Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-04

Prawo do świadczeń - pytania i odpowiedzi

UBEZPIECZENIE

ZDROWOTNE

Prawo do świadczeń – pytania i odpowiedzi

Justyna Zdanowska

Jaki jest zakres ubezpieczenia? W jaki sposób uzyskać poradę specjalisty? Na najczęściej pojawiające się pytania będziemy odpowiadać w kolejnych numerach „SPP”.

Jestem emerytką. Na stałe mieszkam z dziećmi za granicą. Czy mogę korzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce?

Jeżeli mieszka Pani na stałe za granicą, to nie podlega Pani ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. Wynika to z przepisów art. 2 ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.). W Pani przypadku oprócz posiadania obywatelstwa polskiego konieczne jest także zamieszkiwanie w Polsce.

Dlatego warto rozważyć, co oznacza w Pani przypadku pojęcie: „mieszkam z dziećmi za granicą”. Jeżeli przeniosła się Pani na stałe za granicę, „likwidując” swoje sprawy w Polsce i przyjeżdżając tutaj tylko z wizytą od czasu do czasu, to oznacza, że nie może się Pani ubezpieczyć w Polsce. Jeżeli jednak nadal Pani sprawy życiowe związane są z Polską, np. ma Pani adres stałego zamieszkania w Polsce, tu otrzymuje Pani emeryturę, a zamieszkiwanie z dziećmi za granicą jest kilkumiesięczne lub dłuższe, to nadal spełnia Pani warunki określone ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i może Pani podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00