Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-05-23

Rozliczenie VAT w przypadku zmiany przeznaczenia towarów

W jakim przypadku podatnik VAT musi dokonać korekty podatku? Czy zasady przeprowadzania korekt zależą od rodzaju towaru? Jak przeprowadzić tę korektę bezbłędnie?

Jednym z podstawowych praw, jakie przysługują podatnikowi czynnemu VAT, jest możliwość odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług, które podatnik wykorzystuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiana przeznaczenia nabytych towarów i usług może jednak skutkować zmianą tego prawa, a w konsekwencji obowiązkiem lub uprawnieniem do jego korekty. Ustawa o VAT nakazuje dokonanie korekty w ściśle określony sposób, w zależności od rodzaju nabytych towarów i usług.

Konieczna korekta

W sytuacji gdy podatnik miał prawo do obniżenia VAT należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego towaru lub usługi i dokonał tego obniżenia albo podatnik nie miał takiego prawa, a następnie doszło do zmiany prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, ma on obowiązek dokonania stosownej korekty. Zasady przeprowadzania korekty określa art. 91 ust. 7-8 ustawy o VAT i są one zależne od rodzaju towaru.

Powyższa sytuacja może zaistnieć w wyniku zarówno zmiany przeznaczenia towaru (np. środka trwałego), jak i zmiany profilu prowadzonej przez podatnika działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00