Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-11-27

Egzekucja należności pieniężnych

Na mocy przepisów ustawy egzekucyjnej koszty egzekucyjne związane z prowadzeniem egzekucji, tj. opłaty za czynności egzekucyjne i wydatki egzekucyjne, obciążają - z pewnymi określonymi w art. 64c § 2-4 wyjątkami - zobowiązanego. Otóż jeżeli koszty egzekucyjne zostały spowodowane wszczęciem lub prowadzeniem postępowania niezgodnym z prawem - wówczas koszty ponosi wierzyciel lub organ egzekucyjny (w zależności od tego, kto spowodował niezgodne z prawem wszczęcie lub prowadzenie postępowania). Ponadto wierzyciel pokrywa koszty postępowania egzekucyjnego, jeżeli nie mogą być one ściągnięte od zobowiązanego.
Koszty egzekucyjne przypadają na rzecz organu dokonującego czynności egzekucyjnych i podlegają przymusowemu dochodzeniu w trybie egzekucji administracyjnej. Z tytułu egzekucyjnego dochodzenia kosztów nie pobiera się opłat za czynności egzekucyjne.
Obecnie wysokość opłat za dokonywanie poszczególnych czynności egzekucyjnych zawierają przepisy art. 64 ustawy egzekucyjnej.
Pamiętaj, że
Na żądanie zobowiązanego lub wierzyciela organ egzekucyjny wydaje postanowienie w sprawie kosztów egzekucyjnych. Na postanowienie to służy zażalenie.
Opłaty
Opłaty za czynności egzekucyjne dokonane w celu wyegzekwowania od zobowiązanych należności pieniężnych wynoszą:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00