Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-21

Nadrzędne zasady rachunkowości MSR a ustawa o rachunkowości

Nadrzędne zasady rachunkowości – MSR a ustawa o rachunkowości

Nadrzędne zasady rachunkowości mają swoje źródła w teoretycznych koncepcjach (podstawach) rachunkowości i odzwierciedlają generalne cele sprawozdań finansowych. Są powszechnie akceptowane przez środowisko rachunkowości na całym świecie.

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości stanowią zbiór reguł, według których sporządza się sprawozdania finansowe. W przypadku gdy jakiś obszar sprawozdania nie jest wprost objęty żadnym standardem lub powstają wątpliwości co do jego stosowania, kierunek wyznaczają nadrzędne zasady rachunkowości, na podstawie których stworzono MSR.

Zasada memoriałowa

Zasada memoriałowa jest fundamentem rachunkowości finansowej, stanowi swego rodzaju dogmat nie podlegający dyskusji i nie wymagający wyjaśnienia.

W Koncepcji Ramowej w § 22 stwierdzono, że spełnienie celów sprawozdawczości finansowej wymaga zastosowania zasady memoriałowej, zgodnie z którą Przy takim założeniu sprawozdania finansowe dostarczają informacji nie tylko o przeszłych transakcjach, które wiązały się z wpływem bądź wydatkiem środków pieniężnych, ale również o zobowiązaniach wymagających wydatkowania gotówki w przyszłości oraz zasobach ucieleśniających przyszłe wpływy gotówkowe. Przyjęcie zasady memoriałowej umożliwia np. wykazanie w bilansie aktywów, których pozyskanie nie wiązało się z wydatkowaniem środków pieniężnych (np. aktywa pozyskane w drodze darowizny).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00