Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-03-19

Rada gminy wyznaczy zasady współpracy z inwestorem

W uchwale zdecyduje o tym, na jakich zasadach będzie można zbyć grunt lub nieruchomość, wskaże też m.in. liczbę i powierzchnię lokali lub budynków, jakie powinny być przekazane w rozliczeniu

Jednym z pierwszych kroków pozwalających uruchomić program „Lokal za grunt” jest podjęcie odpowiedniej uchwały przez radę gminy. Warunkiem sprzedaży konkretnego gruntu jest bowiem wyrażenie zgody przez organ stanowiący jednostki. Wszystko dlatego, że zbycie przez gminę parceli to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Tym samym brak takiej zgody organu może zablokować pomysł sprzedaży gruntu z częściowym rozliczeniem lokalami/budynkami i nie będzie możliwe korzystanie z rozwiązań przewidzianych w ustawie z 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości (Dz.U. z 2021 r . poz. 223; dalej: u.r.c.l.b.).

Treść uchwały ma znaczenie dla gminy, ale także dla potencjalnych inwestorów. Dla przedsiębiorcy będzie bowiem podstawą kalkulacji prowadzącej do podjęcia przez niego decyzji, czy wziąć udział w programie „Lokal za grunt”. A gdy inwestor podejmie taką decyzję, to uchwała będzie miała również wpływ na ofertę przedstawioną przez niego gminie.

Projekt

Co do zasady projekty uchwał rady przygotowuje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Tak będzie i w tym przypadku. Wskazać należy, że ustawa o rozliczaniu ceny lokali lub budynków nie wprowadza ograniczeń dotyczących rodzaju nieruchomości zbywanej z gminnego zasobu nieruchomości. Rada gminy będzie więc mogła wyrazić zgodę na zbycie zarówno w odniesieniu do gruntu niezabudowanego, jak i zabudowanego. Włodarz, składając projekt radzie gminy, będzie dołączał do niego wycenę nieruchomości objętej projektowanym dokumentem, dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem radzie projektu uchwały. Podczas połączonych prac sejmowych komisji infrastruktury oraz komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej posłowie wyrażali pogląd, że okres ważności operatu jest za krótki. Podnoszono, że rada gminy może nie zdążyć podjąć uchwały. To zaś będzie powodowało dodatkowe koszty sporządzenia nowego dokumentu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00