Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-04-08

Jakie świadczenia można uzyskać po utracie pracy

Osoby, które zostały zwolnione z pracy, często znajdują się w dosyć trudnej sytuacji. W przypadku gdy z różnych przyczyn nie udaje im się znaleźć nowego zatrudnienia, mogą przysługiwać im różnego rodzaju świadczenia wypłacane przez powiatowy urząd pracy. Jeśli zaś nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia lub też ukończyły odpowiedni wiek i mają wymagany staż, mogą uzyskać emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS mogą też złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne, które przysługuje w sytuacji gdy zwolnienie z zakładu pracy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

1. Zasiłek dla bezrobotnych

Zasady uzyskania zasiłku dla bezrobotnych reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn.zm.).

Zasiłek dla bezrobotnych może uzyskać - po spełnieniu określonych warunków - osoba bezrobotna w rozumieniu tej ustawy, a więc osoba będąca obywatelem Polski lub, pod pewnymi warunkami, również cudzoziemcem, jeżeli:

l nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej,

l poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,

l jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej (jeśli jest osoba niepełnosprawną - w połowie tego wymiaru czasu pracy),

l nie uczy się w szkole (oprócz szkoły dla dorosłych lub szkoły wyższej w systemie niestacjonarnym),

l ukończyła 18 lat,

l nie ukończyła 60 lat - kobieta lub 65 lat - mężczyzna,

 nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00