Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-30

Doradcy podatkowi w Unii Europejskiej

Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego w ramach Unii Europejskiej opiera się w pierwszej kolejności na kilku fundamentalnych regułach integracji europejskiej, a mianowicie - na zasadzie swobody świadczenia usług i zakładania przedsiębiorstw, a także swobody przepływu osób (przy czym ta ostatnia ma zastosowanie przede wszystkim do doradców podatkowych pragnących wykonywać zawód na podstawie zatrudnienia - jako pracownicy najemni). Zasady te zostały sformułowane i wyrażone m.in. w art. 49 (dawny art. 59) oraz art. 43 (dawny art. 52) Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE).

Dzięki zapisom TWE osoby przemieszczające się z jednego państwa członkowskiego Unii do innego - dzięki powszechnemu respektowaniu w Unii wspomnianych zasad - mają gwarancję jednakowego traktowania, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, na równi z obywatelami kraju, w którym osoby te zamierzają podjąć działalność gospodarczą lub świadczyć swoje usługi. Wykazując tego rodzaju aktywność ekonomiczną podlegają one oczywiście przepisom wewnętrznym państwa, na którego terytorium podejmują wymienioną działalność.
Zasada swobodnego przepływu osób w odniesieniu do pracowników oznacza równe traktowanie obywateli państw Unii Europejskiej pod względem dostępu do rynku pracy, warunków jej wykonywania (w tym - wynagrodzenia), uznawania dyplomów i kwalifikacji oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych
Doradztwo podatkowe w większości krajów Unii Europejskiej należy do grupy zawodów, dla których wykonywania wymagane jest posiadanie specjalnych kwalifikacji. Jest to zrozumiałe, zważywszy na to, że systemy podatkowe poszczególnych państw Unii znacznie się od siebie różnią i na ogół są dość skomplikowane, a dodatkowe utrudnienie stanowi dość dynamiczny w wielu krajach (np. we Włoszech) proces zmian legislacyjnych w tym zakresie. Nie jest więc praktycznie możliwe udzielenie profesjonalnej porady podatkowej bez wnikliwej znajomości nie tylko przepisów dotyczących danego zagadnienia, ale także bez posiadania odpowiedniej praktyki zawodowej. Należy pamiętać, że wszelkie skutki błędnych porad udzielanych przez osoby niekompetentne dotykają najczęściej wprost podatnika, dlatego też - z uwagi na poważne zagrożenia z tego wynikające - konieczne było wprowadzenie określonych wymogów w odniesieniu do osób profesjonalnie wykonujących ten zawód.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00