Oznacza to, że dopuszczalne jest rozpoczęcie amortyzacji w terminie późniejszym niż data przyjęcia do używania danego środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych. Ma to duże znaczenie przy stosowaniu jedynie amortyzacji dla celów podatkowych.
Łączna wartość amortyzacji nie może przekroczyć wartości początkowej środka trwałego czy też wartości niematerialnych i prawnych.
Okres i stawka amortyzacji
Na dzień przyjęcia środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych do używania jednostka powinna ustalić okres lub stawkę i metodę amortyzacji. , na określenie którego wpływają w szczególności:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00