Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-22

Konsekwencje prawnopodatkowe używania samochodu osobowego przez spółkę cywilną

Konsekwencje prawnopodatkowe używania samochodu osobowego przez spółkę cywilną

Spółka cywilna stanowi powszechnie stosowaną formę aktywności gospodarczej. Dlatego ważne jest dokładne poznanie prawnej – w wielu aspektach kontrowersyjnej – konstrukcji tej spółki. Jest oczywiste, iż samochód osobowy podobnie jak w innych formach organizacyjnych, tak i w spółce cywilnej jest składnikiem majątkowym stosowanym powszechnie. Z tego względu oraz biorąc pod uwagę szczególną konstrukcję prawną spółki cywilnej ważne jest poznanie prawnych oraz podatkowych konsekwencji jego używania.

1. Spółka zwana cywilną lub spółką prawa cywilnego stanowi instytucję Kodeksu cywilnego unormowaną w art. 860–875 k.c. Celem zawiązania spółki cywilnej jest prowadzenie przez wspólników działalności w celach gospodarczych (art. 860 § 1). Spółka cywilna nie może być wobec tego zawiązana w celach niegospodarczych. Konsekwentnie przedmiotem wspólnego przedsięwzięcia wspólników powinno pozostać działanie jednoznacznie ukierunkowane na osiągnięcie zysku – przez dokonywanie czynności o charakterze gospodarczym. Cel gospodarczy powołania spółki cywilnej uniemożliwia zawarcie takiej umowy w celu np. charytatywnym. Zawarcie umowy spółki cywilnej w innym celu niż gospodarczy nie powoduje jednak bezwzględnej nieważności umowy, nie jest także obciążone inną sankcją.

Umowa spółki stanowi umowę cywilnoprawną, która zakłada reprezentację stron na zewnątrz (wobec osób trzecich). Spółkę wobec osób trzecich reprezentują wszyscy wspólnicy lub wspólnicy uprawnieni do prowadzenia spraw spółki, oni też zaciągają zobowiązania obciążające majątek spółki (majątek stanowiący współwłasność łączną wspólników). Spółka cywilna jest bowiem jedyną umową cywilnoprawną, która powoduje powstanie majątku oraz możliwość nabywania praw i obowiązków obciążających ten stosunek cywilnoprawny. Umowa ta tworzy więź między osobami fizycznymi, umożliwiającą im wspólne nabywanie praw i obowiązków. Potwierdzeniem tego poglądu jest wprowadzenie za zobowiązania spółki. Wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej jest konsekwencją tego, że majątek spółki stanowi majątek wspólników na zasadach wspólności majątkowej łącznej i umożliwia funkcjonowanie spółki w obrocie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00