Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-04

Samochody osobowe pracowników w działalności pracodawców

Bardzo często pracodawcy wykorzystują w swojej działalności gospodarczej samochody swoich pracowników. Ma to miejsce najczęściej przy podróżach służbowych oraz jazdach lokalnych. Od początku bieżącego roku dwa razy miała miejsce zmiana przepisów w zakresie zasad kwalifikacji podatkowych kosztów z tego tytułu oraz wysokości stawek ryczałtu kilometrowego, co spowodowało liczne problemy z rozliczaniem tych wydatków.

Wykorzystywanie w działalności gospodarczej pracodawców samochodów stanowiących własność pracowników to temat bardzo rozległy. Aby zająć się problematyką rozliczeń podatkowych, rozważania należy zacząć od wyjaśnienia pojęć „samochód osobowy”, „samochód ciężarowy” oraz kwestii własności pojazdów.
Definicje samochodu osobowego
W polskim prawodawstwie mamy dwie definicje samochodu osobowego - jedną związaną z dopuszczeniem pojazdu do ruchu, drugą - stosowaną przy rozliczeniach podatkowych.
Zgodnie z art. 2 pkt 40 Prawa o ruchu drogowym samochodem osobowym jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu. Jednocześnie w pkt 42 został zdefiniowany samochód ciężarowo-osobowy jako pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą. Wymienione definicje są podstawą do klasyfikowania pojazdów w celu dokonania ich rejestracji i dopuszczenia do ruchu. Do celów rejestracji ładowność samochodu nie ma znaczenia.
Do celów podatkowych przyjęta została odrębna definicja samochodu osobowego, która jest zawarta w:
• art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej updof),
• art. 16 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej updop).
Według ustaw podatkowych samochodem osobowym jest każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kilogramów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00