Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-17

Nowe zasady kontroli firm

Jednym z najbardziej uciążliwych aspektów działalności gospodarczej są kontrole. Mogą one obejmować wiele płaszczyzn naszej działalności - począwszy od dokumentacji księgowej i podatkowej, przez warunki pracy i płacy pracowników, a skończywszy na jakości oferowanych towarów i usług. Uprawnienia kontrolne ma wiele organów. Do 21 sierpnia ubiegłego roku brak było regulacji kompleksowo chroniącej nasze firmy przed nadużyciami kontrolerów. Brak było spójnego systemu kontroli - uprawnienia organów rozproszone były w wielu aktach prawnych, zdarzało się, że w tym samym czasie odwiedzali nas kontrolerzy z różnych instytucji. Nigdzie też nie były sformułowane nasze uprawnienia. Ten niekorzystny stan rzeczy uległ poprawie po wejściu w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która zawiera katalog uprawnień przedsiębiorców związanych z czynnościami kontrolnymi oraz ogranicza ich liczbę i czas trwania, a przede wszystkim wprowadza zasadę, że w tym samym czasie w naszej firmie może trwać tylko jedna kontrola. Nadal jednak obowiązują ustawy szczególne określające poszczególne typy kontroli, ich zakres przedmiotowy oraz organy upoważnione do ich przeprowadzenia.

Wojciech Markiewicz
Stan prawny na 3 maja 2005 r.
W związku z tym „Poradnik” omawia nie tylko ogólne, sformułowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, zasady kontrolowania firm, ale także określone w poszczególnych ustawach procedury najważniejszych kontroli - podatkowej, skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy i ZUS.
W opracowaniu wskazano zarówno uprawnienia kontrolujących, jak i prawa przysługujące kontrolowanym oraz sposoby ochrony przed nadużyciami. Materiał został wzbogacony o wiele praktycznych porad i wskazówek ekspertów oraz tezy najważniejszych orzeczeń. Pojawiające się w praktyce problemy zostały rozwiązane w licznych przykładach i odpowiedziach na listy Czytelników.
Zasady wspólne dla wszystkich typów kontroli
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wprowadziła całkowicie nowe zasady przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców. Znajdują one zastosowanie do wszystkich firm, bez względu na formę i rodzaj wykonywanej działalności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00