Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-07-25

Odpowiedzialność asymetryczna

Wojciech Hermeliński: Działania represjonujące mają na celu efekt mrożący. Na tym tle postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów TK jest nie tak rygorystyczne i restrykcyjne

fot. Grzegorz Krzyżewski/Reporter

Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Czy po wyroku TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów wyrok TK (de facto w sprawie zabezpieczeń) ma jeszcze jakikolwiek wpływ na rzeczywistość prawną?

Wypowiedzi przedstawicieli władz państwowych, ale także - co z ubolewaniem należy podkreślić - I prezes SN nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że zarówno postanowienie zabezpieczające TSUE z 14 lipca 2021 r. (sygn. C-204/21) jak i wyrok TSUE z 15 lipca 2021 r. (sygn. C-791/19), podobnie jak inne wcześniejsze wyroki tego sądu, jak też trybunału w Strasburgu (vide: sprawa Xero Flor) nie będą wykonywane. Trybunał Konstytucyjny w swoim dotychczasowym orzecznictwie (chociażby w zakresie dotyczącym traktatu akcesyjnego i luksemburskiego) podkreślał zasadę lojalnej współpracy państw członkowskich, w tym prawo TSUE do zarządzania środków tymczasowych w rozpatrywanych sprawach (art. 19 TUE). Wyrok TK z 15 lipca 2021 r. (sygn. P 7/20) wszystkie te zasady łamie, podważając tym samym dotychczasową linię orzeczniczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00