Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-01-25

debata dgp

Wakacje od ZUS – dobrze, ale mogłoby być lepiej

Rząd zapowiada zmiany w oskładkowaniu przedsiębiorców – ukazał się właśnie projekt przepisów na temat wakacji składkowych. Jednak przedsiębiorcy i eksperci przekonują, że to nie wystarczy

Minister rozwoju i technologii zapowiedział wprowadzenie wakacji składkowych dla przedsiębiorców. Na czym będą one polegały? Dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie takiej właśnie ulgi?

Jacek Tomczak

Jacek Tomczak sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Jacek Tomczak sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Zdecydowaliśmy się na to, bo składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców rosną. Wstępnie zakładamy, że z tego rozwiązania skorzystają najmniejsi przedsiębiorcy wpisani do CEIDG. Założenia są przygotowane we współpracy z ZUS. Zakładamy, że przepisy zostaną uchwalone w pierwszej połowie roku. Chcemy, żeby przedsiębiorcy mogli skorzystać z tej opcji jeszcze w tym roku.

Tomasz Lasocki

dr Tomasz Lasocki Katedra Prawa Ubezpieczeń, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

dr Tomasz Lasocki Katedra Prawa Ubezpieczeń, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Faktycznie, składki wzrastają, ale jeśli spojrzeć na liczbę ubezpieczonych, to widać, że problem leży chyba gdzie indziej. W okresie od 2015 r. do końca III kw. 2023 r. liczba ubezpieczonych wzrosła o 1,3 mln, ale już proporcjonalnie liczba pracowników w stosunku do zleceniobiorców i prowadzących działalność wzrosła znacznie mniej. Co gorsza, od czasów pandemii widać, że liczba pracowników spada. Podam tylko dane za 2023 r. Od końca 2022 r. ubyło nam 90 tys. ubezpieczonych, ale samych pracowników aż 150 tys., przy czym przybyło 32 tys. zleceniobiorców i 40 tys. prowadzących działalność. Może więc ulgi powinny być bardziej nakierowane na motywowanie do zatrudniania, a nie na zakładanie nowych działalności, bo tych, jak widać, przybywa. Przybywa przedsiębiorców, ale niekoniecznie oznacza to wzrost przedsiębiorczości. Pracując więc nad ulgami, warto przemyśleć przede wszystkim, do kogo je zaadresować, a potem zastanawiać się nad ich kształtem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00