Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-22

Utrata a przywrócenie wartości aktywów

Utrata a przywrócenie wartości aktywów

Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadza dość szerokie i istotne zmiany w zakresie wyceny bilansowej. W poprzednim numerze („Serwis FK” nr 37) opisano trwałą utratę wartości aktywów. Ustawa przewiduje także – ściśle związaną z utratą – możliwość przywrócenia wartości aktywów.

Zgodnie z art. 35c znowelizowanej ustawy o rachunkowości w przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość aktywów, w tym także odpisu z tytułu trwałej utraty wartości, równowartość całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego zwiększa wartość danego składnika aktywów i podlega zaliczeniu odpowiednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych. Rozwiązanie takie jest zgodne z MSR 36, który stanowi, że na dzień bilansowy należy ustalić, czy istnieją przesłanki świadczące o tym, że zidentyfikowana (i uznana) w poprzednich okresach sprawozdawczych utrata wartości aktywów przestała istnieć lub uległa zmniejszeniu.

Przesłanki przywrócenia wartości aktywów

Przesłanki przywrócenia wartości są odwrotne do przesłanek utraty wartości, np. wzrost wartości rynkowej aktywu, wzrost jego efektywności ekonomicznej, korzystne zmiany w otoczeniu technologicznym itp. W przypadku zaistnienia takich przesłanek należy dokonać ponownego oszacowania wartości zwrotnej składnika aktywów. W przypadku gdy przewyższa ona wartość księgową netto, należy dokonać korekty doprowadzającej wartość księgową netto do wartości zwrotnej. Należy zaznaczyć, iż „nowa” wartość bilansowa (tj. wartość po korekcie ) nie może przewyższać wartości bilansowej, jaka zostałaby określona, gdyby uprzednio nie dokonano odpisu z tytułu utraty wartości.Jednak w przypadku gdy dany składnik aktywów wyceniany jest według wartości zaktualizowanej, zgodnie z dopuszczalnym rozwiązaniem alternatywnym przewidzianym przez MSR 16, korekta zwiększa kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny. Po przywróceniu wartości konieczna jest oczywiście korekta planu amortyzacji na pozostały okres użytkowania aktywów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00