Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2007-01-30

Przekaz elektroniczny dokumentów do ZUS drogą teletransmisji

Od 18 września 2001 r. obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych, rozliczeniowych oraz ich korekt) w formie elektronicznej dotyczy wszystkich płatników rozliczających składki za co najmniej 21 ubezpieczonych.

Należy wspomnieć, że płatnicy rozliczający składki za nie więcej niż 20 osób mogą przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu pisemnego, według ustalonego wzoru, albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnianego przez ZUS. Warto jednak skorzystać z programu „Płatnik”, gdyż zapis w ustawie z 11 stycznia 2001 r. stanowi, że Zakład nie będzie przyjmował dokumentów ubezpieczeniowych, które nie będą mogły być przetworzone przy użyciu technologii automatycznego odczytu stosowanej przez ZUS, co traktowane będzie jak nieprzekazanie dokumentów.
Płatnicy rozliczający składki na ubezpieczenia społeczne lub składki na ubezpieczenie zdrowotne za więcej niż 1000 osób mogą zostać upoważnieni przez dyrektorów oddziałów ZUS do przekazywania dokumentów na nośnikach elektronicznych. Zakład zaleca, aby jako nośniki stosować płyty CD-ROM, ze względu na niejednokrotnie niską trwałość dyskietek o pojemności 1,44 MB.
Niezależnie od sposobu przekazywania dokumentów elektronicznych do ZUS, do ich sporządzenia płatnik musi posiadać certyfikat swojego klucza publicznego oraz certyfikat klucza publicznego ZUS.
Program „Płatnik-Przekaz Elektroniczny” nie daje możliwości bezpośredniego nagrywania plików na nośnik CD-ROM; tę operację można wykonać przy wykorzystaniu oprogramowania dostarczanego wraz z nagrywarką.
Nagrywanie dokumentu elektronicznego na nośnik CD-ROM powinno odbywać się w sposób umożliwiający dopisywanie kolejnych dokumentów elektronicznych.
NA CZYM POLEGA PRZEKAZ ELEKTRONICZNY DOKUMENTÓW DO ZUS DROGĄ TELETRANSMISJI?
Zalecanym przez ZUS podstawowym sposobem przesyłania dokumentów elektronicznych drogą teletransmisji jest wykorzystanie internetowej lub ekstranetowej (opis w dalszej części artykułu) strony WWW. Wymaga to zainstalowania programu „Płatnik-Przekaz Elektroniczny” oraz przeglądarki internetowej. Przesłanie danych tą drogą polega na wcześniejszym przygotowaniu zestawu dokumentów ubezpieczeniowych za pomocą programu „Płatnik”, przetworzeniu go do postaci podpisanego i zaszyfrowanego dokumentu elektronicznego za pomocą programu „Płatnik-Przekaz Elektroniczny”, a następnie przesłaniu do ZUS za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej. Obecnie dokumenty ubezpieczeniowe można przekazywać do ZUS z wykorzystaniem następujących adresów internetowych, dostępnych w standardowej przeglądarce (np.: ):
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00