Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-10

LIBERALIZACJA USTAW OKOŁOKODEKSOWYCH

Zmiany w prawie pracy - projekty, kontrowersje

Rząd zaproponował nowe rozwiązania w trzech ustawach okołokodeksowych w zakresie zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, o związkach zawodowych oraz o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Krystyna Hajduk-Popławska
Propozycje zostały podyktowane dostosowaniem ustawodawstwa państw Unii Europejskiej dotyczącym zwolnień zbiorowych, pracy w zakresie współdziałania pracodawcy z organizacjami związkowymi oraz wprowadzenia zmian w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Ograniczenia w zwolnieniach grupowych
W ustawie z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami umów o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) jednym z istotnych ograniczeń jest stosowanie ustawy przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Takie rozwiązanie uprości i skróci w małych firmach długotrwałe postępowanie dokonania koniecznych zwolnień, jednak konsekwencją takiego rozwiązania będzie pozbawienie pracowników ustawowej gwarancji otrzymywania odprawy pieniężnej. Pracownicy zwalniani w małych firmach będą mieli możliwość otrzymania odprawy pieniężnej pod warunkiem, że pracodawca przyjmie na siebie dobrowolnie takie zobowiązanie. Zwolnienia z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy będą dokonywane w trybie i na zasadach określonych ogólnymi przepisami Kodeksu pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00