Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-07-10

Finansowanie wewnątrz grupy – pożyczki, poręczenia

W obecnej rzeczywistości gospodarczej rośnie znaczenie wewnątrzgrupowych transakcji finansowych. Ze względu na niższą zdolność kredytową czy mniej aktywną akcję kredytową banków coraz więcej spółek decyduje się na finansowanie od podmiotu powiązanego zamiast od zewnętrznej instytucji finansowej.

Sytuacja ekonomiczna związana ze wzrostami stóp procentowych oraz wysoka inflacja mogą wpływać na warunki transakcji finansowych realizowanych przez podmioty powiązane.

Na pytania dotyczące szczegółów finansowania wewnątrzgrupowego odpowiadają eksperci podatkowi prowadzący na Platformie Wiedzy MDDP szkolenie „MDDP podatki – jak zarządzić transakcjami finansowymi z perspektywy cen transferowych i podatkowej w Polsce”.

O co pytają na szkoleniach

Ceny transferowe

problem Czy można stosować uproszczenie safe harbour przez połowę roku, do momentu przekroczenia limitu dotyczącego kapitału pożyczki?

odpowiedź Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów podatkowych dotyczących możliwości skorzystania z uproszczenia safe harbour dla pożyczek limit dotyczący kapitału pożyczek dotyczy łącznego poziomu zobowiązań lub należności z tytułu pożyczek wewnątrzgrupowych i powinien być analizowany w trakcie roku podatkowego.

Dlatego warto w trakcie roku monitorować sytuację i na bieżąco weryfikować, czy łączny limit zadłużenia przekroczył limit ustawowy na poziomie 20 mln zł. Jeżeli limit ten został przekroczony, to nie można stosować uproszczenia safe harbour. Aby móc skorzystać z uproszczenia safe harbour dla transakcji wewnątrzgrupowych dotyczących pożyczek, należy kumulatywnie spełnić wszystkie ustawowe warunki określone w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1130), a nie tylko dotyczące limitu poziomu zadłużenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00