Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-10-30

Jak rozliczyć stratę spółki akcyjnej w księgach

Prowadzę księgi spółki akcyjnej. Jej wyniki finansowe wskazują, że muszę się przygotować do rozliczenia bardzo prawdopodobnej straty. Jak to zrobić na gruncie prawa bilansowego i podatkowego?

Spółki akcyjne, podobnie jak inni przedsiębiorcy mający odmienną formę prawną, mogą ponosić straty za dany rok obrotowy (podatkowy). Strata taka podlega odpowiedniemu rozliczeniu zarówno na gruncie prawa bilansowego (strata bilansowa), jak i podatkowego (strata podatkowa). Strata bilansowa jest rozliczana niezależnie od straty podatkowej.

Na kontach

Zgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości pokrycie wyniku finansowego netto (tj. straty netto) spółek akcyjnych zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu tego sprawozdania przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Pokrycie straty netto dokonane bez spełnienia ww. warunku jest nieważne z mocy prawa. Pokrycie straty netto w spółce akcyjnej wymaga powzięcia uchwały przez zwyczajne walne zgromadzenie, które powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego (art. 395 par. 2 pkt 2 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Wtedy przeksięgowanie straty bilansowej do rozliczenia wymaga zapisu w księgach: Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”, Ma konto 86 „Wynik finansowy”. Rozliczenie straty netto może mieć miejsce za pośrednictwem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00