Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-08-24

orzeczenie

Spółki bez prawa do skargi

Trybunał w składzie pięciu sędziów, przy dwóch zdaniach odrębnych, uznał, że osoby prawne nie mogą wnosić skarg konstytucyjnych. To próba odwrócenia ponaddwudziestoletniej praktyki

Krystyna Pawłowicz jako przewodnicząca, Stanisław Piotrowicz jako sprawozdawca oraz Bartłomiej Sochański, Jakub Stelina i Andrzej Zielonacki – to skład, w jakim zapadło kontrowersyjne postanowienie. Przy czym tych dwóch ostatnich członków TK złożyło niezwykle ostre zdania odrębne.

Na postanowieniu, które jest próbą odwrócenia zapoczątkowanej w 1999 r. linii orzeczniczej TK (patrz: grafika), a więc próbą odebrania podmiotom zbiorowym legitymacji do wniesienia skargi konstytucyjnej, suchej nitki nie zostawiają także konstytucjonaliści. Profesor Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku, określa je mianem dalszego etapu – tym razem nieudolnego – usiłowania niszczenia porządku konstytucyjnego RP. – Rozumiem niechęć do zajmowania się skargami konstytucyjnymi osób prawnych nazywanych podmiotami zbiorowymi, ale byłoby niedobrze, by negatywny stosunek sędziego do jego konstytucyjnych obowiązków miał się stać obowiązującą dyrektywą wykładni konstytucji – podkreśla prof. Wyrzykowski, zwracając uwagę na fragment uzasadnienia, w którym mowa o „znacznej liczbie skarg konstytucyjnych wnoszonych do Trybunału Konstytucyjnego przez podmioty zbiorowe”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00